WA PŚ 1

i

Autor: Arkadiusz Ławrywianiec 1 | Centrum Kultury w Katowicach, Koło Naukowe LAB60+

Ambasador „A-m” o Politechnice Śląskiej

2021-06-24 14:34

Politechnika Śląska ma status uczelni badawczej, dzięki czemu studenci mają dodatkowe możliwości uczestnictwa w projektach naukowo-badawczych – o tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Śląskiej pisze Patryk Prychodko.

44 lata tradycji (1977-2021)

Wydział Architektury Politechniki Śląskiej kontynuuje tradycje Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej. Jego założycielami byli profesorowie architekci: Tadeusz Teodorowicz-Todorowski, Zygmunt Majerski i Włodzimierz Buć. Architektów na Politechnice Śląskiej kształcono już od 1949 roku, niemal od samego początku jej powstania: początkowo w ramach Oddziału Architektury przy Wydziale Inżynieryjno-Budowlanym, następnie na Wydziale Budownictwa i Architektury i wreszcie od 1977 roku na samodzielnym Wydziale Architektury. Z naszą uczelnią kojarzona jest Śląska Szkoła Architektury, która rozwija ideę racjonalizmu i funkcjonalizmu, czerpiąc z tradycji przemysłowego i wielkomiejskiego regionu. Tworzy ona jedno z najsilniejszych i najbardziej interesujących środowisk architektonicznych w Polsce.

WA PŚ 2

i

Autor: Lunares Space 2 | Lunares Space, stymulowana baza kosmiczna

Kampus uczelni

Jest to przyjazne i pozytywnie odbierane miejsce zarówno przez studentów, jak i mieszkańców miasta, którzy często przychodzą tam na spacery. Przedpole naszego wydziału wykorzystywane jest jako miejsce wystaw czy montażu instalacji urbanistycznych wykonywanych podczas zajęć. Historyczna zabudowa świetnie wpisuje się w kontekst miasta w powiązaniu z nowoczesnymi budynkami uczelni oraz terenami zielonymi. Nieopodal budynku A znajduje się jedna z hal sportowych oraz Park Chrobrego, który po niedawnej modernizacji jest jednym z najpiękniejszych miejsc do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. W bliskim sąsiedztwie kampusu znajduje się również Arena Gliwice – obiekt międzynarodowych zmagań sportowych i targów edukacyjnych z dużym bezpłatnym parkingiem, często wykorzystywanym przez studentów. Na uczelnię mamy dogodny dojazd komunikacją miejską, bardzo dobrze działa sieć autobusów oraz połączenia kolejowe. W Gliwicach działa również system umożliwiający wypożyczenie roweru miejskiego – parkingi znajdują się przy każdym budynku na kampusie. Studenci mają do dyspozycji również 9 akademików oraz budynki Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko, połączone z klubem muzycznym Spirala, gdzie odbywają się koncerty znanych artystów oraz imprezy tematyczne.

WA PŚ 3

i

Autor: autor Tomasz Bijok 3 | Wydarzenie Interfaces z Oskarem Grąbczewskim

Dodatkowa oferta dydaktyczna

Oprócz bogatej oferty kursów i szkoleń na naszym wydziale odbywają się studia podyplomowe na kierunku Grafika oraz Architektura wnętrz i wzornictwo. Ich celem jest wykształcenie specjalistów zajmujących się tworzeniem projektów graficznych – zdobycie przez nich umiejętności praktycznych dotyczących projektowania materiałów reklamowych, wizualizacji multimedialnych oraz pogłębienie wiedzy i możliwości w zakresie projektowania wnętrz o zróżnicowanym programie funkcjonalnym.

WA PŚ 4

i

Autor: materiał Wydziału 4 | Wystawa Śląska Szkoła Architektury Urbanistyki i Dizajnu

Dlaczego warto studiować na Politechnice?

Politechnika Śląska ma status uczelni badawczej, dzięki czemu studenci mają dodatkowe możliwości uczestnictwa w projektach naukowo-badawczych oraz w ramach dodatkowych zajęć Project Based Learning, które umożliwiają przeprowadzenie badań lub realizację projektu dotyczącego zagadnień innowacyjnych, takich jak architektura kosmiczna czy tworzenie prototypów małej architektury. Nasz wydział jest w czołówce wszelkich rankingów w Polsce. Studenci we współpracy z wykładowcami często stają się autorami artykułów naukowych, monografii czy wystąpień na konferencjach.

Badania to jednak nie wszystko. Nasz wydział jest przede wszystkim najważniejszym ośrodkiem kształcenia architektów i urbanistów na Górnym Śląsku oraz jednym z najbardziej znaczących architektonicznych ośrodków naukowych i twórczych w Polsce. Jest dla studentów oraz doktorantów nowoczesnym i przyjaznym miejscem kształcenia, dającym możliwość wszechstronnego rozwoju i praktycznego rozwijania pasji naukowych, kompetencji zawodowych oraz przedsiębiorczości.

Wszystkie zajęcia bardzo dobrze przygotowują przyszłych architektów do pracy w zawodzie. Ćwiczenia stawiają przed nami coraz to ciekawsze wyzwania. Okres studiowania jest bardzo rozwijający zarówno pod względem warsztatowym, jak i dotyczącym sposobu myślenia. Tworzenie niecodziennych idei staje się nieodłącznym elementem kreowania przestrzeni.

WA PŚ 5

i

Autor: Julia Giżewska 5 | Dzień przedszkolaka na PŚ

Opinia o wydziale

Jestem studentem III roku WA PŚ. Z perspektywy czasu uważam, że studiowanie architektury zmienia całkowicie sposób myślenia i postrzeganie świata, a każda wyprawa, wycieczka do nowego miejsca staje się jednym wielkim poligonem doświadczalnym. Nauczyłem się również dobrze pożytkować i organizować swój czas, tak by efekty pracy były jak najlepsze. Od drugiego roku działam czynnie w Kole Naukowym LAB60+, którego obecnie jestem przewodniczącym. W trakcie studiów mamy mnóstwo możliwości współpracy i prowadzenia różnorakich aktywności – od warsztatów, przez wystawy, udział w festiwalach, targach naukowych, po tworzenie ogólnopolskich konferencji i wykładów.

WA PŚ 3

i

Autor: autor Julia Giżewska 6 | Festiwal miasta Gliwice

Jednak największą frajdę mam z samego studiowania. Wszystkie przedmioty są ciekawe, rozwijające i uczą nas czegoś nowego. Zajęcia projektowe pod okiem najlepszych projektantów w skali regionu i Polski to jest to, czego oczekiwałem, gdy podejmowałem decyzję o studiach na tym wydziale. Prowadzący potrafią przekazać wiedzę oraz doświadczenia w sposób zrozumiały, na każdym kroku jestem zarażany pasją do architektury i zawsze możemy liczyć na pełne wsparcie.

Zarówno nasz wydział, jak i cała uczelnia bardzo dobrze sobie radzą z organizacją zajęć podczas nauki zdalnej. Od kilku lat świetnie funkcjonuje u nas uczelniana platforma zdalnej edukacji, która teraz jest wykorzystywana na miarę swoich możliwości. Wszystkie wykłady i ćwiczenia odbywają się za pośrednictwem platformy Zoom. Bardzo przypadła mi ona do gustu ze względu na jakość obrazu udostępnianego ekranu i łatwość w obsłudze przy udziale dużej liczby użytkowników podczas spotkań online. Oczywiście nie zmienia to faktu, że najbardziej tęsknię za realnymi zajęciami odbywającymi się u nas na wydziale.

WA PŚ 7

i

Autor: WA PŚ 7 | Zajęcia warsztatowe

Nasi studenci mają możliwość rozwoju twórczego, przy jednoczesnym doskonaleniu warsztatu technicznego. Stawiamy na współpracę i wymianę doświadczeń, dlatego bardzo lubię grupowe projekty oparte na interakcji. Studia w Śląskiej Szkole Architektury są niezwykle interesujące i pozwalają rozwijać się na wielu płaszczyznach.

WA PŚ

i

Autor: fot. archiwum prywatne Patryk Prychodko, student Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, przewodniczący koła naukowego LAB60+ skupiającego się na zagadnieniach projektowania uniwersalnego i dostępnego. Uczestnik projektów badawczych z cyklu PBL, warsztatów i eventów branżowych. Ceni sobie dobrą organizację oraz współpracę w zespołach. Uwielbia poznawać architekturę podczas podróży.