Życie w Architekturze

i

Autor: Archiwum Architektury

Rusza VIII edycja konkursu Życie w Architekturze!

2014-12-08 10:29

Redakcja miesięcznika "Architektura-murator" ogłasza VIII edycję konkursu Życie w Architekturze. Autorzy mogą złaszać obiekty w 5 kategoriach, powstałe w latach 2013-2014 na terenie Polski. To jedyny konkurs na realizację architektoniczną, w którym główna nagroda przyznawana jest przez Prezydenta RP. Po raz pierwszy w historii konkursu wyodrębniono kategorię Wnętrza Użyteczności Publicznej. Nabór zgłoszeń trwa do 14 lutego.

ZGŁOŚ REALIZACJĘ

Celem Konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE jest promocja największych osiągnięć w dziedzinie architektury w Polsce oraz wzrost społecznego zainteresowania jej rolą poprzez nagradzanie najlepszych obiektów zrealizowanych w okresie objętym Konkursem. O nagrody w kategoriach użyteczność publiczna, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, przestrzeń publiczna oraz (po raz pierwszy w historii konkursu) wnętrze użyteczności publicznej, rywalizować będą najlepsze obiekty architektury zrealizowane w Polsce w latach 2013-2014.

Konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE został zainicjowany w styczniu 1995 roku przez redaktor naczelną  "Architektury-murator" Ewę P. Porębską. Jest jedynym w Polsce konkursem o tak dużej skali. To cenione przez środowisko architektów i najszerzej komentowane wydarzenie architektoniczne w Polsce w ostatnich dwudziestu latach. Konkurs, także poprzez swoją nazwę, zwraca uwagę na fakt, że architektura jest środowiskiem, w którym żyje każdy współczesny człowiek, i że ma ona decydujący wpływ na jakość naszej codziennej egzystencji.

Dotychczas odbyło się 7 edycji – 5 warszawskich i 2 ogólnopolskie. O statuetkę ARCHITEKTURY walczyło w sumie 2700 zrealizowanych budynków.

W jury Konkursu zasiądą architekci: Antoni Domicz (M. i A. Domicz pracownia architektury), Przemo Łukasik (Medusa Group), Mariusz Ścisło (Prezes ZG SARP), Magdalena Staniszkis (architektka i urbanistka), Ewa P. Porębska (redaktor naczelna miesięcznika "Architektura-murator"). Ponadto, zgłoszone obiekty będą oceniane przez trzech jurorów z ramienia Prezydenta RP.

Terminy:

9 grudnia 2014 – ogłoszenie VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE i uruchomienie strony www.zyciewarchitekturze.pl 14 lutego 2015 – ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń do konkursu 19 lutego 2015 – pierwsze posiedzenie jury, w którym sędziowie wybiorą po 10 obiektów w każdej z pięciu konkursowych kategorii 25 lutego 2015 – ostatni dzień przyjmowania dodatkowych materiałów na temat realizacji zakwalifikowanych do II etapu 26 lutego 2015 – drugie posiedzenie jury, w którym na podstawie dodatkowych materiałów przesłanych przez autorów 50 wybranych realizacji sędziowie wyłonią 15 finalistów (po 3 obiekty w każdej z pięciu konkursowych kategorii) 11 marca 2015 – prezentacja autorów 9 finałowych realizacji przed jury w warszawskiej galerii Zachęta (po trzy z każdej kategorii: budynek użyteczności publicznej, budynek wielorodzinny, przestrzeń publiczna), otwarta dla publiczności i mediów; początek 17.30 12 marca 2015 – prezentacja autorów 6 finałowych realizacji przed jury w warszawskiej galerii Zachęta (po trzy z każdej kategorii: budynek jednorodzinny, wnętrze użyteczności publicznej), otwarta dla publiczności i mediów; początek 17.30 11 marca – 2 kwietnia 2015 – głosowanie internautów na Ulubieńca Polski na stronie www.zyciewarchitekturze.pl 17 kwietnia 2015 – rozstrzygnięcie konkursu i finałowa gala wręczenia nagród

Nagrody:

Nagrody Główne przyznane zostaną 5 realizacjom – po jednej w każdej kategorii. Nagroda główna ma charakter prestiżowy – to statuetka ARCHITEKTURY autorstwa rzeźbiarza prof. Adama Myjaka. Autorzy i inwestorzy obiektów nominowanych do nagrody głównej dostaną dyplomy honorowe.

W ramach konkursu zostanie przyznane Grand Prix Życie w Architekturze – Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce (lata 2013-2014). Nagroda zostanie przyznana jednej z 15 realizacji zakwalifikowanych do III etapu obrad jury. Nagrodą jest statuetka Grand Prix Życie w Architekturze autorstwa rzeźbiarza prof. Adama Myjaka. Autorzy oraz inwestorzy realizacji nagrodzonych przez ministrów otrzymają dyplomy honorowe.

Autorowi i inwestorowi realizacji wyłonionej w plebiscycie na "Ulubieńca Polski (lata 2013-2014)", zostanie wręczona nagroda – tablica pamiątkowa do zawieszenia na obiekcie.

Możliwość przyznania własnych nagród specjalnych będą mieli Ministrowie.

Organizatorem Konkursu jest redakcja miesięcznika „Architektura-murator”. Partnerem VIII edycji Konkursu jest Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich.