Rozbudowa liceum w Piastowie
Trwa rozbudowa piastowskiego liceum im. Mickiewicza według projektu pracowni Radek Guzowski Architekt
Istniejący gmach Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w podwarszawskim Piastowie liczy już blisko 80 lat i nie przystaje do współczesnych wymogów nauczania. Na projekt jego modernizacji lokalne władze ogłosiły przetarg, w którym wygrało biuro Radek Guzowski Architekt. Koncepcja zakłada realizację nowego, trzykondygnacyjnego skrzydła, spiętego przeszklonym łącznikiem z gmachem liceum, oraz budowę hali sportowej. Powstały pomiędzy obiektami dziedziniec zostanie zabudowany jednokondygnacyjną częścią sportową, spajającą komunikacyjnie cały zespół. Ze względu na niewielkie rozmiary działki względem planowanego programu jej dach zaprojektowano jako tarasowy, który będzie jednocześnie pełnił funkcję przestrzeni odpoczynku dla uczniów – tłumaczy architekt Radek Guzowski. W nowym skrzydle od strony ul. 11 Listopada znajdzie się też biblioteka miejska, której publiczny charakter zostanie podkreślony dużymi przeszkleniami. Powierzchnia części modernizowanej wynosi ok. 2 tys. m2, nowych budynków ok. 4,5 tys. m2. 30 kwietnia burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski podpisał z Warbudem umowę na realizację inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto przez 22 lata będzie spłacało firmie budowę w stałych rocznych ratach. Ich wysokość ustalona jest na ok. 10% obecnego poziomu rocznych wydatków inwestycyjnych Piastowa – informuje Małgorzata Nowicka z biura burmistrza. Czas realizacji inwestycji ma wynieść 19 miesięcy.
Zakończenie realizacji: 2020
Akademik na poznańskim Morasku
Biuro architektoniczne Dedeco zwyciężyło w konkursie na projekt domu studenckiego dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza
Konkurs na projekt nowego akademika władze uczelni ogłosiły na początku roku. Zadaniem uczestników było opracowanie koncepcji budynku, który pomieściłby ok. 400 studentów. Trzeba było zaplanować 160 pokoi jednoosobowych i 120 dwuosobowych, każdy z węzłem sanitarnym i aneksem kuchennym. Na wszystkich piętrach należało ponadto zaprojektować kuchnię z jadalnią i pralnię, a także przewidzieć klub studencki, przedszkole dwuoddziałowe i minimarket. Jury pod przewodnictwem architekta Piotra Kostki pierwszą nagrodę przyznało pracowni Dedeco. Szczególną wartością tego projektu są rozwiązania tworzące „model wertykalnej wioski”. Interakcje między studentami zaczynają się już od holu wejściowego, a kończą na przestrzeniach wspólnych – mówił o zwycięskiej pracy sędzia. Architekci zaproponowali pięciokondygnacyjny budynek na planie kwadratu, z dużym dziedzińcem pośrodku. Frontowa elewacja obiektu kontynuuje linię zabudowy wyznaczoną przez sąsiadujące gmachy. Połączenie szarych płyt na zewnętrznych fasadach i ceglana okładzina dziedzińca stanowią nawiązanie do materiałów i wykończeń typowych dla kampusu.
Zakończenie realizacji: 2021
Punkt widokowy na placu Defilad w Warszawie
Tymczasowy punkt widokowy przy placu budowy nowo powstającej siedziby MSN w Warszawie zaprojektowało 94 Studio z Poznania
W czerwcu rozpoczęła się długo wyczekiwana realizacja Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie projektu biura Thomas Phifer and Partners. Aby umożliwić mieszkańcom śledzenie postępu prac, placówka ogłosiła konkurs na projekt tymczasowego punktu widokowego na placu Defilad. Zaproponowany w zwycięskiej koncepcji obiekt ma formę ramy umieszczonej na podwyższeniu o konstrukcji sześciennej kratownicy, na której oparta jest platforma umożliwiająca podglądanie budowy. Jury doceniło prostotę projektowanych rozwiązań, ale zwróciło też uwagę, że większość materiałów użytych do realizacji punktu widokowego będzie można w przyszłości wykorzystać powtórnie lub poddać recyklingowi.
