Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

Marek Budzyński – Architekt
Marek Budzyński – Architekt
Marek Budzyński – Architekt
sp. z o.o.
al. Komisji Edukacji Narodowej 95
02-777 Warszawa
tel. 22 6484425
fax 22 6480397
email:mb@mbarch.pl
www.mbarch.pl

Zbigniew Badowski (absolwent WA PW) i Marek Budzyński (profesor WA PW) współpracują ze sobą od 1976 roku. Własne biuro założyli w 1984 roku w Warszawie, pięć lat później dołączył do nich na cztery lata Adam Kowalewski (architekt i doktor ekonomii); z biura wyszło wiele znaczących projektów, m.in. w Warszawie gmach Sądu Najwyższego (I nagroda w konkursie w 1991, realizacja 1999) i biblioteki UW (I nagroda 1994, realizacja 2000), ambasada RP w Berlinie (I nagroda 1998). Od wygranego konkursu na Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie (2000) Marek Budzyński prowadzi z Krystyną Ilmurzyńską (również absolwentką WAPW) i Zbigniewem Badowskim pracownię Marek Budzyński – Architekt. Ich najbardziej znaczące realizacje to zespół mieszkaniowy „Pod Brzozami” w Warszawie (projekt 2005-2008, realizacja 2007-2011), Opera Podlaska w Białymstoku (I nagroda 2005, realizacja2012), Kampus Uniwersytetu w Białymstoku (I nagroda 2008, realizacja 2014). Pracownia wygrała wiele konkursów, w tym na Sąd Rejonowy w Rzeszowie (2002), Krajobrazową Drogę Krzyżową na Wzgórzu Chełmskim (2003), Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej UW w Chęcinach (2013). W większości projektów bardzo ważną rolę odgrywa zieleń, traktowana jako najważniejszy środek wyrazu i specyficzny materiał budowlany.

Krystyna Ilmurzyńska

Krystyna Ilmurzyńska

Marek Budzyński

Marek Budzyński

Zbigniew Badowski

Zbigniew Badowski

Nowy budynek Neofilologii i Lingwistyki projektu Kuryłowicz & Associates: mamy pierwsze zdjęcia Otwarto nowy budynek wydziałów Neofilologii i Lingwistyki Stosowanej UW projektu pracowni Kuryłowicz & Associates. To jedna z największych inwestycji z wieloletniego programu rozwoju uczelni.
Wyniki konkursu na zespół budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego w Warszawie Poznaliśmy wyniki konkursu na projekt budynków Sądu Apelacyjnego i Sejmiku Województwa Mazowieckiego przy ul. Świętojerskiej w Warszawie. Główną nagrodę zdobyła warszawska pracownia Projekt Praga.
Ewa P. Porębska rozmawia z Jerzym Szczepanikiem-Dzikowskim [FILM] O wierszach, szkicach, zawodowych wyzwaniach, zabawie i trochę o architekturze. Prezentujemy nagranie spotkania on-line, podczas którego Ewa P. Porębska rozmawiała z Jerzym Szczepanikiem-Dzikowskim.
Centrum Innowacji SGH według projektu Stelmach i Partnerzy Już za dwa lata przy ul. Batorego 8 stanie Centrum Innowacji SGH. Nowy budynek dla Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zaprojektowała pracownia Stelmach i Partnerzy.
Z archiwum „Architektury”: system szkół dla Ursynowa Północnego Przypominamy publikację z numeru 1/1980 poświęconą dziś nieco zapomnianym, a w latach 70. XX wieku wręcz innowacyjnym, jak na polskie warunki, projektom szkół autorstwa zespołów Jana Mrozińskiego, Piotra Matuszewskiego oraz Aleksandra Kałasy, zrealizowane na terenie warszawskiego Ursynowa Północnego. O komentarz poprosiliśmy architekta i urbanistę Jerzego Grochulskiego.
Rusza budowa Wydziału Psychologii UW według projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga Uniwersytet Warszawski podpisał umowę z firmą Mostostal na budowę nowej siedziby Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Gmach według konkursowego projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga powstanie w obrębie ulic Żwirki i Wigury, Banacha oraz Pasteura na kampusie Ochota do 2024 roku.
Konkurs SARP Furmańska: wyniki konkursu na nową siedzibę nauk społecznych na Powiślu Uniwersytet Warszawski i Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiły wyniki konkursu na projekt nowego budynku dydaktycznego na Powiślu. Pierwszą nagrodę zdobyło biuro Bujnowski Architekci. To kolejne zwycięstwo pracowni w konkursie zorganizowanym przez władze uczelni.
Setne urodziny Marii Piechotki! Maria Piechotka, współautorka kilku osiedli mieszkaniowych w Warszawie, a także wdrożonego w całym kraju systemu budownictwa wielkopłytowego W-70, 12 lipca obchodziła swoje setne urodziny. Wkrótce ukaże się monografia poświęcona jej życiu i twórczości.
Osiedle Słowackiego w Lublinie Lubelskie osiedle Słowackiego to pierwsza w Polsce realizacja humanistycznej wizji zespołu mieszkaniowego opartego o stworzoną przez Oskara Hansena ideę Linearnego Systemu Ciągłego.