Co się wydarzyło

2021-04-28 16:48

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem wyniki polskiej edycji konkursu Brick Award 2021 i kolejne dyskusje w ramach Miastoranka.

Brick Award 2021 – polska edycja

Międzynarodowy konkurs Brick Award organizowany jest od 14 lat przez firmę Wienerberger. Nagroda przyznawana jest co dwa lata najlepszym obiektom, w których zastosowano materiały ceramiczne dowolnego producenta. Polskie edycje Brick Award odbywają się od 2013 roku. W tym roku realizacje oceniane były w 5 kategoriach: Feeling at home, Living together, Working together, Sharing public spaces oraz Building outside the box (w tej kategorii nie przyznano nagrody). Można było zgłaszać obiekty, których budowę zakończono po 1 stycznia 2018 roku, zrealizowane w Polsce lub poza granicami kraju na podstawie projektu polskiego architekta. Grand Prix oraz nagrodę w kategorii Feeling at home zdobyło osiedle Nowy Strzeszyn w Poznaniu (proj. INSOMIA, Szymon Januszewski, Mikołaj Schwartz, Marta Łykowska, Anna Wajda-Szczęsna, Anna Jabczyńska). Architektom udało się pogodzić sprzeczne oczekiwania: potrzebę prywatności z potrzebą wspólnoty, marzenia o własnym domu i ogródku z ekonomicznością niewielkich metraży, powtarzalność z różnorodnością, nacisk na efektywne wykorzystanie gruntu z koniecznością zachowania jak największej powierzchni pod zieleń. Ceramika jest integralną częścią projektu – zastosowana na elewacjach różnicuje segmenty i buduje nastrój całości – czytamy w uzasadnieniu. W kategorii Living together jurorzy przyznali dwie nagrody równorzędne: osiedlu Riverview w Gdańsku (proj. APA Wojciechowski Architekci) oraz domowi dla bezdomnych w Jankowicach (proj. xystudio, Filip Domaszczyński, Dorota Sibińska, Marta Nowosielska). W kategorii Working together nagrodę zdobyła przebudowa i rozbudowa obiektu biurowo-mieszkalnego w Będzinie (proj. MMOA Architekci, Maciej Dyląg, Marta Hausman-Dyląg, Katarzyna Wichary). Z kolei za najlepszą realizację w kategorii Sharing public spaces jury uznało kompleks Monopolis w Łodzi (proj. Grupa 5 Architekci, Roman Dziedziejko, Michał Leszczyński, Krzysztof Mycielski, Rafał Zelent, Rafał Grzelewski). Nagrody stanowią oficjalne polskie nominacje do edycji międzynarodowej, której rozstrzygnięcie zaplanowano na pierwszą połowę 2022 roku. (red)

Osiedle Nowy Strzeszyn w Poznaniu

i

Autor: Fot. materiały prasowe Osiedle Nowy Strzeszyn w Poznaniu

Street Cloud: dlaczego warto?

Street Cloud to internetowa edukacyjno-animacyjna mikrotelewizja kolektywu antyRAMA, popularyzująca tematykę interdyscyplinarnej kultury miejskiej. Celem przedsięwzięcia jest zrozumienie procesów zachodzących we współczesnych miastach. W każdy wtorek i czwartek odbywają się rozmowy m.in. o początkach kariery młodych twórców, przestrzeni miejskiej, smart cities, planowaniu przestrzennym, sztuce w przestrzeni publicznej oraz zjawiskach w kulturze. Obok podsumowanie ostatniego cyklu Miastoranek i zapowiedź nowego sezonu. (red)

Łukasz Harat

i

Autor: Fot. serwis prasowy Łukasz Harat w studio, z którego transmitowane są Miastoranki

TAK BYŁO Sezon drugi Miastoranka (jesień-zima) obfitował w wiele rozmów pełnych architektoniczno-urbanistycznej wiedzy, najnowszych miejskich odkryć oraz tematów, na które opinia publiczna być może nie była jeszcze gotowa. Jednym z poruszanych zagadnień była kwestia jakości edukacji architektonicznej. Niedawno wszyscy śmialiśmy się przez łzy z rynku w Kutnie, jednak złość i niedowierzanie nie powinny być skierowane do projektantów i projektantek tego „obiektu”. Wina częściowo spada na nas samych jako przedstawicieli środowiska miejskiego. Instagramerka Peing oraz Hubert Trammer opowiadali o potrzebie totalnej rewolucji w dziedzinie edukacji architektonicznej. Wtórował im Zygmunt Borawski, tworząc przykazania dla młodych architektów i architektek. Ewa Trzcionka natomiast postulowała wprowadzeniem przedmiotu ekoetyki w projektowaniu na studiach wyższych, który zwracałby uwagę na moralność kreatywnych decyzji. Wiele rozmów poświęciliśmy tematowi zrównoważonego rozwoju. Wydaje się, że powiedziane zostało w tej kwestii już wszystko. Ale to nieprawda! Wciąż stoją przed nami wyzwania, o których wiemy niewiele, albo zbyt mało o nich mówimy. Grupa projektowo-badawcza Centrala (Małgorzata Kuciewicz, Simone de Iacobis) tłumaczyła widzom po co miastom są bagna, a Kacper Kępiński uwrażliwiał na zbliżający się wielkimi krokami problem braku wody i permanentnej suszy. Współczesne miasta zaskakują nas co chwilę nowymi ideami typu smart. Cześć z nich to tylko zagrywka promocyjna samorządowców i producentów „innowacji”. Istnieje jednak drugi kawałek nowotechnologicznego ciasta – rewolucyjne pomysły, które wkrótce sformatują nasze dotychczasowe życie. Kacper Radziszewski przekonywał, że przedstawiciele branży architektonicznej, urbanistycznej i planistycznej nie muszą bać się, że zastąpią ich roboty, ale powinni być gotowi na zmiany. Edwin Bendyk dodawał, że całe nasze społeczeństwo stanie się bardziej cyfrowe. Jedną z wizji jego rozwoju proponował Dariusz Jemielniak, przedstawiając koncept społeczeństwa współpracy.

TAK BĘDZIE Drugi sezon się skończył, niech żyje trzeci! Życie w architekturze zawsze było niezwykle ciekawe i pełne kontrowersji. Tematyka miejska obejmuje wiele aspektów i elementów, o których zapominamy, pomijamy je lub po prostu nie zauważamy. Jest wśród nich architektura tła, niewidzialna urbanistyka, tajemnicze planowanie przestrzenne i tak bardzo wszechobecna, że wypierana ze świadomości, kultura. Teraz możemy poznawać je krok po kroku, od podszewki, w ramach cyklu Miastoranek. Spodziewajcie się najlepszego! Łukasz Harat

Grafika cyklu

i

Autor: Il. serwis prasowy Grafika cyklu, proj. @molecular.mtn