Architektura Muratorarchitektura25Energy Storage Center – zbiornik czystej energii

Energy Storage Center – zbiornik czystej energii

Adaptacja dawnego zbiornika w Heidelbergu na obiekt pozyskujący, a następnie magazynujący energię słoneczną i wiatrową stanowi wymowny symbol przechodzenia na źródła odnawialne. Budynek według projektu LAVA zostanie oddany do użytku jeszcze w tym roku.

Energy Storage Center – zbiornik czystej energii

Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej do 2022 roku udział odnawialnych źródeł energii wzrośnie do 30%. W 2016 roku wartość ta wynosiła 24%, jest to więc najbardziej dynamiczny sektor energetyczny. By energetyka przyszłości mogła się rozwijać, konieczne jest zaadaptowanie istniejącej infrastruktury do pozyskiwania, dystrybuowania i magazynowania czystej energii. Energy Storage Center w Heidelbergu to służący tym celom budynek autorstwa biura Laboratory for Visionary Architecture (LAVA). Wieża będzie pozyskiwała energię słoneczną i wiatrową, która następnie zostanie zmagazynowana w postaci ciepła w stanowiącym rdzeń budowli zbiorniku wodnym. Stamtąd trafi do 11 tys. gospodarstw domowych. Projekt jest transformacją istniejącego zbiornika na gaz z lat 50. XX wieku i symbolem przejścia na odnawialne źródła energii.

Energy Storage Center – zbiornik czystej energii

Powłoka budynku będzie wyróżniać się dynamiczną grą światła i cienia oraz efektem ruchu. Zastosowano tu nieskomplikowane rozwiązania mechaniczne, bez udziału energii elektrycznej – ok. 11 tys. płytek ze stali nierdzewnej, symbolizujących korzystające ze zbiornika gospodarstwa domowe, będzie obracać się do 45 stopni na wietrze i generować dynamiczne efekty świetlne. W nocy elewacje mają być podświetlane na niebiesko, zielono i biało, komunikując czy obiekt jest aktualnie napełniany czy opróżniany. Historyczny budynek zostanie przekształcony nie tylko w nowej generacji ciepłownię, ale też w dostępne dla zwiedzających centrum wiedzy na temat zrównoważonej energii. W środku zaplanowano dwie windy, wielofunkcyjne sale, bistro i tarasy widokowe. Spiralna, oplatająca budynek klatka schodowa, ulokowana została między warstwą z paneli izolacyjnych a zewnętrzną transparentną powłoką.

Więcej przeczytasz w numerze 01/2019.

 


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl


 

Patroni:                                                                      Patron honorowy:

Partner instytucjonalny:

Partnerzy 25-lecia:

Energy Storage Center – zbiornik czystej energii
Cmentarze przyszłości. Biogaz z ciał zmarłych zamiast zniczy? Co z sakrum śmierci? Młodzi projektanci z pracowni AN.ONYMUS przygotowali koncepcję cmentarza przyszłości, w którym ciała zmarłych byłyby nietypowym źródłem energii odnawialnej. To jedna z propozycji nadesłanych na konkurs Design for Death
Festiwal Cohabitat Gathering 2012. Zrównoważone projektowanie, energia odnawialna, warsztaty 13 października rozpoczyna się dwudniowy cykl spotkań, warsztatów, prezentacji dotyczących różnych dziedzin projektowania. W programie znalazły się m.in. warsztaty wznoszenia budynków z ubijanej ziemi i słomy, wykłady na temat zastosowania energii odnawialnej w gospodarstwie domowym, prezentacje nowych projektów.