Centrum Literatury Planeta Lem w Krakowie
Planeta Lem, czyli wielofunkcyjne centrum literackie, któremu patronować będzie Stanisław Lem, powstanie na krakowskim Zabłociu według projektu JEMS Architekci
Konkurs na projekt obiektu ogłosiło Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z lokalnym SARP-em. Zadaniem uczestników była adaptacja i rozbudowa XVIII-wiecznego magazynu soli przy ul. Na Zjeździe. W budynku, oprócz interaktywnej wystawy inspirowanej twórczością Lema, której scenariusz opracował pisarz Jacek Dukaj, miała znaleźć się wielofunkcyjna sala z przeznaczeniem na organizowane w Krakowie wydarzenia literackie, mediateka i kawiarnio-księgarnia. Pierwszą nagrodę otrzymało biuro JEMS Architekci. Sędziowie docenili pracę m.in. za stworzenie elastycznej struktury przestrzennej, która będzie mogła spełnić różne wymagania użytkowników, zaproponowanie wież tworzących wyrazisty znak w przestrzeni oraz za umiejętną odpowiedź na ograniczenia miejsca i wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jury zwróciło też uwagę na rozwiązania techniczne i architektoniczne uwzględniające oszczędność energii. Budynek dawnego Składu Solnego stanowi główną inspirację dla struktury nowego obiektu. Zwielokrotniony moduł dawnej stajni rozciąga się na całą działkę i przenika z ogrodami, dając wrażenie nieskończoności. We wnętrzu zanika granica między starym i nowym budynkiem, a podział na poszczególne piętra w niektórych miejscach jest nieoczywisty. Struktura Planety Lem jest logiczna i matematyczna, a jej powtarzalność umożliwia dostosowywanie przestrzeni pod kątem funkcjonalnym do ciągle zmieniającej się rzeczywistości – tłumaczą autorzy.
Zakończenie realizacji: 2023
Muzeum Ruchu Ludowego w Warszawie
Pracownia BDR Architekci zwyciężyła w konkursie na adaptację dawnej willi Narutowicza na potrzeby Muzeum Ruchu Ludowego
Zabytkowa willa przy ul. Parkowej 23, nazywana willą Narutowicza, to niewielki budynek w stylu dworkowym zrealizowany w 1921 roku według projektu Mariana Kontkiewicza. Pierwszy prezydent II RP mieszkał w niej jednak zaledwie przez kilka dni, od 11 do 16 grudnia 1922 roku, kiedy to został zastrzelony przez Eligiusza Niewiadomskiego. Obiekt należy do władz województwa mazowieckiego, które niedawno postanowiły ulokować w nim nowy oddział Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Na projekt adaptacji we współpracy z SARP zorganizowały konkurs. Według zwycięskiej koncepcji wizytówkę przyszłego muzeum stanowić będzie główna fasada willi. Zdecydowaliśmy o przywróceniu naczółka nad wejściem. Brama frontowa została oflankowana dwoma pylonami nawiązującymi do zniszczonych w czasie wojny obiektów przyległych do ul. Parkowej – tłumaczy Paweł Dadok, jeden z autorów. Na tyłach założenia architekci zaproponowali dwukondygnacyjny pawilon o przeszklonych elewacjach. Prosty rytm lekkiej drewnianej fasady to współczesna architektura tła. Pawilon został maksymalnie odsunięty od willi, aby nie zaburzać jej skali – dodaje Dadok.
Zakończenie realizacji: 2022
Osiedle Koralowe w Lublinie
W południowej części Lublina powstanie zespół mieszkaniowy projektu pracowni AKM Grzegorza Kaczora i Tomasza Michalaka
Osiedle Koralowe to najnowsze przedsięwzięcie firmy Orion. Zespół zaplanowano na przedłużeniu ul. Koralowej, jako kontynuację poprzedniej inwestycji dewelopera, osiedla Cyrkoniowego. W pierwszym etapie powstaną trzy budynki połączone parkingiem podziemnym. Znajdzie się w nich ponad 120 mieszkań. Docelowo całe osiedle składać się będzie z kilkunastu obiektów wraz z lokalami usługowymi. Łącznie powstanie około 650 mieszkań o metrażach od 27 m² do 75 m². Budynki ustawione wzdłuż boków kwartału utworzą pierzeje porządkujące przestrzeń rozwijającej się dzielnicy. Pośrodku powstanie w ten sposób rodzaj ogromnego podwórka, na które nie będą mieć wjazdu samochody – tłumaczą architekci.
Zakończenie realizacji I etapu: 2020
Teatr Miejski w Gdyni
W konkursie na przebudowę Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni I nagrodę zdobyło warszawskie biuro WXCA
Teatr im. Gombrowicza od blisko 40 lat zajmuje budynek dawnej świetlicy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej z 1952 roku. Trzy lata temu przeprowadzono gruntowny remont obiektu, jednak nie rozwiązał on głównego problemu placówki, jakim jest niewielka przestrzeń. Władze Gdyni zdecydowały się ostatecznie na rozbudowę pawilonu. Na jej projekt zorganizowały konkurs. Zwycięska praca zakłada m.in. uproszczenie bryły i odświeżenie elewacji. Modernistyczna architektura miasta oraz pierwotna forma budynku sugerują zastosowanie prostych środków wyrazu – tłumaczą architekci. Obiekt zostanie nieco podwyższony, dzięki wyniesieniu nieużytkowanego do tej pory poddasza i przebudowie dachu. Drewnianą konstrukcję zastąpi żelbetowy strop oraz ściany. Nowo wygospodarowana przestrzeń posłuży za magazyn dekoracji. Wejście główne, prowadzące bezpośrednio do foyer, zostanie przesunięte w stronę siedziby Urzędu Miasta. Jego reprezentacyjny charakter podkreślą dwukondygnacyjne podcienia. Południowa część, w skład której wchodzi foyer, kawiarnia oraz przestronny hol wejściowy, także zostanie zmodernizowana. W związku z potrzebą zmiennej lokalizacji widowni przewidujemy zastosowanie sceny mobilnej, montowanej w różnych częściach foyer – dodają autorzy.
Rozpoczęcie realizacji: 2021
Widok Towers w Warszawie
Trwa realizacja 90-metrowego wysokościowca w centrum Warszawy według projektu Piotra Bujnowskiego i Martina Troethana
Budynek powstaje w miejscu dawnej siedziby Centrali Handlu Zagranicznego Universal, zaprojektowanej pod kierunkiem Jerzego Kowarskiego jako część założenia Ściany Wschodniej. Nowy obiekt będzie o 40 metrów wyższy od swojego poprzednika i zaoferuje ponad 30 tys. m2 powierzchni użytkowej (powierzchnia typowego piętra wynieść ma 1100 m2). Będzie mieć 28 kondygnacji naziemnych i cztery podziemne, przy czym trzy pierwsze piętra zajmą sklepy, resztę – biura na wynajem. Na czwartym piętrze przewidziano 300-metrowy taras dostępny dla wszystkich użytkowników. Inwestorem wieżowca jest S+B Gruppe.
Zakończenie realizacji: 2020
Osiedle przy Bacciarellego we Wrocławiu
Na terenie Wielkiej Wyspy we Wrocławiu planowane jest nowe osiedle projektu pracowni Major Architekci
Nowe założenie powstaje w rejonie ul. Bacciarellego w dzielnicy Biskupin-Bartoszowice, nieopodal kanału Odry. Inwestor, firma Trei Real Estate Poland, dysponuje tu działką o powierzchni 4 ha. W pierwszym etapie zaplanowano dwa trzykondygnacyjne obiekty z 62 mieszkaniami o powierzchni od 37 do 111 m2. Docelowo w skład osiedla wejdzie 10 budynków.
Zakończenie realizacji I etapu: 2020
Osiedle Loft Rzeszów
Na dawnym terenie Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w gminie Krasne powstanie nowa podmiejska dzielnica. Za projekt założenia odpowiadają MWM Architekci
Działkę wraz z dawnymi zabudowaniami uniwersyteckimi spółka Nowy Horyzont Development kupiła w ubiegłym roku. Według jej planów powstanie tu zupełnie nowe osiedle, przeznaczone docelowo dla kilkunastu tysięcy mieszkańców. W pierwszym etapie zrealizowane zostaną trzy obiekty: jeden nowo projektowany i dwa będące adaptacją budynków pouczelnianych. W sumie zaoferują 96 mieszkań o powierzchni od 28 do 88 m2. Elewacje budynków ozdobić mają murale, wykonane na podstawie prac z cyklu „Cyrk” Janusza Jędrzejczyka, jednego z absolwentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Przeniesieniem grafik na fasady zajmie się twórca graffiti Michał Czerko. Murale pojawią się też na klatkach schodowych poszczególnych obiektów. Za ich projekty odpowiedzialni są m.in. Kamila Bednarska, Damian Idzikowski i Jakub Zdejszy.
Rozpoczęcie realizacji: 2019