Architektura MuratorŻycie w ArchitekturzePrezentacje architektów nominowanych do nagród w konkursie Życie w Architekturze [FOTO]

Prezentacje architektów nominowanych do nagród w konkursie Życie w Architekturze [FOTO]

11 i 12 marca w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki odbyły się prezentacje architektów w ramach otwartych obrad jury konkursu Życie w Architekturze.

Otwarte obrady jury
Jury konkursu Życie w Architekturze. Fot. Kalbar

15 realizacji zaprezentowali architekci, autorzy obiektów nominowanych do nagród głównych w pięciu kategoriach konkursowych: budynek jednorodzinny, budynek wielorodzinny, budynek użyteczności publicznej, wnętrze użyteczności publicznej oraz przestrzeń publiczna. Po każdej z 10-minutowych prezentacji architekci udzielali odpowiedzi na szczegółowe pytania jury.

Realizacje oceniało jury konkursowe w składzie: Antoni Domicz (przewodniczący jury), Przemo Łukasik, Magdalena Staniszkisz, Mariusz Ścisło, Ewa P. Porębska oraz jury z ramienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej: Katarzyna Krakowiak, Piotr Sarzyński, Dariusz Herman, Wojciech Subalski, Piotr Śmierzewski.

Emocjonujące wypowiedzi architektów i często trudne, nie pozbawione krytycyzmu pytania jury śledziło około 250 osób bezpośrednio na sali multimedialnej w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki oraz, dzięki transmisji na żywo online, ponad 500 osób w Polsce i innych krajach Europy. Pełny filmowy zapis z prezentacji zamieścimy na naszej stronie wkrótce.

Laureata Grand Prix konkursu, jak również zwycięzców nagród głównych w 5 kategoriach poznamy podczas gali wręczenia nagród, która odbędzie się 17 kwietnia 2015.

Obecnie trwa internetowe głosowanie na architektonicznego ULUBIEŃCA POLSKI – więcej informacji pod linkiem http://architektura.muratorplus.pl/zycie-w-architekturze/2015/plebiscyt-internautow-2015_4377.html

Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński o Domu dla bezdomnych w Jankowicach [FILM] Od początku planowaliśmy, że cała elewacja zbudowana będzie z materiałów rozbiórkowych. Cegła znaleziona w okolicy wydawała nam się idealnym odzwierciedleniem tego, co dzieje się w budynku. Odrzucona, nikomu niepotrzebna, tak jak ci ludzie traktowani przez społeczeństwo. O realizacji Domu dla bezdomnych w Jankowicach w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiadają Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński z pracowni xystudio.
Gala finałowa IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE: zobacz film! 19 listopada poznaliśmy wyniki IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Tylko na Facebooku galę finałową oglądało ponad 1500 osób.
Bartłomiej Nawrocki i Marcin Jojko o Domu w Będzinie [FILM] Umiar jest dziś jedną z odpowiedzi na zrównoważoność w architekturze. W naszej branży działamy często w paradygmacie postępu, a ten dom jest po prostu wystarczający. Spełnia wszystkie potrzeby inwestorów, został zrealizowany w stosunkowo niewielkim budżecie. Jest wystarczająco dobry, żeby spełnić swoją funkcję. O Domu w Będzinie w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiadają Bartłomiej Nawrocki i Marcin Jojko.
Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku-Klokocinie jest pierwszym z kilku podobnych obiektów planowanych na terenie całego miasta. Ta prototypowa przestrzeń, według projektu katowickiego biura MWArchitekci, zdobyła właśnie nagrodę specjalną i tytuł realizacji najlepiej odpowiadającej na wyzwania współczesnego świata w IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE.
Marlena Wolnik o Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku [FILM] W tym projekcie najważniejsza nie jest architektura, ale to, do czego prowokuje. Mam nadzieję, że powstałe budynki będą żyły własnym życiem, w każdej z kilku planowanych lokalizacji w inny sposób. O realizacji Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiada Marlena Wolnik z pracowni MWArchitekci.
Zwycięzcy IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Poznaliśmy wyniki IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze realizacje w Polsce powstałe w latach 2015-2019. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju i związane z nią obostrzenia po raz pierwszy w historii gala finałowa odbyła się w formule on-line.