Architektura Muratorarchitektura2525 lat „Architektury-murator”

25 lat „Architektury-murator”

W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. To również rok, w którym obchodzić będziemy 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce. Od momentu powstania towarzyszyliśmy wszystkim najważniejszym wydarzeniom w naszym kraju. Poprzez architekturę pokazywaliśmy polską transformację na szerokim tle społecznym, gospodarczym, politycznym.

25 lat „Architektury-murator”

Na przestrzeni 25 lat na naszych łamach publikowaliśmy wywiady z politykami i wybitnymi twórcami, dyskusje aktywistów, analizy krytyków, także wiele podsumowań. W blisko trzystu numerach, na przeszło 33 000 stron miesięcznika zaprezentowaliśmy do tej pory kilka tysięcy budynków.

Nasz zespół nie zajmował się wyłącznie pracą nad gazetą. Organizowaliśmy konkursy (Życie w Architekturze, Konkurs Studencki), wystawy (Polska. Ikony Architektury, Architektura muzyką przestrzeni, Polska. Architecture), inicjowaliśmy pokoleniowe spotkania (Młodzi do Łodzi) i wiele innych wydarzeń. Z okazji naszego 20-lecia przygotowaliśmy wyjątkową wystawę makiet 25 budynków szczególnie ważnych dla polskiej transformacji Kolekcja „Architektury-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Kolekcja stała się własnością Muzeum.

Obchody 25-lecia „Architektury-murator” nie  będą wyłącznie retrospektywą. Planujemy, że w jubileuszowym roku skupimy się przede wszystkim na przyszłości, a obchody będą trwały niemal cały rok 2019. Składać się na nie będzie wiele wydarzeń – od specjalnie przygotowanych publikacji na temat przyszłości architektury wobec wyzwań XXI wieku, po realizację krótkich filmów, ukazujących zmiany, jakie zaszły w polskich miastach po 1989 roku. Zmierzymy się z architektonicznymi marzeniami, budując, wraz ze studentami trzy Obiekty niemożliwe, powstałe według projektów uznanych architektów-mentorów: Dariusza Kozłowskiego, Przema Łukasika i Jerzego Łątki.

Zorganizujemy też specjalny plebiscyt na architektoniczną osobowość 25-lecia, wskazując postaci, które wywarły największy wpływ na kształt architektury w Polsce i jej promocję, a wszystkich projektantów po 40 roku życia zaprosimy latem do Sopotu na pierwszą edycję planowanych od dawna konfrontacji pod nazwą Starzy na plaży. Liczymy, że spotkanie stanie się kolejną okazją do dyskusji o kondycji polskiej architektury, tym razem jednak w wakacyjnej, mniej formalnej atmosferze. Zwieńczeniem wydarzeń stanie się w listopadzie uroczysta gala 25-lecia, która przywoła architektoniczne wspomnienia i będzie okazją do spojrzenia w przyszłość.

Zapraszamy do śledzenia strony wydarzenia i świętowania razem z nami jubileuszu 25-lecia „Architektury-murator”. Zróbmy wspólnie krok w przyszłość!

Patroni:                                                                Partner instytucjonalny:

Partnerzy 25-lecia:

Starzy na plaży Jak odnieść sukces? — to podstawowe pytanie pierwszych Młodych do Łodzi z 2003 roku, wyrażające tożsamość w czasach transformacji po 1989 roku, zostało zamienione przez uczestników spotkania Starzy na plaży na pytania o odpowiedzialność architektury i solidarność środowiska. Relacjonujemy czerwcowy zjazd architektów w wieku 40+ w Sopocie.
Starzy na plaży. Spotkanie architektów w Sopocie Podstawowe pytanie pierwszych „Młodych do Łodzi”, będące również najważniejszym pytaniem w Polsce po 1989 roku, „jak odnieść sukces?”, zostało zamienione przez „Starych na plaży” na pytania o odpowiedzialność architektury i solidarność środowiska.
Starzy na plaży – znamy termin spotkania Z okazji 25-lecia „Architektury-murator”, kombatantów naszych architektonicznych konfrontacji Młodzi do Łodzi i wszystkich zainteresowanych architektów po 40 roku życia zapraszamy na towarzyskie spotkanie do Sopotu.
Współpraca, miks funkcji i użytkowników Najbardziej przenikliwe książki o przyszłości architektury poleca Kristien Ring, architektka i dziennikarka, założycielka Deutsche Architektur Zentrum w Berlinie.
25 lat „Architektury-murator” W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Zapraszamy do świętowania razem z nami jubileuszu i śledzenia poświęconej mu specjalnej strony. Zróbmy wspólnie krok w przyszłość!
Specjalna strona jubileuszu „A-m” Z okazji 25-lecia będziemy m.in. mierzyć się z architektonicznymi marzeniami, budując razem z Wami trzy Obiekty Niemożliwe według projektów: Dariusza Kozłowskiego, Przema Łukasika i Jerzego Łątki. Chcecie wiedzieć, co jeszcze zaplanowaliśmy? Już jest specjalna strona poświęcona jubileuszowi „Architektury-murator”.