Architektura MuratorŻycie w ArchitekturzeDariusz Herman przewodniczącym jury konkursu Życie w Architekturze

Dariusz Herman przewodniczącym jury konkursu Życie w Architekturze

Podczas spotkania on-line jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze na przewodniczącego wybrało architekta Dariusza Hermana.

Dariusz Herman przewodniczącym jury konkursu Życie w Architekturze
Jury IX edycji Życia w Architekturze i sekretarz konkursu podczas spotkania on-line

16 kwietnia w jawnym głosowaniu podczas spotkania on-line jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze większością głosów na przewodniczącego sądu wybrało Dariusza Hermana, współzałożyciela pracowni HS99, od 2016 roku współprowadzącego biuro HMS Architektura.  Dariusz Herman jest m.in. współautorem podziemnej zakrystii koszalińskiej katedry, siedziby „Głosu Pomorza” czy budynku CINiBA w Katowicach: zdobywcy Grand Prix – Nagrody Prezydenta RP dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w VII edycji Życia w Architekturze.

W czasach zarazy nazwa konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE nabiera namacalnej trafności i doświadczana jest z niezwykłą intensywnością. Długotrwałe przebywanie w sztucznym środowisku uwypukla jego wady i zalety. Możemy być skazani na wytwory architektury, ale również mogą być one azylem. Czy obecna sytuacja zmieni postrzeganie naszej dziedziny? Sprawdźmy to. Nadarza się doskonała okazja – IX edycja ogólnopolskiego konkursu na najbardziej znaczące realizacje architektoniczne. Nadesłane obiekty złożą się na panoramę polskiej architektury czasów beztroski – mówi Dariusz Herman.

W jury konkursu zasiadają także: Justyna Biernacka, absolwentka WA PW, doktorantka SGH, współzałożycielka Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP, inicjatorka akcji #architekcidlaklimatu, partner w firmie doradczej MATERIALITY, Bohdan (Biś) Lisowski, prezes SARP, Aabsolwent WA PK, członek: SHS, PTI, od 1999 roku zaangażowany w działalność na rzecz SARP, w tym trzy ostatnie edycje Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie,  Krzysztof Ingarden, laureat Honorowej Nagrody SARP 2009, profesor i dziekan Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, autor m.in. Centrum Kongresowego ICE i Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie, pawilonu Polski na EXPO 2005 w Aichi czy ambasady RP w Tokio oraz Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, pierwszy polski juror Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe (edycja 2013), juror Nagrody dla Przestrzeni Publicznych (od 2010 roku). Sekretarzem konkursu jest Weronika Konior, architektka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Universitat Politecnica de Valencia, od 2019 roku fotoedytor i redaktor ds. studenckich w miesięczniku „Architektura-murator”.

belka zwa 2020
Ulubieniec Polski 2015-2019: internetowy plebiscyt towarzyszący IX edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE 46 najlepszych realizacji walczy o tytuł Ulubieńca Polski! Zdecyduj, która z nich najbardziej zasługuje na to miano i zagłosuj w plebiscycie.
Najlepsi architekci zaprezentowali swoje realizacje w Zodiaku: zapis streamingu otwartych obrad jury konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 7 i 8 października w Zodiaku – Warszawskim Pawilonie Architektury odbyły się publiczne prezentacje realizacji nominowanych do nagród głównych konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Wykłady wygłosili m.in. Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Zbigniew Maćków, Fokke Moerel z MVRDV, Piotr Lewicki, Marlena Wolnik, Robert Konieczny, Marta Sękulska-Wrońska i wielu innych.
Otwarte obrady jury konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE: fotoreportaż Marcina Czechowicza Otwarte obrady jury konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE już za nami: dwa dni, ponad 9 godzin transmisji i 21 prezentacji. Wkrótce zamieścimy też filmy, tymczasem prezentujemy fotoreportaż Marcina Czechowicza
Publiczne obrady jury konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE 7 i 8 października w Zodiaku – Warszawskim Pawilonie Architektury odbędą się publiczne prezentacje architektów, których realizacje nominowane zostały do nagród głównych i Grand Prix konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Transmisja rozpocznie się o godzinie 14.30. Publikujemy szczegółowy program wystąpień.
21 realizacji nominowanych do nagród głównych w konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE W trakcie wyjątkowo burzliwych, 9-godzinnych obrad sędziowie IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE nominowali do nagród głównych 21 realizacji. Już wkrótce ich autorzy będą musieli zmierzyć się ze szczegółowymi pytaniami podczas publicznego posiedzenia jury.
Finaliści IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Aż 459 realizacji zgłoszono do IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze obiekty architektury powstałe w latach 2015-2019. Jury wyłoniło właśnie 49 finalistów! Konkurs co kilka lat stwarza okazję do spojrzenia na polską architekturę z szerokiej perspektywy. Dzięki niemu zyskujemy cenny materiał do porównań i analiz. To oczywiste, że płynące z tych badań wnioski nie dotyczą jedynie architektury, bardzo wiele mówią o nas samych, o społeczeństwie, o problemach nas nurtujących – tłumaczy przewodniczący jury Dariusz Herman.