Nowa przestrzeń miejska

Park Centralny w Gdyni oddany do użytku

Zakończył się ostatni etap budowy Parku Centralnego w Gdyni według projektu pracowni Arch-Deco. W ramach założenia powstał między innymi staw, tor wrotkarski, pawilon gastronomiczny i nowe miejsca odpoczynku, ale też parking podziemny na 270 aut.

Spis treści

  1. Park Centralny w trzech etapach
  2. Gdyński Central Park: i dla natury, i dla miasta
  3. Gdzie znajduje się Park Centralny w Gdyni?
Park Centralny w Gdyni
Autorzy: Arch-Deco, architekci Zbigniew Reszka, Michał Baryżewski, Danuta Dębowska, Oktawia Andrzejewska, Maria Mądry-Moczorat, Dagmara Rapińczuk, Hanna Gadek, Artur Tryc, Piotr Czerniawski, Milena Duszyńska
Inwestor: Gmina Miasta Gdyni
Powierzchnia terenu: 65 000 m²
Projekt: 2018
Realizacja: 2019-2023
Koszt inwestycji: 85 000 000 PLN

Konkurs architektoniczny na projekt 6-hektarowego założenia wzdłuż alei Piłsudskiego jeszcze w 2018 roku zorganizowała Agencję Rozwoju Gdyni, uwzględniając większość uwag zgłoszonych w trakcie konsultacji. Zgodnie z życzeniem mieszkańców, więcej miejsca przewidziano na zieleń i strefy wyciszenia, rezygnując m.in. z budowy pawilonów gastronomicznych czy boiska. Jako biuro architektoniczne powinniśmy promować piękną architekturę. A myśmy tę architekturę schowali, by na główny plan wysunęła się jak największa ilość zieleni i przestrzeni wodnej – mówił po ogłoszeniu wyników Zbigniew Reszka z Arch-Deco.

Zgodnie ze zwycięską koncepcją, Park Centralny w Gdyni otrzymał linearny układ. Od pobliskich ulic jego przestrzeń oddzielają szpalery nowo posadzonych drzew. Poszczególne strefy parkowe również układają się liniowo. Zaczynając od ul. Świętojańskiej i kończąc na ul. Tetmajera, otrzymujemy gradient przestrzeni publicznych o stopniowo zmniejszającym się natężeniu użytkowania, ruchu i hałasu – tłumaczą projektanci. Przewidzieli też specjalne strefy dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

Park Centralny w trzech etapach

Park Centralny w Gdyni oddawano do użytku etapami. Pierwszą część, obejmującą 11 tys. m², ukończono w 2019 roku. Wzdłuż alei Piłsudskiego pojawiło się wówczas 29 nowych drzew i blisko 9 tys. różnych gatunków krzewów. Zrealizowano m.in. trzy podesty sceniczne, tor do gry w bule, ogród sensoryczny, altanę wypoczynkową, wybieg dla psów z torem przeszkód i plenerową siłownię. Usypano też specjalną skarpę z miejscami do siedzenia.

Otwarta pod koniec września 2020 roku kolejna część Parku Centralnego w Gdyni, o powierzchni 15 tys. m², służy głównie najmłodszym. Jednym z najważniejszych elementów tej strefy jest bowiem zmodernizowany i rozbudowany plac zabaw. Wprowadzono tam m.in. nowe miejsca aktywności, dodatkowe oświetlenie, więcej ławek oraz specjalne miejsca do leżenia.

Atrakcją jest też park linowy z ponad 9-metrową piramidą, siecią frisbee służącą do wspinania i balansowania oraz szlakiem linowym. Dodatkowo, w ramach tego etapu istniejący już wcześniej skatepark został rozbudowany o część przeznaczoną dla młodszych dzieci. Pojawiła się też podświetlana fontanna z dyszami wodnymi i mgielnymi, wyrzucającymi wodę na wysokość dwóch metrów. Zrealizowano fragmenty ścieżki biegowej i wrotkarskiej oraz zmodernizowano sąsiadujący układ drogowy: dla uspokojenia ruchu wyniesiono skrzyżowanie al. Piłsudskiego z ul. Legionów oraz pobliskie przejścia dla pieszych, zaprojektowano też nowy przystanek autobusowy od strony parku. Przestrzeń dopełniła mała architektura, w tym 34 ławki i poidełko, a także dużo atrakcyjnej zieleni. 

29 sierpnia 2023 oficjalne oddano do użytku trzecią, ostatnią część Parku Centralnego. W ramach inwestycji posadzono 156 nowych drzew i ponad 11 tys. krzewów. Zbudowano staw, kolejną fontannę i pawilon gastronomiczny; dokończono tor wrotkarski i trasę biegową, przede wszystkim jednak w okolicach skweru Plymouth zrealizowano podziemny parking na 270 miejsc postojowych. Jeszcze nie tak dawno, parę lat temu, w planach zagospodarowania przestrzennego miało tu powstać wielkie centrum handlowe, nowa siedziba urzędu miasta i wielki plac miejski, ale świat się zmienia. W rozmowach z mieszkańcami o tym, jak ukształtować tę przestrzeń zrodziła się idea powstania parku – przypominał podczas otwarcia Parku Centralnego Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Park Centralny w Gdyni

i

Autor: Konrad Maćkowiak

Gdyński Central Park: i dla natury, i dla miasta

Łącznie w ramach zagospodarowanie terenu na Park Centralny posadzono 193 nowych drzew, ponad 24 tys. krzewów, 6 tys. bylin oraz ponad 103 tys. kwiatów, traw ozdobnych, pnączy i innych roślin. Zieleń w tym projekcje jest dla nas nadrzędną wartością – tłumaczy Zbigniew Reszka, prezes biura Arch-Deco. Najważniejszą rzeczą było pogodzenie bogatego programu funkcjonalnego, ujętego w warunkach konkursu, z zachowaniem jak największej ilości przestrzeni zielonych. Walczyliśmy tu o każde drzewo, każdy krzew. Pilnowałem tego osobiście, bo niektóre z drzew, które można spotkać w Parku Centralnym, to naprawdę cenne egzemplarze – na przykład 80-letnie buki. Zależało nam również na jak najbardziej kameralnym oświetleniu. Oczekiwanie, że teren zielony będzie bezpieczną, ogólnodostępną przestrzenią nawet po zmroku sprawiło, że musieliśmy poszukać konsensusu pomiędzy wymaganiami fauny i flory a realiami nowoczesnego miasta – wyjaśnia.

Zaprojektowanie Parku Centralnego oznaczało dla naszego biura zmierzenie się z ambitnym zadaniem zagospodarowania zielonej wyspy w samym centrum miasta, której potencjał nie do końca był wykorzystywany i doceniany – dodaje Danuta Dębowska, architektka z biura Arch-Deco. Przy projektowaniu obiektów architektonicznych efekt widoczny jest od razu. W tym przypadku jesteśmy wystawieni na próbę cierpliwości – nowa zieleń potrzebuje czasu, aby objawić swój pełen potencjał. Niemniej ciekawe efekty można zaobserwować już teraz – podkreśla.

Park Centralny w Gdyni

i

Autor: Konrad Maćkowiak

Gdzie znajduje się Park Centralny w Gdyni?