Architektura MuratorŻycie w Architekturze2015Wielozadaniowy dom dla trzypokoleniowej rodziny

Wielozadaniowy dom dla trzypokoleniowej rodziny

Projektanci biura architektonicznego Schröderwenning Architekten Ingenieure zaprojektowali dom dla wielopokoleniowej rodziny. W dwukondygnacyjnym budynku o zwartej bryle znalazły się trzy mieszkania z pomieszczeniami pomocniczymi oraz biurem. Na elewacji zastosowano szarą, cieniowaną cegłę, która harmonizuje z otoczeniem i decyduje o ponadczasowym wyglądzie domu.

Dom w Schuttorf
Dom w Schüttorf projektu Schröderwenning Architekten Ingenieure. Fot. Röben

Wymagania inwestorów wobec projektu były jasno zdefiniowane: zarówno młodsze, jak i starsze pokolenia rodziny powinny mieszkać i pracować pod jednym dachem. Oprócz tego, budynek miał posiadać elewację nie wymagającą konserwacji, a przestrzenie wewnętrzne powinna cechować uniwersalność.

Zaprojektowany przez biuro architektoniczne Schröderwenning Architekten Ingenieure dom dla trzypokoleniowej rodziny wzniesiono w niemieckim miasteczku Schüttorf. W dwukondygnacyjnym domu o zwartej bryle znalazły się trzy mieszkania z pomieszczeniami pomocniczymi oraz biurem. Wszystkie przestrzenie zaprojektowano w taki sposób, aby były otwarte i zapewniały jak największą uniwersalność. Rzuty mają strukturę modułową, a poszczególne poziomy sobą połączone poprzez położoną z przodu budynku klatkę schodową wraz z windą.

Harmonia dwóch światów

Bryła budynku została rozczłonkowana od strony południowej, dzięki czemu uzyskano optymalne doświetlenie pomieszczeń i zapewniono widoki na otaczającą zieleń. Na wszystkich kondygnacjach znalazły się obszerne tarasy, a na powierzchniach dachowych patia. Rosnący w ogrodzie starodrzew został zachowany w możliwie największym stopniu, a ukształtowanie lekko opadającego terenu wykorzystano do ukrycia pomieszczeń pomocniczych znajdujących się w parceli.

Spójna całość

Projektantom zależało na wprowadzeniu nowej budowli w dialog z sąsiadującymi budynkami, dlatego zdecydowano się na zastosowanie cegły klinkierowej Röben FARO o cieniowanej szarej kolorystyce i podłużnym formacie. Zastosowanie takiego materiału pozwoliło przejąć dopasować obiekt do najbliższego otoczenia. Kolor oraz faktura cegły FARO współgra także z otaczającymi dom pniami drzew w kolorze szaro-srebrnym. Wiązanie "na dziko" oraz gra kolorów decydują o nowoczesnym, a jednocześnie ponadczasowym charakterze elewacji budynku. Oprócz cegły, na elewacjach zastosowano lamele drewniane w kolorze sosny, które harmonizują z szarym kolorem elementów ceramicznych.

Bezproblemowa elewacja

Określone przez inwestora wymagania - łatwość utrzymania elewacji w czystości, jej wytrzymałość i odporność - zostały spełnione przez zastosowanie cegieł klinkierowych Röben. Nie bez znaczenia był również ich kolor. Szara cieniowana cegła FARO pozwalała osiągnąć efekt gry kolorów, a jej wydłużony format nadał budynkowi nowoczesnego charakteru. Wewnętrzne strony balustrad tarasów dachowych zostały wykonane z tego samego klinkieru, dzięki czemu stanowią one efektowną i spójną całość z elewacją.

Terca Matrix marki Wienerberger to cegła klinkierowa w kolorze czarnym, o gładkim licu, idealnie sprawdzająca się na elewacjach. Produkt został wykorzystany m.in. na fasadzie nowej siedziby Domu Kultury Kadr na warszawskim Mokotowie (proj. Projekt Samograj). Charakterystycznie ułożona cegła o wymiarach 250x120x65 mm nadaje elewacji trójwymiarowości. Do stworzenia logo wykorzystano cegły Pomerania, Silesja i Karpatia.
Famosa to nowy model cegły elewacyjnej z kolekcji Terca firmy Wienerberger. Jest odporna na różne warunki atmosferyczne, a także niepalne. Można ją stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Dostępna w dwóch formatach – tradycyjnym oraz jego dłuższym odpowiedniku (wersja Long), a także charakterystycznych odcieniach brązu i szarości.
Ceramika budowlana w służbie architektury Program Brick-Design daje ogromne pole do popisu projektantom – zamiast skupiać się na dopasowaniu dostępnych na rynku produktów do swojego pomysłu, mogą nareszcie stworzyć swój własny spersonalizowany produkt, będący autorskim rozwinięciem i urzeczywistnieniem projektu – o innowacjach w dziedzinie wytwarzania ceramiki budowlanej i programie Brick-Design mówi Andrzej Meronk, dyrektor handlowy Röben Polska.
Innowacyjna ceramika budowlana. PREZENTACJA Przedstawiona w Gdańsku prezentacja firmy Röben przedstawiająca nowe, niestandardowe rozwiązania dekoracyjne w cegle oraz innowacyjność w podejściu firmy.
Biała elewacja odporna na zanieczyszczenia: klinkierowa wieża w Antwerpii Budynek mieszkalny o oryginalnej formie wieży wykonano z białej cegły odpornej na zanieczyszczenia powietrza. Obiekt stał się jednym z głównych akcentów nowoczesnej dzielnicy mieszkalnej, powstałej w ramach rewitalizacji poportowych terenów Antwerpii.
Zespół sal gimnastycznych we Wrocławiu Pracownia arch_it Piotr Zybura opracowała projekt rozbudowy Zespołu Szkół Nr 5 na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu. Koncepcja otrzymała wyróżnienie w konkursie Wienerberger Brick Award 2017.