Architektura Muratorarchitektura25Znamy laureatów konkursu na oświetlenie Obiektu Niemożliwego

Znamy laureatów konkursu na oświetlenie Obiektu Niemożliwego

Z okazji 25-lecia „A-m” redakcja zaprosiła trzech architektów, by zmierzyli się z pojęciem niemożliwości i poprzez symboliczną instalację spróbowali wyrazić istotę swoich zmagań w architekturze. W ten sposób w trzech polskich miastach stanęły Obiekty Niemożliwe autorstwa Dariusza Kozłowskiego, Przema Łukasika i Jerzego Łątki. Ich budowie towarzyszył specjalny konkurs studencki zorganizowany wspólnie z firmą Zumtobel.

Znamy laureatów konkursu na oświetlenie Obiektu Niemożliwego

W konkursie mogli wziąć udział studenci kierunków projektów oraz młodzi architekci poniżej 29 roku życia. Zadaniem uczestników było zaprojektowanie oświetlenia jednego z trzech Obiektów Niemożliwych, przy czym w koncepcji należało uwzględniać produkty firmy Zumtobel. W skład jury weszli przedstawiciele sponsora konkursu, firmy Zumtobel Group Lighting Polska, oraz redakcji miesięcznika „Architektura-murator”: Don Hodgson, Design Applications Director, ACDC, Krzysztof Sokołowski, kierownik Działu Projektowego, ZG Polska, Maciej Lewandowski, menadżer ds. marketingu, ZG Lighting Polska i Weronika Konior, architektka, fotoedytor, redaktor kolumn studenckich „Architektury-murator”.

Mieliśmy trudne zadanie, ponieważ większość prac charakteryzowała się zarówno młodzieńczym rozmachem i kreatywnością, jak i przemyślanym podejściem do tematu zachowania odpowiedniej relacji między światłem i architekturą. Byliśmy pod wrażeniem zarówno autorskich idei uczestników, jak i zastosowanych przez nich form graficznych – mówi Maciej Lewandowski, menadżer ds. marketingu, ZG Lighting Polska.

Przy ocenie prac sędziowie kierowali się przede wszystkim takimi kryteriami, jak sposób wpisania oświetlenia w architekturę, wymowa i czytelność przekazu koncepcji, będącej początkiem pracy dla projektanta oświetlenia, który ma ją zamienić na rozwiązanie techniczne, a także sposób wykorzystania światła do kreowania nastroju miejsca oraz możliwość fizycznej realizacji projektu. Jak podkreśliło jury, niestety część projektów ze względu na właściwości fizyczne światła była praktycznie nie do zrealizowania. Zgodnie z regulaminem sędziowie przyznali trzy równorzędne wyróżnienia po 1000 zł dla najciekawszych projektów z każdego miasta, w którym zbudowano Obiekt Niemożliwy (Wrocław, Kraków, Bytom) oraz Grand Prix w wysokości 7000 zł dla najlepszego projektu. Poniżej prezentujemy wszystkich laureatów konkursu wraz z uzasadnieniami.

Wyróżnienie za oświetlenie Obiektu Niemożliwego w Krakowie

Praca autorstwa Natalii Mąki i Ewy Mróz

Uzasadnienie:

Wyróżnienie przyznano za stworzenie dynamicznego oświetlenia, które dopowiada ideę Jorgego Luisa Borgesa wyrażoną w statycznej formie opracowanej przez profesora Dariusza Kozłowskiego. Poszukując światła i barwy dla zgeometryzowanych, abstrakcyjnych kształtów szarej bryły, autorkom udało się nadać jej charakter nieosadzonej w czasie i przestrzeni struktury. Ich koncepcja jest spójna z przeznaczeniem obiektu – podziwianiem. Dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu to doświadczenie jest niepowtarzalne. W pracy ujęło nas bardzo wyważone połączenie dwóch światów – architektonicznego spojrzenia na rolę światła oraz bardzo inżynierskiego podejścia do wyboru środków uzyskania oczekiwanych efektów.

Znamy laureatów konkursu na oświetlenie Obiektu Niemożliwego
Znamy laureatów konkursu na oświetlenie Obiektu Niemożliwego

Wyróżnienie za oświetlenie Obiektu Niemożliwego w Bytomiu

Praca autorstwa Jakuba Kowalskiego

Uzasadnienie:

Wyróżnienie przyznano za kreatywność i czystość zaproponowanej formy. Stworzone zostało prawdziwie niemożliwe oświetlenie dla obiektu niemożliwego. Z jednej strony ujęła nas prostota tej pracy, a z drugiej rozmach projektu – coś idealnie pasującego do rozwiązań Zumtobel Group. Klarowna forma oświetlenia, zamknięta w prostym kształcie przecinającym rzeczywistość w poszukiwaniu mijającego czasu i przestrzeni. Świetlny nimb, będący emanacją tęsknoty za industrialnym duchem, powoli ulatującym ze śląskiej ziemi. Jednocześnie bardzo techniczna i industrialna forma realizacji wizji oświetleniowej. Ten projekt to czysta poezja idąca na przekór technicznym aspektom – światło musi czasem takie być – złamać zasady sztuki oświetlania i technologii. Musi wzlecieć ponad ziemię, by jeszcze mocniej oddziaływać na uczucia odbiorcy.

