Architektura Muratorarchitektura25Madaster – materiały z paszportem

Madaster – materiały z paszportem

Fundacja Madaster skupia ludzi, którzy wierzą, że zasoby naszej planety nie powinny się marnować, a za cel obierają eliminację odpadów w budownictwie. Właśnie utworzyła ogólnodostępną bibliotekę materiałów, które otrzymują specjalne paszporty, co ma ułatwić ich odzysk i recykling oraz utrudnić anonimową utylizację.

Madaster – materiały z paszportem

Branża budowlana w krajach UE odpowiada za niemalże 30% produkowanych odpadów, co stawia ją na pierwszym miejscu w rankingu – przed górnictwem i przemysłem wydobywczym oraz przetwórstwem. Wielokrotne wykorzystanie raz wyprodukowanych materiałów pozwoliłoby znacząco zmniejszyć tę liczbę. Fundacja Madaster skupia ludzi, którzy wierzą, że zasoby naszej planety nie powinny się marnować, a za cel obierają eliminację odpadów w budownictwie. Uruchomiona w 2017 roku platforma www.madaster.com, której dyrektorami są architekt Thomas Rau i konsultant biznesowy Pablo van den Bosch, stanowi szeroką bazę danych, a także bibliotekę materiałów. Otrzymują one specjalne paszporty, co ma ułatwić ich odzysk i recykling oraz utrudnić anonimową utylizację. W drugim kwartale 2017 roku fundacja otrzymała dotację z programu unijnego Horizon 2020 w wysokości niemal 2,5 mln euro. Do marca 2018 roku w systemie zostali zarejestrowani pierwsi klienci i obiekty o łącznej powierzchni 500 tys. m2. Obecnie platforma funkcjonuje w Holandii i pozwala rejestrować budynki (w tym ich zbiory w formie portfolio), dodawać informacje oraz uzupełniać dokumentację (umowy, ubezpieczenia, zezwolenia, zdjęcia, itd.). Umożliwia też generowanie elektronicznych paszportów materiałowych, współczynnika obiegu oraz oceny finansowej materiałów do potencjalnego recyklingu. Serwis ma być dostępny w Europie, po czym poszerzy swój zasięg o inne kraje, które wyraziły zainteresowanie jego działalnością.

Więcej przeczytasz w numerze 01/2019.

 


W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. Sprawdź, co przygotowaliśmy z okazji jubileuszu: www.architektura25.pl


 

Patroni:                                                                      Patron honorowy:

Partner instytucjonalny:

Partnerzy 25-lecia:

Madaster – materiały z paszportem
Tagi: