Co się projektuje

2021-10-26 17:38

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Chmielewski + Partners, JEMS i Grupa 5 Architekci.

Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej

Pierwsze w Polsce osiedle w technologii drewnianej powstanie według projektu Chmielewski + Partners

Dwuetapowy konkurs na projekt zespołu w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego zorganizowały Polskie Domy Drewniane, państwowa spółka powołana w celu realizacji budynków mieszkalnych i usługowych z drewna. Osiedle zaplanowano na 16-hektarowej działce w rejonie ulic Sikorskiego oraz Winogronowej w Środzie Śląskiej. Elementy konstrukcyjne drewniane lub drewnopochodne powinny być prefabrykowane, przy czym trwałość konstrukcji powinna być przewidziana na 100 lat – czytamy w wytycznych.

Osiedle Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej

i

Autor: serwis prasowy Na terenie osiedla Miasteczko Winna Góra powstanie w sumie 51 budynków i ponad 1000 mieszkań

Pierwsze miejsce zdobyła pracownia Chmielewski + Partners. W obrębie założenia architekci zaprojektowali 51 budynków z mieszkaniami o powierzchni od 30 do 90 m². Poszczególne domy zostały spięte łącznikami, w których zaplanowano sklepy i zjazdy do garaży podziemnych. Ponieważ przez teren inwestycji przechodzi okresowy ciek wodny, autorzy zdecydowali się wykorzystać jego potencjał, w północno-zachodniej części projektując bulwar o funkcji rekreacyjnej. Zaplanowali również dwa place miejskie, skatepark, siłownię dla osób starszych i amfiteatr. Budynki zostały zaprojektowane w konstrukcji modułowej w technologii drewnianej z oddylatowanymi loggiami stalowymi, na 4 słupach stalowych oraz z opcjonalnym garażem i częścią usługową o konstrukcji żelbetowej – tłumaczą architekci. Elewacje przewidzieli jako tynkowane, ale loggie wykończone zostaną sosnowymi deskami. Na dachach wszystkich domów przewidziano miejsce na instalację fotowoltaiczną.

Projekt konkursowy: 2021

Miasteczko Winna Góra w Środzie Śląskiej

i

Autor: serwis prasowy W północno-zachodniej części osiedla, nad okresowo występującym ciekiem wodnym, architekci zaprojektowali rekreacyjny bulwar

Zespół Perfumiarnia w Poznaniu

W miejscu dawnej fabryki perfum na poznańskim Łazarzu powstaje nowe wielofunkcyjne założenie. Za projekt zabudowy wielorodzinnej odpowiada pracownia JEMS Architekci

Perfumiarnia realizowana jest na blisko hektarowej działce w obrębie ul. Głogowskiej i Śniadeckich na Łazarzu. To teren dawnej fabryki perfum i mydeł toaletowych Stanisława i Jana Stempniewiczów, po wojnie działającej pod szyldem Pollena-Lechia. Dziś obszar ten, przylegający bezpośrednio do zabytkowego parku Wilsona, zmienia się w wielofunkcyjne założenie, w którym oprócz budynków mieszkalnych powstanie aparthotel, biura oraz przestrzeń wystawienniczo-konferencyjna. Te ostatnie w obiektach historycznych zaadaptowanych według projektu pracowni CDF Architekci. Pomiędzy parkiem a podwórkami i oficynami kamienic stojących wzdłuż ul. Głogowskiej i Śniadeckich zaplanowano sześć pięciokondygnacyjnych bloków. Charakterystyczne bryły z łukowo ukształtowanymi tarasami zaprojektowało biuro JEMS Architekci. W ramach tej części inwestycji powstanie 140 mieszkań o powierzchni od 46 m² do 153 m². Inwestorem Perfumiarni jest firma Garvest Real Estate, z którą Jemsi współpracowali już m.in. przy projekcie biurowców Pixel w Poznaniu i hotelu Viena House w Warszawie.

Zakończenie realizacji: 2022

Perfumiarnia w Poznaniu

i

Autor: serwis prasowy Wszystkie loggie przesłonięte będą zasłonami z siatki stalowej

Akademik na Solcu w Warszawie

Adaptację biurowca z lat 60. na prywatny akademik opracowała Grupa 5 Architekci

Zespół budynków przy ul. Solec 22 powstał w 1961 roku dla Biura Projektów Służby Zdrowia. Kompleks składał się z dwóch obiektów, 8- i 12-piętrowego, a jego autorami byli Tomasz Banaszek, Stanisław Roszczyk i Edmund Sokołowski. Ostatnio mieściły się tam biura na wynajem. Trzy lata temu wieżowce kupiła firma Zeitgeist Asset Management, planując ich przebudowę na prywatny akademik. Projekt adaptacji zleciła pracowni Grupa 5 Architekci. Według koncepcji nowy dom studencki zaoferuje 149 pokoi, w tym apartamenty premium oraz pokoje dla osób z niepełnosprawnościami. Przewidziano też pralnię, pomieszczenia do przechowywania rowerów i lokale usługowe. Powierzchnia użytkowa całego zespołu wyniesie 5239 m².

Zakończenie realizacji: 2022

Akademik na Solcu w Warszawie

i

Autor: serwis prasowy Architekci zapowiadają zachowanie kompozycji elewacji i oryginalnej klatki schodowej