Rozpoczęcie realizacji: 2019
Wystawa stała Muzeum Wojska Polskiego
W konkursie na projekt wystawy w nowej siedzibie Muzeum Wojska Polskiego zwyciężyła pracownia NM architekci
Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego powstaje na warszawskiej cytadeli według projektu pracowni WXCA. Budynek w stanie surowym ma zostać oddany do użytku już w listopadzie 2020 roku. Międzynarodowy konkurs na koncepcję programowo-przestrzenną ekspozycji placówka ogłosiła jednak dopiero w kwietniu tego roku. Zadaniem uczestników było zagospodarowanie ponad 6 tys. m2 nowej przestrzeni ekspozycyjnej, uwzględniającej dzieje polskiego oręża od czasów najdawniejszych do współczesnych, przy czym szczegółowe opracowanie dotyczyć miało jedynie wybranych okresów i wydarzeń. Z uwagi na ogromną liczbę eksponatów znajdujących się w muzealnej kolekcji, autorzy zaproponowali trzy ścieżki o różnym czasie zwiedzania. Najkrótsza ma pozwolić na szybkie zapoznanie się z wystawą. Wzdłuż niej znajdują się tzw. zworniki, wyeksponowane punkty, będące kulminacją opowieści o konkretnym okresie, skrywające we wnętrzu dioramy. To fizyczna stopklatka, scena z przeszłości w skali 1:1 – tłumaczą architekci. Kolejna ścieżka, w założeniu najczęściej wybierana przez zwiedzających, zostanie rozszerzona o dodatkowe informacje dotyczące systemu obrony państwa czy motywacji i uwarunkowań społecznych skłaniających obywateli do walki zbrojnej. Ostatnia, najdłuższa i obfitująca w największą liczbę faktów, ma być już przeznaczona dla prawdziwych pasjonatów historii. Jury podkreśliło m.in. umiejętność kreowania nastroju przy pomocy oszczędnie użytych multimediów.
Zakończenie realizacji: 2021
Mareckie Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne
W podwarszawskich Markach dobiega końca realizacja wielofunkcyjnego zespołu projektu pracowni Punkt Zero
Konkurs na projekt kompleksu szkolno-rekreacyjnego przy ul. Wspólnej urząd miasta Marki zorganizował jeszcze w 2012 roku. Zwyciężyła pracownia CJK Piotra Kusia (obecnie Punkt Zero). Architekci zaproponowali zespół pasywnych budynków mieszczących m.in. szkołę podstawową, halę sportową, pływalnie, salę teatralną i bibliotekę publiczną. W projekcie przewidzieli szereg innowacyjnych technologii, w tym rozproszony system wentylacji sterowany stężeniem dwutlenku węgla, zielone dachy bagienne sprzężone z systemem retencyjnym czy turbinę gazową. Dzięki odpowiedniej optymalizacji i bilansom udało się zmniejszyć planowane zużycie energii do poziomu poniżej standardu pasywnego, a dla budynku szkoły podstawowej zbliżonego już do poziomu zeroenergetycznego – tłumaczą autorzy. Wśród rozwiązań wpływających na komfort uczniów można wymienić m.in. automatyczną regulację natężenia światła dziennego i system wentylacji mechanicznej z możliwością kontroli temperatury oraz czujnikami stężenia CO2, w który wyposażona będzie każda sala. Powierzchnia użytkowa zespołu wyniesie blisko 15 tys. m2, w tym budynku szkolnego 6845 m2, a sportowego 7972 m2.
Zakończenie realizacji: 2019
Airport City Gdańsk
Kompleks biurowy w sąsiedztwie Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku zaprojektowała pracownia PIG Architekci
Airport City Gdańsk będzie pierwszym tego typu kompleksem w Polsce zrealizowanym bezpośrednio przy międzynarodowym porcie lotniczym. W skład założenia wejdzie siedem budynków o charakterze biurowym i usługowym, uzupełnionych o funkcje gastronomiczne i hotelowe. Ich powierzchnia użytkowa wyniesie ok. 120 tys. m2. Architektura biurowców przywodzić ma na myśl różnorodne aeronautyczne odniesienia. Podobnie jak ich nazwy, które zaczerpnięto wprost z lotniczego alfabetu: Alpha, Bravo, Charlie, Delta, Echo, Foxtrot i Golf. Jako pierwszy zrealizowany zostanie biurowiec Alpha, w którym zaplanowano 8500 m2 powierzchni pod wynajem. Budynek będzie miał sześć kondygnacji naziemnych oraz dwie podziemne, a na dachu zielony taras dostępny dla najemców.
Zakończenie realizacji I etapu: 2021