Architektura MuratorŻycie w Architekturze2012Najlepsza architektura w Zachęcie

13 LISTOPADA: PREZENTACJA 12 NAJCIEKAWSZYCH PRZYKŁADÓW POLSKIEJ ARCHITEKTURY PIERWSZEJ POŁOWY XXI WIEKU

13 listopada w warszawskiej Zachęcie odbyła się otwarta dla publiczności prezentacja 12 najciekawszych przykładów polskiej architektury pierwszej połowy XXI wieku.
Na ten jeden dzień do Warszawy przyjechali autorzy wszystkich realizacji nominowanych do nagród głównych w VII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze obiekty powstałe w latach 2000-2012 organizowanego przez miesięcznik „Architektura-murator”.

Dla projektantów była to jedyna okazja, by osobiście przekonać jurorów i licznie przybyłą publiczność, że to właśnie ich realizacje zasługują na zwycięstwo i Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury XXI wieku w Polsce, a dla konkursowych sędziów, by przed ostateczną decyzją zadać architektom pytania o ich inspiracje, styl i sposób projektowania. Dziękuję Państwu za tę pracę – mówił obecny na spotkaniu minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Mam nadzieję, że obiekty, które wybierzecie staną się pewną wskazówką dla inwestorów publicznych i przekonają ich, że nie warto oszczędzać na architekturze. Podkreślił, że choć budynki biorące udział w konkursie finansowane były z różnych źródeł, to większość tych służących kulturze powstała dzięki środkom unijnym. Tylko w tym roku kosztem prawie miliarda złotych realizujemy ok. 200 tego typu projektów – zauważył.

Jurorów szczególnie interesowało, jak nominowane obiekty funkcjonują na co dzień, a także – zgodnie z założeniami konkursu – w jaki sposób wpływają na jakość naszego codziennego życia. Czy bliskość torów kolejowych nie jest uciążliwa dla mieszkańców? – pytała krytyk sztuki Anda Rottenberg autorów 19. Dzielnicy w Warszawie, którzy twierdzili, że dzięki inwestycji udało się odzyskać ogromny zdegradowany teren w sercu miasta. Jak próbowaliście minimalizować dyskomfort, którzy mogą odczuwać lokatorzy z powodu dużej liczby korytarzy – dociekał z kolei prezes SARP Jerzy Grochulski. Gdzie po zamianie w nowy miejski salon zaniedbanego placu przed Dworcem Głównym we Wrocławiu podziali się bezdomni? I czy na zielonych trawiastych wyspach przed budynkiem można siadać – chciał wiedzieć artysta Mirosław Bałka. Publiczność przyjeżdżająca na wrocławski stadion oczekuje udziału w swego rodzaju igrzyskach, czy projektując węzeł przesiadkowy, braliście pod uwagę te szczególne emocje? Czy wasz obiekt miał być częścią tego spektaklu? – pytała redaktor naczelna „Architektury-murator”   Ewa P. Porębska przedstawicieli pracowni Zbigniewa Maćkowa. 

Po prezentacji w Zachęcie członkowie jury udali się na naradę. Głosowanie było tajne. Jego wyniki, a więc zwycięzców w poszczególnych kategoriach (Najlepszy Budynek Użyteczności Publicznej, Najlepszy Budynek Wielorodzinny, Najlepszy Budynek Jednorodzinny, Najlepsza Przestrzeń Publiczna) oraz laureata Grand Prix, nagrody, którą przyzna Prezydent RP Bronisław Komorowski, poznamy 5 grudnia podczas oficjalnej gali.

Partnerem prezentacji była Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

Fot. Konrad Kalbarczyk
Zobacz obiekty nominowane do nagród głownych - galeria zdjęć
Program spotkania

Jurorzy VII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 13 listopada
Jurorzy VII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 13 listopada, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta