Konkurs organizowany był po raz pierwszy, lecz miejmy nadzieję nie ostatni, dzięki współpracy Katedry Projektowania Architektonicznego WA PK (A-6) i Go+EAuto. Go+EAuto jest firmą specjalizującą się w budowie stacji ładowania samochodów elektrycznych. Elektromobilność, która jest częścią nazwy konkursu, staje się hasłem coraz bardziej popularnym i oczekiwanym w dobie rosnącego zanieczyszczenia środowiska. Dla przyszłych architektów zagadnienia związane ze stosowaniem pojazdów z napędem elektrycznym muszą stać się w przyszłości bliskie i oczywiste. Opis urządzeń, jakie są do tego stosowane, i ich konstrukcja, muszą stać się częścią wiedzy współczesnego inżyniera architekta. Dlatego coroczny temat Katedry Projektowania Architektonicznego Gier z sześcianem rozwiązywany przez studentów Wydziału Architektury został uzupełniony w tym roku o projekt stacji ładowania samochodów. Domy, które powstają podczas nauki kompozycji i budowy małego obiektu, mogły stać się jeszcze ciekawsze i bardziej przyjazne dla środowiska. Elementy projektu uzupełniono o rozwiązania powiązane z ekologicznym podejściem do transportu. Przecież współcześnie każdy marzy o takim samochodzie, ale jeszcze nie każdy wie, jak się go „tankuje”. Wiedzę o tym przekazywali na wykładzie studentom Marcin Gonet i Piotr Żabiński.
Tomasz Kozłowski
Konkurs oceniało multidyscyplinarne jury w składzie: dr hab. inż. arch. Tomasz Kozłowski, prof. PK; dr inż. arch. Anna Mielnik, prof. PK; dr inż. arch. Monika Gała-Walczowska; dr inż. arch. Marek Początko; dr inż. arch. Przemysław Bigaj; mgr inż. arch. Piotr Stalony-Dobrzański; mgr inż. arch. Wojciech Ciepłucha; mgr inż. arch. Grzegorz Twardowski oraz przedstawiciel Go+EAuto Marcin Gonet.
Temat:
Sześcian można uznać za formę idealną: jest wyznaczony przez ściany o kształcie kwadratów; wysokość, szerokość, głębokość bryły jest taka sama. Sześcian podzielony na elementy przestrzenną siatką modularną może być podstawą dla architektonicznego ćwiczenia w projektowanie według reguł – tu projektowanie domu. Położenie domu na działce wyznacza rodzaj przestrzennego modułu o wielkości 12,0 x 12,0 x 12,0 m, składającego się z elementów 1,2 x 1,2 x 1,2 m, określającego nieprzekraczalne granice zabudowy.
Przyjęto reguły gry:
– sześcian wyznacza nieprzekraczalne granice przestrzeni budynku: żadna część budynku nie może przekraczać granicy sześcianu,
– wielkość sześcianu określa krawędź boku: 12,0 m,
– siatka modularna złożona z linii o odstępach 1,2 m wyznacza wielkość najmniejszego elementu – 1,2 × 1,2 m,
– przestrzeń budynku projektuje się poprzez odejmowanie elementów,
– podziały przestrzeni budynku, ściany i stropy należy projektować zgodnie z siatką modularną,
– zbiór sześcianów, pokazany na schemacie planu sytuacyjnego, jest hipotetycznym zespołem budynków.
Nagrodzone prace:
Sandra Góra, Dziyana Matsiashuk i Kamila Mizera
Wyróżnione prace:
Klaudia Wołoszyn, Dzmitry Nikitsin, Małgorzata Marek, Martyna Graczyk, Łukasz Chyba, Natalia Dziadura, Mateusz Kołacz, Sofia Skarzhenko, Izabella Janusz, Yelyzaveta Samoilenko, Marta Gaweł, Jakub Sańka, Agata Florek, Krystian Żbik, Sebastian Pych, Hanna Milosta, Wiktoria Maluty, Anita Bochniewicz, Magda Brodziak, Paulina Burek, Yevhenia Kamińska, Aleksandra Byczek
Zapraszamy do odwiedzenia wirtualnej wystawy nagrodzonych i wyróżnionych prac na www.kpa.arch.pk.edu.pl.