Architektura MuratorŻycie w Architekturze2015Aktualności 2015Rusza VIII edycja konkursu Życie w Architekturze!
STRONA GŁÓWNA GALA FINAŁOWA VIII EDYCJI ŻYCIA W ARCHITEKTURZE [FILM] NAGRODA PREZYDENTA DLA FILHARMONII SZCZECIŃSKIEJ [FILM] RELACJA Z ROZSTRZYGNIĘCIA VIII EDYCJI KONKURSU ŻYCIE W ARCHITEKTURZE LAUREACI VIII EDYCJI KONKURSU ŻYCIE W ARCHITEKTURZE TOMASZ KONIOR O WIELKIEJ SALI KONCERTOWEJ NOSPR AGNIESZKA SAMSEL O WNĘTRZACH FILHARMONII IM. MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA W SZCZECINIE [FILM] JÓZEF FRANCZOK I MARCIN KOLANUS O PRZEDSZKOLU MALI ODKRYWCY W CHRÓŚCICACH [FILM] ROMAN RUTKOWSKI O PLACU NOWY TARG WE WROCŁAWIU [FILM] ROBERT SKITEK O ZAGOSPODAROWANIU NABRZEŻA PAPROCAN W TYCHACH [FILM] URSZULA FORCZEK-BRATANIEC I MARCIN BRATANIEC O ZAGOSPODAROWANIU STARÓWKI W GORLICACH [FILM] ZBIGNIEW RESZKA I MICHAŁ BARYŻEWSKI O ZESPOLE NOWE ORŁOWO W GDYNI [FILM] MACIEJ MIŁOBĘDZKI I PAWEŁ MAJKUSIAK O ZESPOLE PRZY AL. WILANOWSKIEJ W WARSZAWIE [FILM] MIKOŁAJ SZUBERT-TECL O NOWYM MUZEUM ŚLĄSKIM W KATOWICACH [FILM] AGNIESZKA SZULTK, PIOTR NAWARA I STANISŁAW DEŃKO O MUZEUM TADEUSZA KANTORA W KRAKOWIE [FILM] AGNIESZKA SAMSEL O FILHARMONII IM. MIECZYSŁAWA KARŁOWICZA W SZCZECINIE [FILM] TOMASZ KONIOR O ZESPOLE WILLE PARKOWA [FILM] AURELIUSZ KOWALCZYK O DOMU W JÓZEFOWIE [FILM] MARTA DYRDA I RADEK FIKUS O DOMU W LUBLIŃCU 2 [FILM] ROBERT KONIECZNY O LIVING-GARDEN HOUSE W KATOWICACH [FILM] MINISTER MAŁGORZATA OMILANOWSKA PRZYZNA NAGRODĘ SPECJALNĄ W KONKURSIE ŻYCIE W ARCHITEKTURZE PREZENTACJE ARCHITEKTÓW NOMINOWANYCH DO NAGRÓD W KONKURSIE ŻYCIE W ARCHITEKTURZE [FOTO] TRANSMISJA NA ŻYWO - ŻYCIE W ARCHITEKTURZE NAJLEPSI ARCHITEKCI ZAPREZENTOWALI SWOJE REALIZACJE W ZACHĘCIE 15 REALIZACJI NOMINOWANYCH DO NAGRÓD GŁÓWNYCH I GRAND PRIX W KONKURSIE ŻYCIE W ARCHITEKTURZE ZNAMY 47 FINALISTÓW KONKURSU ŻYCIE W ARCHITEKTURZE! 314 OBIEKTÓW ZGŁOSZONYCH NA KONKURS ŻYCIE W ARCHITEKTURZE DZIAŁANIE SERWISU WWW.ARCHITEKTURA.MURATOR.PL EWA P. PORĘBSKA O KONKURSIE ŻYCIE W ARCHITEKTURZE MAGDALENA STANISZKIS O KONKURSIE ŻYCIE W ARCHITEKTURZE [FILM] JURY Z RAMIENIA KANCELARII PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ JURY RUSZA VIII EDYCJA KONKURSU ŻYCIE W ARCHITEKTURZE!

REDAKCJA MIESIĘCZNIKA "ARCHITEKTURA-MURATOR" OGŁASZA VIII EDYCJĘ KONKURSU ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. AUTORZY MOGĄ ZŁASZAĆ OBIEKTY W 5 KATEGORIACH, POWSTAŁE W LATACH 2013-2014 NA TERENIE POLSKI. TO JEDYNY KONKURS NA REALIZACJĘ ARCHITEKTONICZNĄ, W KTÓRYM GŁÓWNA NAGRODA PRZYZNAWANA JEST PRZEZ PREZYDENTA RP. PO RAZ PIERWSZY W HISTORII KONKURSU WYODRĘBNIONO KATEGORIĘ WNĘTRZA UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ. NABÓR ZGŁOSZEŃ TRWA DO 14 LUTEGO.

