Architektura MuratorRealizacjeBiurowiec Comarch w Łodzi

Biurowiec Comarch w Łodzi

Nowa siedziba firmy Comarch, z wkomponowaną w bryłę dawną fabryką, stała się budynkiem symbolicznym. Przy zachowaniu tego, co stanowi o tożsamości Łodzi jest nowocześnie zaprojektowanym miejscem tworzenia zaawansowanych programów – pisze Jerzy S. Majewski

Biurowiec Comarch w Łodzi
Elewacja biurowca od strony ulicy Jaracza jest cofnięta zgodnie z linią regulacyjną wytyczoną w latach międzywojennych; Fot. Wojciech Kryński
Budynek biurowy ComarchŁódź, ul. Jaracza 78
AutorzyNOW Biuro Architektoniczne, architekci Andrzej Owczarek (główny projektant), Anna Szopka, Marta Chodkiewicz, Małgorzata Sęk
Współpraca autorskaarchitekci Łukasz Kochanek, Bartosz Malinowski, Remek Strzelecki
Architektura wnętrzNOW Biuro Architektoniczne
Architektura krajobrazuPrasera, architekt krajobrazu Dariusz Malinowski
Konstrukcja nowego budynku:KM Projekt, Paweł Tejchman, Ewelina Kołodziejczyk
Przebudowa zabytkowego budynku:FCJ Biuro Konstrukcyjne, Sławomir Czarkowski
Generalny wykonawcaSkanska
InwestorBonus Development
Powierzchnia terenu2355.0 m²
Powierzchnia zabudowy1285.0 m²
Powierzchnia użytkowa6456.0 m²
Powierzchnia całkowita9906.0 m²
Kubatura30426.0 m³
Projekt2015
Data realizacji (koniec)2017
Koszt inwestycjinie podano
Biurowiec SQ Business Center we Wrocławiu Obiekt zlokalizowany przy ulicy Legnickiej zostanie oddany do użytku w I kwartale 2019 roku. Za jego projekt odpowiedzialne jest Studio Mańczak.
Budynek biurowo-usługowy w Limanowej Przy ul. Krakowskiej w Limanowej koło Nowego Sącza powstanie nowy budynek biurowo-usługowy projektu krakowskiej pracowni MOKAA Architekci.
Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej W pełni przeszklone elewacje nowego obiektu od południa otwierają się na Pole Mokotowskie, od północy zaś na istniejące zabudowania politechniki, łącząc przestrzennie wnętrze kampusu z zielenią parkową po drugiej stronie ruchliwej arterii – pisze Hanna Szukalska.
Konstrukcja biurowca – o biurowcu Za Bramką Jerzy Kolbusz Ponieważ tarasy zaplanowano na każdej kondygnacji, geometria każdego stropu jest inna. Stworzyło to problemy z ich podparciem. W miarę regularny w dolnych partiach obiektu układ słupów tracił wraz z wysokością swoją powtarzalność. W efekcie część słupów wyższych kondygnacji obciąża niższe stropy w przęsłach płyt i podciągów. Wymagało to sporego wysiłku przy konstruowaniu i tworzeniu modeli obliczeniowych – pisze główny konstruktor budynku Jerzy Kolbusz.
Forma wynika z lokalizacji – o koncepcji biurowca Za Bramką Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski Od strony ulic otaczających kwartał staraliśmy się stworzyć spokojne elewacje o współczesnym rysie. Piętra, podobnie jak w sąsiednich kamienicach, rozdzielone zostały gzymsami, ściany zaś artykułowane rytmicznie powtarzającymi się oknami. Zupełnie inaczej ukształtowaliśmy bryłę od strony wnętrza kwartału. Każda kolejna kondygnacja jest cofnięta względem poprzedniej, dzięki czemu w odpowiednim stopniu udało się doświetlić mieszkania w pobliskich domach – piszą autorzy budynku.
Jak kubaturowa łamigłówka – o biurowcu Za Bramką Tomasz Głowacki Obiekt, choć nowoczesny, świetnie wpisuje się w zabytkową, niejednolitą architekturę okolicy. Od strony ulicy Za Bramką architekci uzupełnili pierzeję czterokondygnacyjną bryłą, która następnie schodzi tarasowo do wysokości parteru, stykając się z niskimi przybudówkami i oficynami we wnętrzu kwartału. Przyjęte rozwiązanie, wypracowane w wyniku wielu analiz i studiów, jest kubaturową łamigłówką – pisze Tomasz Głowacki.