Architektura MuratorArchitekci

Kto jest kim w Architekturze

Marek Budzyński – Architekt
Marek Budzyński – Architekt
Marek Budzyński – Architekt
sp. z o.o.
al. Komisji Edukacji Narodowej 95
02-777 Warszawa
tel. 22 6484425
fax 22 6480397
email:mb@mbarch.pl
www.mbarch.pl

Zbigniew Badowski (absolwent WA PW) i Marek Budzyński (profesor WA PW) współpracują ze sobą od 1976 roku. Własne biuro założyli w 1984 roku w Warszawie, pięć lat później dołączył do nich na cztery lata Adam Kowalewski (architekt i doktor ekonomii); z biura wyszło wiele znaczących projektów, m.in. w Warszawie gmach Sądu Najwyższego (I nagroda w konkursie w 1991, realizacja 1999) i biblioteki UW (I nagroda 1994, realizacja 2000), ambasada RP w Berlinie (I nagroda 1998). Od wygranego konkursu na Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie (2000) Marek Budzyński prowadzi z Krystyną Ilmurzyńską (również absolwentką WAPW) i Zbigniewem Badowskim pracownię Marek Budzyński – Architekt. Ich najbardziej znaczące realizacje to zespół mieszkaniowy „Pod Brzozami” w Warszawie (projekt 2005-2008, realizacja 2007-2011), Opera Podlaska w Białymstoku (I nagroda 2005, realizacja2012), Kampus Uniwersytetu w Białymstoku (I nagroda 2008, realizacja 2014). Pracownia wygrała wiele konkursów, w tym na Sąd Rejonowy w Rzeszowie (2002), Krajobrazową Drogę Krzyżową na Wzgórzu Chełmskim (2003), Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej UW w Chęcinach (2013). W większości projektów bardzo ważną rolę odgrywa zieleń, traktowana jako najważniejszy środek wyrazu i specyficzny materiał budowlany.

Krystyna Ilmurzyńska

Krystyna Ilmurzyńska

Marek Budzyński

Marek Budzyński

Zbigniew Badowski

Zbigniew Badowski

Z archiwum „Architektury”: system szkół dla Ursynowa Północnego Przypominamy publikację z numeru 1/1980 poświęconą dziś nieco zapomnianym, a w latach 70. XX wieku wręcz innowacyjnym, jak na polskie warunki, projektom szkół autorstwa zespołów Jana Mrozińskiego, Piotra Matuszewskiego oraz Aleksandra Kałasy, zrealizowane na terenie warszawskiego Ursynowa Północnego. O komentarz poprosiliśmy architekta i urbanistę Jerzego Grochulskiego.
Rusza budowa Wydziału Psychologii UW według projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga Uniwersytet Warszawski podpisał umowę z firmą Mostostal na budowę nowej siedziby Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Gmach według konkursowego projektu pracowni Bujnowski Architekci i Projekt Praga powstanie w obrębie ulic Żwirki i Wigury, Banacha oraz Pasteura na kampusie Ochota do 2024 roku.
Konkurs SARP Furmańska: wyniki konkursu na nową siedzibę nauk społecznych na Powiślu Uniwersytet Warszawski i Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiły wyniki konkursu na projekt nowego budynku dydaktycznego na Powiślu. Pierwszą nagrodę zdobyło biuro Bujnowski Architekci. To kolejne zwycięstwo pracowni w konkursie zorganizowanym przez władze uczelni.
Setne urodziny Marii Piechotki! Maria Piechotka, współautorka kilku osiedli mieszkaniowych w Warszawie, a także wdrożonego w całym kraju systemu budownictwa wielkopłytowego W-70, 12 lipca obchodziła swoje setne urodziny. Wkrótce ukaże się monografia poświęcona jej życiu i twórczości.
Osiedle Słowackiego w Lublinie Lubelskie osiedle Słowackiego to pierwsza w Polsce realizacja humanistycznej wizji zespołu mieszkaniowego opartego o stworzoną przez Oskara Hansena ideę Linearnego Systemu Ciągłego.
Mieszkanie Plus Warszawa. Wyniki konkursu na projekt osiedla przy Ratuszowej na warszawskiej Pradze [WIZUALIZACJE] W ramach programu Mieszkanie Plus w Warszawie przy ul. Ratuszowej powstanie nowe osiedle. W rozstrzygniętym właśnie konkursie zwyciężyła pracownia BE DDJM Architekci, drugie miejsce zajęło holenderskie studio MVRDV, a trzecie Fiszer atelier 41.
Zielone maszyny przyszłości Umieszczane na dachach, tarasach i ścianach rośliny stają się ważnym elementem strategii adaptacji miast do zmian klimatu. Integracja zieleni z budynkami to zauważalny trend we współczesnej architekturze. W 2003 roku w tekście Zielone pudło systematyzowaliśmy takie pomysły: od zielonych dachów z lat 30. po siedzibę prefektury w Fukuoce. Dziś ponownie przyglądamy się rozwiązaniom integrującym rośliny z architektoniczną tkanką – coraz bardziej radykalnym i zaawansowanym technologicznie. Przegląd Michała Stangla.
Od A do Z – alfabet architektury według Grzegorza Stiasnego Z okazji przypadającego w 2019 roku 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła wyróżnić szczególne osiągnięcia polskich architektów. Nagrodę za Tekst 25-lecia przyznano artykułowi Grzegorza Stiasnego „Od A do Z – alfabet architektury”, który ukazał się w numerze 10/2004 „A-m”.
Honorowa Nagroda SARP 2019 wręczona! Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody SARP został szczeciński architekt Jacek Lenart. Uroczystość wręczenia nagrody, połączona z otwarciem wystawy dorobku laureata, odbyła się 29 listopada 2019 roku w siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Warszawie.  
Nagrody 25-lecia „Architektury-murator” [GALERIA] Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła uhonorować szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury.  To  twórcy, którzy stali się międzypokoleniowym wzorcem;  budynek, który przeszedł do historii, ale też niezrealizowany projekt – symbol.