Domy na jeziorze Jamno

i

Autor: Dariusz Siadak Domy na jeziorze Jamno w Mielnie, proj.: Marcin Baranowski, Maciej Kufel

Domy na jeziorze Jamno

2014-12-16 13:57

Choć domy na wodzie nie mają w Polsce uregulowanego statusu prawnego i rejestrowane są jako jachty, obiekty koszalińskich inżynierów można wynająć lub kupić i wykorzystać na mieszkanie, hotel czy kawiarnię – pisze Michał Nitychoruk.

Ojczyzną domów na wodzie jest Holandia, która z gęsto zabudowanymi miastami poprzecinanymi kanałami stworzyła idealne warunki do ich rozwoju. Początek dały mieszkalne barki, z czasem pływające obiekty coraz bardziej zaczęły przypominać domy.

Dziś popularność zyskują także w innych częściach Europy, m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii, gdzie buduje się dla nich wysokiej jakości infrastrukturę w postaci marin z własnymi przyłączami energetycznymi i instalacjami wodno-kanalizacyjnymi, dzięki czemu mogą funkcjonować przez cały rok. Za sprawą niskich kosztów eksploatacji i opłat postojowych na Zachodzie stają się niedrogą alternatywą dla typowych domów i mieszkań, zwłaszcza w centrach miast.

W Polsce domy na wodzie są nowością – pierwszy, zaprojektowany przez architekta Pawła Barczyka, zacumował w 2013 na Odrze we Wrocławiu. W tym samym roku w Mielnie, na jeziorze Jamno, zwodowano domy zaprojektowane przez inżynierów z Koszalina.

Na razie zrealizowano je w dwóch wersjach: dwupokojowej, o powierzchni 18 m2, i trzypokojowej, liczącej 40 m2. Zbudowane w oparciu o siatkobetonową konstrukcję pływaków, wyróżniają się wśród większości tego typu obiektów, zaopatrzonych w kadłuby wykonane z laminatów poliestrowo-szklanych. Jak tłumaczą autorzy, nie wymagają dzięki temu pracochłonnej konserwacji i są w stanie wytrzymać nawet zderzenie z lodową krą.

Domy na jeziorze Jamno

i

Autor: Dariusz Siadak Domy na jeziorze Jamno, proj.: Marcin Baranowski, Maciej Kufel. Elewacje wykonano z modrzewia syberyjskiego i świerka skandynawskiego

Ściany domów pokryto drewnianą okładziną ze świerka skandynawskiego lub modrzewia syberyjskiego. Kubiczną bryłę doświetlają z dwóch stron duże okna bez podziałów. Od strony tarasu są one przesuwne, dzięki czemu w lecie można powiększyć przestrzeń salonu. Dodatkową przestrzeń rekreacyjną wygospodarowano na wyściełanym rolkami trawy dachu.

Niewielkie, utrzymane w minimalistycznej stylistyce wnętrza urządzono nadzwyczaj funkcjonalnie, czego przykładem jest choćby ścianka działowa między salonem a sypialnią, zaprojektowana jako dwustronna szafa. Jest też mały kominek, sauna fińska i strefa relaksu – w zagłębienie, vis-à-vis panoramicznego okna, wstawiono narożnik wypoczynkowy. Siedząc tu, można jednocześnie podziwiać widoki na jezioro lub, przez przeszklenie w podłodze, oglądać podwodną toń.

Domy na wodzie mogą funkcjonować jako mieszkania, hotele, a nawet lokale usługowe. Trudno jednak stwierdzić, czy staną się w Polsce tak popularne jak za granicą. Pominąwszy nasz surowy klimat, przepisy wciąż nie regulują ich statusu. Na razie rejestrowane są jako jachty, co oznacza, że nie można się w nich zameldować.

Domy na jeziorze Jamno

i

Autor: Dariusz Siadak Dom na jeziorze Jamno, proj.: Marcin Baranowski, Maciej Kufel

Założenia autorskie:

Projektując domy na wodzie myśleliśmy o ekologii i naturze, dlatego wśród materiałów budowlanych i wykończeniowych dominują drewno i beton. Podstawę konstrukcji domów stanowi pływak z siatkobetonu, który w połączeniu ze szczudłowym cumowaniem zapewnia jej stabilność, przez co przechyły są praktycznie nieodczuwalne, a ponadto sprawia, że jest bardzo wytrzymała, dzięki czemu obiekty nie muszą być wyciągane z wody na okres zimy. To innowacyjność, która wyróżnia projekt na tle większości realizacji tego typu, wyposażonych z reguły w kadłuby z laminatów poliestrowo-szklanych lub stopów aluminiowo-magnezowych.

Nad pływakiem znalazła się część mieszkalna, wykonana w technologii szkieletowej drewnianej z pokryciem dachowym z blachy aluminiowej. Do wykończenia domów staraliśmy się nie używać chemii, dlatego elewacje i wnętrza zostały wykonane z nieimpregnowanego drewna, które będzie naturalnie się starzeć. Ekologiczny charakter domków podkreślają również zastosowane rozwiązania technologiczne, takie jak oczyszczalnia biologiczna czy panele solarne.

Metryka
  • Autorzy: Marcin Baranowski, Maciej Kufel
  • Konstrukcja: Maciej Kufel
  • Architektura wnętrz: Marcin Baranowski, Maciej Kufel
  • Inwestor: LIVAQUA
  • Adres obiektu: Mielno, ul. 6 Marca
  • Nazwa obiektu: Domy na wodzie
  • Generalny wykonawca: OPTIMA Koszalin
  • Data realizacji (koniec): 2013
  • Data realizacji (początek): 2013
  • Powierzchnia całkowita: dom mały – 18 m², dom duży – 40 m²
  • Kubatura: dom mały – 41 m³, dom duży – 90 m³
  • Ceny domów: od ok. 155 000 do 290 000 PLN (netto)