Architektura MuratorŻycie w ArchitekturzeUlubieniec Polski 2015-2019: internetowy plebiscyt towarzyszący IX edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE

Ulubieniec Polski 2015-2019: internetowy plebiscyt towarzyszący IX edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE

46 najlepszych realizacji walczy o tytuł Ulubieńca Polski! Zdecyduj, która z nich najbardziej zasługuje na to miano i zagłosuj w plebiscycie.

Ulubieniec Polski 2015-2019: trwa internetowy plebiscyt towarzyszący IX edycji konkursu ŻYCIA W ARCHITEKTURZE

12 października na stronie https://zyciewarchitekturze2020.architekturamurator.pl rozpoczął się plebiscyt na Ulubieńca Polski towarzyszący IX edycji konkursu ŻYCIA W ARCHITEKTURZE. O ten prestiżowy tytuł walczy w sumie 46 obiektów wybranych przez profesjonalne jury spośród 459 zgłoszeń. To absolutny Top: najlepsze obiekty architektury powstałe w Polsce w latach 2015-2019 – mówi przewodniczący jury architekt Dariusz Herman.

Oprócz niego w jury konkursu zaleźli się: Justyna Biernacka, współzałożycielka Koła Architektury Zrównoważonej OW SAPR, inicjatorka akcji #architekcidlaklimatu, Bohdan (Biś) Lisowski, prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich, Krzysztof Ingarden, profesor i dziekan Wydziału Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektury-murator”, pierwszy polski juror UE Miesa van der Rohe Award.

Aby wziąć udział w głosowaniu na Ulubieńca Polski, wystarczy wejść na https://zyciewarchitekturze2020.architekturamurator.pl i kliknąć w czarny pasek z napisem „Zagłosuj” znajdujący się pod miniaturą wybranego obiektu. Plebiscyt trwa do 27 października do północy. Autorowi i inwestorowi realizacji, która otrzyma największą liczę głosów zostanie przyznana specjalna pamiątkowa tablica do zawieszenia na zwycięskim obiekcie, którą zaprojektowało Towarzystwo Projektowe, autorzy m.in. Systemu Informacji Miejskiej w Warszawie i Bielsku-Białej.

ŻYCIE W ARCHITEKTURZE to jedno z najszerzej komentowanych wydarzeń architektonicznych w Polsce. Konkurs cieszy się uznaniem środowiska architektonicznego, międzynarodowych instytucji architektonicznych oraz władz samorządowych i państwowych.

W 8 dotychczasowych edycjach rywalizowało ponad 3000 realizacji. Wśród zwycięzców znajdują się takie pracownie, jak Estudio Barozzi Veiga, JEMS Architekci, nsMoonStudio i Wizja, eM4, Dyrda Fikus Architekci, Konior Studio, DDJM Biuro Architektoniczne, HS99, APA Kuryłowicz & Associates czy Maćków Pracownia Projektowa.

W ramach konkursu dodatkowe nagrody przyznawali: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Sportu i Turystyki, Minister Infrastruktury i Rozwoju. W III edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE nagrody główne wręczał Premier Jerzy Buzek, a w VII i VIII – Prezydent RP Bronisław Komorowski.

belka zwa 2020
Autor: (Red.)
Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński o Domu dla bezdomnych w Jankowicach [FILM] Od początku planowaliśmy, że cała elewacja zbudowana będzie z materiałów rozbiórkowych. Cegła znaleziona w okolicy wydawała nam się idealnym odzwierciedleniem tego, co dzieje się w budynku. Odrzucona, nikomu niepotrzebna, tak jak ci ludzie traktowani przez społeczeństwo. O realizacji Domu dla bezdomnych w Jankowicach w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiadają Dorota Sibińska i Filip Domaszczyński z pracowni xystudio.
Gala finałowa IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE: zobacz film! 19 listopada poznaliśmy wyniki IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Tylko na Facebooku galę finałową oglądało ponad 1500 osób.
Bartłomiej Nawrocki i Marcin Jojko o Domu w Będzinie [FILM] Umiar jest dziś jedną z odpowiedzi na zrównoważoność w architekturze. W naszej branży działamy często w paradygmacie postępu, a ten dom jest po prostu wystarczający. Spełnia wszystkie potrzeby inwestorów, został zrealizowany w stosunkowo niewielkim budżecie. Jest wystarczająco dobry, żeby spełnić swoją funkcję. O Domu w Będzinie w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiadają Bartłomiej Nawrocki i Marcin Jojko.
Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku-Klokocinie jest pierwszym z kilku podobnych obiektów planowanych na terenie całego miasta. Ta prototypowa przestrzeń, według projektu katowickiego biura MWArchitekci, zdobyła właśnie nagrodę specjalną i tytuł realizacji najlepiej odpowiadającej na wyzwania współczesnego świata w IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE.
Marlena Wolnik o Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku [FILM] W tym projekcie najważniejsza nie jest architektura, ale to, do czego prowokuje. Mam nadzieję, że powstałe budynki będą żyły własnym życiem, w każdej z kilku planowanych lokalizacji w inny sposób. O realizacji Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiada Marlena Wolnik z pracowni MWArchitekci.
Zwycięzcy IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE Poznaliśmy wyniki IX edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE na najlepsze realizacje w Polsce powstałe w latach 2015-2019. Ze względu na sytuację epidemiczną w kraju i związane z nią obostrzenia po raz pierwszy w historii gala finałowa odbyła się w formule on-line.