ZGŁOŚ REALIZACJĘ

Celem Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE jest promocja największych osiągnięć w dziedzinie architektury w Polsce oraz wzrost społecznego zainteresowania jej rolą poprzez nagradzanie najlepszych obiektów zrealizowanych w okresie objętym Konkursem. O nagrody w kategoriach użyteczność publiczna, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, przestrzeń publiczna oraz (po raz pierwszy w historii konkursu) wnętrze użyteczności publicznej, rywalizować będą najlepsze obiekty architektury zrealizowane w Polsce w latach 2013-2014.

Konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE został zainicjowany w styczniu 1995 roku przez redaktor naczelną  "Architektury-murator" Ewę P. Porębską. Jest jedynym w Polsce konkursem o tak dużej skali. To cenione przez środowisko architektów i najszerzej komentowane wydarzenie architektoniczne w Polsce w ostatnich dwudziestu latach. Konkurs, także poprzez swoją nazwę, zwraca uwagę na fakt, że architektura jest środowiskiem, w którym żyje każdy współczesny człowiek, i że ma ona decydujący wpływ na jakość naszej codziennej egzystencji.

Dotychczas odbyło się 7 edycji – 5 warszawskich i 2 ogólnopolskie. O statuetkę ARCHITEKTURY walczyło w sumie 2700 zrealizowanych budynków.

W jury Konkursu zasiądą architekci: Antoni Domicz (M. i A. Domicz pracownia architektury), Przemo Łukasik (Medusa Group), Mariusz Ścisło (Prezes ZG SARP), Magdalena Staniszkis (architektka i urbanistka), Ewa P. Porębska (redaktor naczelna miesięcznika "Architektura-murator"). Ponadto, zgłoszone obiekty będą oceniane przez trzech jurorów z ramienia Prezydenta RP.

Terminy:

9 grudnia 2014 – ogłoszenie VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE i uruchomienie strony www.zyciewarchitekturze.pl
14 lutego 2015 – ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń do konkursu
19 lutego 2015 – pierwsze posiedzenie jury, w którym sędziowie wybiorą po 10 obiektów w każdej z pięciu konkursowych kategorii
25 lutego 2015 – ostatni dzień przyjmowania dodatkowych materiałów na temat realizacji zakwalifikowanych do II etapu
26 lutego 2015 – drugie posiedzenie jury, w którym na podstawie dodatkowych materiałów przesłanych przez autorów 50 wybranych realizacji sędziowie wyłonią 15 finalistów (po 3 obiekty w każdej z pięciu konkursowych kategorii)
11 marca 2015 – prezentacja autorów 9 finałowych realizacji przed jury w warszawskiej galerii Zachęta (po trzy z każdej kategorii: budynek użyteczności publicznej, budynek wielorodzinny, przestrzeń publiczna), otwarta dla publiczności i mediów; początek 17.30
12 marca 2015 – prezentacja autorów 6 finałowych realizacji przed jury w warszawskiej galerii Zachęta (po trzy z każdej kategorii: budynek jednorodzinny, wnętrze użyteczności publicznej), otwarta dla publiczności i mediów; początek 17.30
11 marca – 2 kwietnia 2015 – głosowanie internautów na Ulubieńca Polski na stronie www.zyciewarchitekturze.pl
17 kwietnia 2015 – rozstrzygnięcie konkursu i finałowa gala wręczenia nagród

Nagrody:

Nagrody Główne przyznane zostaną 5 realizacjom – po jednej w każdej kategorii. Nagroda główna ma charakter prestiżowy – to statuetka ARCHITEKTURY autorstwa rzeźbiarza prof. Adama Myjaka. Autorzy i inwestorzy obiektów nominowanych do nagrody głównej dostaną dyplomy honorowe.

W ramach konkursu zostanie przyznane Grand Prix Życie w Architekturze – Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce (lata 2013-2014). Nagroda zostanie przyznana jednej z 15 realizacji zakwalifikowanych do III etapu obrad jury. Nagrodą jest statuetka Grand Prix Życie w Architekturze autorstwa rzeźbiarza prof. Adama Myjaka. Autorzy oraz inwestorzy realizacji nagrodzonych przez ministrów otrzymają dyplomy honorowe.

Autorowi i inwestorowi realizacji wyłonionej w plebiscycie na "Ulubieńca Polski (lata 2013-2014)", zostanie wręczona nagroda – tablica pamiątkowa do zawieszenia na obiekcie.

Możliwość przyznania własnych nagród specjalnych będą mieli Ministrowie.

Organizatorem Konkursu jest redakcja miesięcznika „Architektura-murator”. Partnerem VIII edycji Konkursu jest Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich.