Architektura jako rzemiosło

i

Autor: archiwum serwisu Michael Riedijk, Architecture as a craft. Architecture, drawing, model and position, Sun Architecture Publishers 2010

Architecture as a craft. Architecture, drawing, model and position

2016-12-22 12:20

Co tak naprawdę wytwarza architekt i jak powstają projekty? Jaką rolę pełni komputer, będący współczesnym narzędziem pracy? A przede wszystkim jak wygląda nasza praktyka? Książka, poza rewelacyjnym prologiem autora, Michaela Riedijka, jest zbiorem tekstów znanych postaci ze świata architektury, takich jak choćby Jan de Vylder, Kersten Geers czy Sou Fujimoto, którzy w nawiązaniu do tytułu poruszają różne zagadnienia związane z (wy)twórczością architekta – recenzja Bartłomieja Nawrockiego.

Żyjemy i projektujemy w czasach, kiedy architektura staje się coraz bardziej skomplikowaną dyscypliną, a realny wpływ architekta na ostateczną realizację jest ciągle pomniejszany poprzez nowe procedury, podział pracy, finanse, itd. Kiedy kolejne obszary architektonicznej praktyki przejmują wszelkiego rodzaju nowe branże i technologie, a budynki należałoby projektować najlepiej bez wskazania konkretnego budulca i pozostawić te decyzje wykonawcy, pojawiają się podstawowe pytania o fundamenty naszej pracy. Co tak naprawdę wytwarza architekt i jak powstają projekty? W jaki sposób sposób komunikuje swoje idee, jednocześnie przyjmując konkretne postawy w stosunku do otaczającej rzeczywistości? Jaką rolę pełni komputer, będący współczesnym narzędziem pracy? A przede wszystkim jak wygląda nasza praktyka?

Na te oraz wiele innych pytań można szukać odpowiedzi w książce Architecture as a Craft... Wydawnictwo, poza rewelacyjnym prologiem autora, jest zbiorem tekstów znanych postaci ze świata architektury, takich, jak choćby Jan de Vylder, Kersten Geers czy Sou Fujimoto, którzy w nawiązaniu do tytułu poruszają różne zagadnienia związane z (wy)twórczością architekta. Polecam książkę wszystkim próbującym zrozumieć swoją codzienną pracę i spojrzeć na architekturę jako rzemiosło – w Sennettowskim i pozytywnym znaczeniu tego słowa.