Znamy laureatów konkursu na oświetlenie Obiektu Niemożliwego
Znamy laureatów konkursu na oświetlenie Obiektu Niemożliwego

Wyróżnienie za oświetlenie Obiektu Niemożliwego we Wrocławiu

Praca autorstwa Mai Pacek

Uzasadnienie:

Projekt wyszedł od światła i skończył na świetle. Pokazał, że może ono w symbolicznym obiekcie kreatywnie nawiązać do jego realnego pierwowzoru. Zrobił to zarówno w zakresie tworzenia klimatu miejsca, jakim jest światło sączące się przez kolorowe szkła witraży, jak i funkcjonalnym – okno rozświetla bowiem wnętrze budowli. Projekt łączy oba te aspekty: pozwala na zapewnienie podstawowego oświetlenia umożliwiającego bezpieczną komunikację, a kreatywne dodanie oświetlenia kolorowego stworzy klimat miejsca. Do projektu przekonało nas również doskonałe przedstawienie koncepcji, pozwalające na komfortową pracę projektanta oświetlenia i dobór odpowiedniego rozwiązania technicznego. Dodatkowy potencjał opracowania mogłoby stanowić zastosowanie systemu sterowania, co – zgodnie z ideą autorek – pozwoliłoby na dynamiczną zmianę oświetlenia, a jednocześnie, dzięki wykorzystaniu kamer ruchu, czujników obecności, dotyku lub aplikacji mobilnych, mogłoby reagować na odbiorców.

Znamy laureatów konkursu na oświetlenie Obiektu Niemożliwego
Znamy laureatów konkursu na oświetlenie Obiektu Niemożliwego

Grand Prix za oświetlenie Obiektu Niemożliwego

Grand Prix sędziowie postanowili przyznać pracy autorstwa Kacpra Wiewióry i Jana Wincierza za dekonstrukcję Obiektu Niemożliwego w Krakowie i pokazanie widzowi, w jaki sposób buduje się „niemożliwą” architekturę.

Uzasadnienie:

Jury doceniło bardzo proste w środkach, ale kreatywne wykorzystanie oświetlenia, tworzącego po zmroku nastrój obiektu i jego otoczenia, a jednocześnie nieodkrywającego wszystkiego, co ma zachęcać do obejrzenia instalacji w świetle dziennym. Zwraca ponadto uwagę na wykorzystanie właściwości światła, jakim jest jego zmienność i wplecenie tej właściwości w główny wątek narracji, umożliwiając za każdym razem odkrywanie przekazu Obiektu w nowy sposób. Propozycja cechuje się też komunikatywną formą, pozwalającą projektantom oświetlenia na szybki dobór rozwiązania, idealnie wpisującego się w koncepcję architektoniczną.

Znamy laureatów konkursu na oświetlenie Obiektu Niemożliwego
Znamy laureatów konkursu na oświetlenie Obiektu Niemożliwego
Dyplom Roku SARP 2021 – zgłoszenia do Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP Trwa przyjmowanie zgłoszeń do Dorocznej Nagrody im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku SARP. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym konkursu.
Międzynarodowy sukces studentów z Polski w konkursie STARTforHISTORY Po raz pierwszy w historii międzynarodowego konkursu STARTforHISTORY aż dwie nagrody zdobyli Polacy. Studentka architektury na Politechnice Krakowskiej - Kinga Szczudlik wygrała 7. edycję tego konkursu. Trzecie miejsce przypadło zespołowi studentów z Politechniki Poznańskiej Marcie Flak, Adamowi Poniży, Mikołajowi Ziomkowi.
Nagroda BDA-SARP 2020 – wyniki konkursu o Polsko-Niemiecką Nagrodę Integracyjną SARP i niemieckie zrzeszenie architektów BDA wybrały najlepsze projekty studenckie 2020 roku. Międzynarodowe jury przyznało Grand Prix oraz pięć wyróżnień. Prezentujemy laureatów Dorocznej Polsko-Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP.
OSSA Spatium i pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu studenckiego Trwa kolejna edycja Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury, tym razem pod nazwą Spatium i w wersji hybrydowej, częściowo odbywającej się on-line. Tradycyjnie towarzyszą jej rozmowy tutorskie, wystawy i praca twórcza, ale po raz pierwszy – ogólnopolski konkurs studencki.
Plac Wiosny Ludów w Poznaniu: wyniki konkursu Władze Poznania zwróciły się do studentów architektury w całym kraju z propozycją zaprojektowania nowej zabudowy i aranżacji placu Wiosny Ludów. Wyniki rozstrzygniętego niedawno konkursu posłużą miastu do dalszych prac planistycznych.
Patchwork Łódź – konkurs na projekt przestrzeni na terenie zakładów Scheiblera Firma Echo Investment ogłasza konkurs studencki na zaprojektowanie przestrzeni publicznych dawnych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera w Łodzi. Do wygrania miesięczne praktyki w renomowanych pracowniach.