Architektura MuratorŻycie w ArchitekturzeDariusz Herman przewodniczącym jury konkursu Życie w Architekturze

Dariusz Herman przewodniczącym jury konkursu Życie w Architekturze

Podczas spotkania on-line jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze na przewodniczącego wybrało architekta Dariusza Hermana.

Dariusz Herman przewodniczącym jury konkursu Życie w Architekturze
Jury IX edycji Życia w Architekturze i sekretarz konkursu podczas spotkania on-line

16 kwietnia w jawnym głosowaniu podczas spotkania on-line jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze większością głosów na przewodniczącego sądu wybrało Dariusza Hermana, współzałożyciela pracowni HS99, od 2016 roku współprowadzącego biuro HMS Architektura.  Dariusz Herman jest m.in. współautorem podziemnej zakrystii koszalińskiej katedry, siedziby „Głosu Pomorza” czy budynku CINiBA w Katowicach: zdobywcy Grand Prix – Nagrody Prezydenta RP dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce w VII edycji Życia w Architekturze.

W czasach zarazy nazwa konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE nabiera namacalnej trafności i doświadczana jest z niezwykłą intensywnością. Długotrwałe przebywanie w sztucznym środowisku uwypukla jego wady i zalety. Możemy być skazani na wytwory architektury, ale również mogą być one azylem. Czy obecna sytuacja zmieni postrzeganie naszej dziedziny? Sprawdźmy to. Nadarza się doskonała okazja – IX edycja ogólnopolskiego konkursu na najbardziej znaczące realizacje architektoniczne. Nadesłane obiekty złożą się na panoramę polskiej architektury czasów beztroski – mówi Dariusz Herman.

W jury konkursu zasiadają także: Justyna Biernacka, absolwentka WA PW, doktorantka SGH, współzałożycielka Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP, inicjatorka akcji #architekcidlaklimatu, partner w firmie doradczej MATERIALITY, Bohdan (Biś) Lisowski, prezes SARP, Aabsolwent WA PK, członek: SHS, PTI, od 1999 roku zaangażowany w działalność na rzecz SARP, w tym trzy ostatnie edycje Międzynarodowego Biennale Architektury w Krakowie,  Krzysztof Ingarden, laureat Honorowej Nagrody SARP 2009, profesor i dziekan Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, autor m.in. Centrum Kongresowego ICE i Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie, pawilonu Polski na EXPO 2005 w Aichi czy ambasady RP w Tokio oraz Ewa P. Porębska, redaktor naczelna „Architektury-murator”, pierwszy polski juror Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe (edycja 2013), juror Nagrody dla Przestrzeni Publicznych (od 2010 roku). Sekretarzem konkursu jest Weronika Konior, architektka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej i Universitat Politecnica de Valencia, od 2019 roku fotoedytor i redaktor ds. studenckich w miesięczniku „Architektura-murator”.

belka zwa 2020
Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński o Domu dla bezdomnych w Jankowicach [FILM] Od początku planowaliśmy, że cała elewacja zbudowana będzie z materiałów rozbiórkowych. Cegła znaleziona w okolicy wydawała nam się idealnym odzwierciedleniem tego, co dzieje się w budynku. Odrzucona, nikomu niepotrzebna, tak jak ci ludzie traktowani przez społeczeństwo. O realizacji Domu dla bezdomnych w Jankowicach w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiadają Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński z pracowni xystudio.
Gala finałowa IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE: zobacz film! 19 listopada poznaliśmy wyniki IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Tylko na Facebooku galę finałową oglądało ponad 1500 osób.
Bartłomiej Nawrocki i Marcin Jojko o Domu w Będzinie [FILM] Umiar jest dziś jedną z odpowiedzi na zrównoważoność w architekturze. W naszej branży działamy często w paradygmacie postępu, a ten dom jest po prostu wystarczający. Spełnia wszystkie potrzeby inwestorów, został zrealizowany w stosunkowo niewielkim budżecie. Jest wystarczająco dobry, żeby spełnić swoją funkcję. O Domu w Będzinie w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiadają Bartłomiej Nawrocki i Marcin Jojko.
Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku-Klokocinie jest pierwszym z kilku podobnych obiektów planowanych na terenie całego miasta. Ta prototypowa przestrzeń, według projektu katowickiego biura MWArchitekci, zdobyła właśnie nagrodę specjalną i tytuł realizacji najlepiej odpowiadającej na wyzwania współczesnego świata w IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE.
Marlena Wolnik o Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku [FILM] W tym projekcie najważniejsza nie jest architektura, ale to, do czego prowokuje. Mam nadzieję, że powstałe budynki będą żyły własnym życiem, w każdej z kilku planowanych lokalizacji w inny sposób. O realizacji Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiada Marlena Wolnik z pracowni MWArchitekci.
Zwycięzcy IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Poznaliśmy wyniki IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze realizacje w Polsce powstałe w latach 2015-2019. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju i związane z nią obostrzenia po raz pierwszy w historii gala finałowa odbyła się w formule on-line.