Podsumowanie 20 lat skłoniło do stworzenia kolekcji najlepszych realizacji architektonicznych. Jest to kolekcja makiet obiektów, które miały decydujący wpływ na zmianę sposobu myślenia o architekturze w Polsce. Zbiór makiet 25 wybitnych obiektów zrealizowanych w Polsce po 1989 roku jest darem dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej inicjującym bezprecedensową w kraju kolekcję architektoniczną
Wykład Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej pt. "Architektura dla kultury", poświęcony siedzibom instytucji kultury w Polsce odbył się 11 grudnia 2014 w ramach wystawy "Kolekcja Architektury-murator dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie".
O integracji instalacji w nowoczesnym domu opowiedział Jacek Szostak, Product Manager firmy EXCINTE, sponsora Kolekcji "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
O gotowych elementach budowlanych z cegły klinkierowej i licowej, podczas debaty Myślenie modelem w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, opowiedziała Lidia Misiuna, przedstawicielka firmy Röben - sponsora Kolekcji "Architektury-murator".
Spotkanie pt. Dokąd zmierza architektura? zakończyło cykl debat towarzyszących wystawie Kolekcja "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Odpowiadając na pytanie o przyszłość dyscypliny, architekt i krytyk Grzegorz Stiasny zarysowuje trendy, które można zaobserwować we współczesnej architekturze. Które z nich powinny znaleźć kontynuację w nadchodzących latach?
11 grudnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbyło się ostatnie spotkanie wokół wystawy Kolekcja "Architektury-murator" pt. "Dokąd zmierza architektura?". Wykład wygłosiła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, dyskusję poprowadzili Ewa P. Porębska i Grzegorz Stiasny.
20 listopada 2014 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbyło się prowadzone przez Tomasza Fudalę spotkanie dyskusyjne "Myślenie modelem" związane z wystawą Kolekcja "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Ewa P. Porębska opowiada o koncepcji kolekcji "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie podczas spotkania dyskusyjnego 25 lat: Wolność / Architektura / Zmiana.
Na stronie wykorzystano zdjęcia Marcina Czechowicza, Konrada Kalbarczyka, Jarosława Kąkola, Wojciecha Kryńskiego.