Konkurs internetowy „A-m”

2019-02-22 13:45

Prezentujemy wyniki konkursu "Architektury-murator" na najlepsze projekty studenckie. Wszystkie prace opublikowaliśmy na stronie www.architektura.murator.pl

15 stycznia 2019 roku rozstrzygnięto konkurs „Architektury-murator” na najlepsze projekty studenckie opublikowane na stronie www.architektura.murator.pl. Prace można było przesyłać od 28 września do 31 grudnia 2018 roku. Uczestnikiem konkursu mógł być każdy pełnoletni student wydziału architektury, architektury wnętrz, wzornictwa przemysłowego (form przemysłowych) i innych, pokrewnych kierunków państwowych i prywatnych uczelni w kraju i zagranicą, ale też absolwenci takich uczelni, którzy obronili dyplom po 31 grudnia 2016 roku. Zgłaszane prace mogły być projektami semestralnymi, dyplomowymi bądź przygotowanymi na inny konkurs. Spośród 78 projektów redakcja wybrała trzy równorzędne nagrody oraz cztery wyróżnienia. Laureaci otrzymali półroczne prenumeraty miesięcznika „Architektury-murator”. Pełne opisy projektów znajdują się na stronie www.architektura.murator.pl/studenci.

(RED.)

NAGRODA EX AEQUO
Temat: Noclegownia dla bezdomnych z wykorzystaniem materiałów recyklingowych
Autor: inż. arch. Aleksandra Durak
Uczelnia: Politechnika Łódzka, Wydział Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska
Opieka naukowa: dr inż. arch. Maciej Olenderek

Konkurs studencki 01

i

Autor: archiwum autora

Opinia jury: Nagrodę przyznano za zaprojektowanie systemu funkcjonalnych przestrzeni z dużą wrażliwością odnoszących się do problemu bezdomności.

Opis autorski (fragment):

Projekt noclegowni dla bezdomnych mężczyzn został stworzony z potrzeby pomocy innym. Ciężko dokładnie określić, ile osób bezdomnych znajduje się na terenie Łodzi, ponieważ nie wszystkich można znaleźć. Według urzędu statystycznego jest ich około 2 tysięcy. To oficjalna informacja jednak prawda jest jeszcze bardziej przerażająca. Według łódzkiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta liczba bezdomnych może sięgać nawet 3 tysięcy. Suma miejsc noclegowych w mieście na ten moment to 308 osób. Celem projektu noclegowni dla bezdomnych mężczyzn jest zwiększenie komfortu życia osób potrzebujących. Ośrodek ma być bezpiecznym i przytulnym azylem, kątem, przestrzenią, którą możemy nazwać domem. Projekt składa się z głównego budynku noclegowni i budynków pomocniczych. Zespół podzielono na sektory, które mogą być osobno funkcjonującymi przestrzeniami: wejściowy z sanitariatami, jadalniany z salonem, magazynowy oraz noclegowy. Sektor sypialniany jest dostępny tylko w godzinach nocnych, czyli od 20:00 do 8:00 rano. Oficjalna liczba miejsc noclegowych wynosi 100, z możliwością zwiększenia do 183 miejsc. Mur biegnący wzdłuż akei Włókniarzy wraz z zielenią został wykorzystany jako ściana parawanowa osłaniająca od wiatru i ruchu ulicznego.

NAGRODA EX AEQUO
Temat: Hybrid Spaces – Między plażą a portem
Autorki: inż. arch. Paula Rydel, inż. arch. Marta Strus
Uczelnia: Politechnika Gdańska, Wydział Architektury
Opieka naukowa: dr inż. arch. Gabriela Maria Rembarz, dr hab. inż. arch. Justyna Martyniuk-Pęczek, prof. nadzw. PG

Konkurs studencki 02

i

Autor: archiwum autora

Opinia jury: Nagrodzono za zaprojektowanie przemyślanych rozwiązań, tworzących autorską strategię dla całej dzielnicy.

Opis autorski (fragment):

Projekt skupił się na wykreowaniu przestrzeni hybrydowych w Nowym Porcie w Gdańsku. Stworzyłyśmy autorską piramidę działania. W oparciu o nią zaproponowałyśmy strategię dla dzielnicy będącą bazą do dalszego tworzenia. Strategię podzieliłyśmy na 3 bloki: oszacowanie jej skali dla poszczególnych obszarów, określenie etapów rozwoju i na koniec konkretnych działań w ich zakresie. Znając standardy dostępności bezpieczeństwa i estetyki dzielnicy przeszłyśmy do wyznaczenia miejsc dla przestrzeni hybrydowych.

NAGRODA EX AEQUO
Temat: Biblioteka dla dzieci w Collodi
Autor: inż. arch. Wojciech Wiśniewski
Uczelnia: Politechnika Wrocławska, Wydział Architektury
Opieka naukowa: dr inż. arch. Marek Lamber

Konkurs studencki 03

i

Autor: archiwum autora

Opinia jury: Nagrodę przyznano za zaprojektowanie interesującej, wyróżniającej się formy architektonicznej z poszanowaniem historycznej części miasta Collodi we Włoszech i naturalnego krajobrazu.

Opis autorski (fragment):

Działka związana jest z osobą Carlo Lorenziniego, autora powieści Pinokio. Graniczy ona z parkiem w, którym znajdują się instalacje m.in. Wielkiego Wieloryba, Kota i Lisa, Teatru Marionetek oraz Gospody pod Czerwonym Rakiem. Intencją projektu było uzupełnienie historii o kolejne scenerie wspomniane w powieści, takie jak Dom Dżepetta, Dom Wróżki, Cyrk oraz Wyspę. Ze względu na walory krajobrazowe główna część biblioteki znalazła się pod ziemią. Dzięki temu obiekt w minimalny sposób ingeruje w pejzaż tego miejsca.

Wyróżnienie Ex aequo
Temat: Syria: Postwarhousing. Budownictwo dla uchodźców
Autorka: Olga Filipowska
Uczelnia: Instytut Nauk Technicznych Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu
Opieka naukowa: prof. dr hab. inż. arch. Krzysztof Bieda

Konkurs studencki 04

i

Autor: archiwum autora

Opinia jury: Wyróżniono za głębokie przemyślenie problemów generowanych przez wojnę i zaproponowanie rozwiązań, odnoszących się do tożsamości miejsca.

Opis autorski (fragment):

Ideą projektu jest stworzenie procesu zamieszkania, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie efektu „getta”. Zamiast wprowadzać ludzi do gotowych, nowych budynków wzniesionych na wcześniej uprzątniętych ruinach bądź wybudowanych na niezagospodarowanych terenach, w projekcie zaproponowano zaangażowanie się samych mieszkańców w budowę ich azylu. Taki zabieg powodował będzie większe utożsamianie się z danym miejscem, poczucie bezpieczeństwa i własnego miejsca na Ziemi.

Wyróżnienie Ex aequo
Temat: Treementery jako alternatywny sposób pochówku
Autorka: Sonia Molenda
Uczelnia: Politechnika Warszawska, Wydział Architektury
Opieka naukowa: prof. dr hab. inż. architekt Ewa Kuryłowicz

Konkurs studencki 05

i

Autor: archiwum autora

Opinia jury: Wyróżnienie przyznano za innowacyjne podejście do tematu śmierci i potrzeb religijnych współczesnego społeczeństwa.

Opis autorski (fragment):

Obecne, tradycyjne praktyki pochówku są skrajnie nieekologiczne, tymczasem ciało człowieka może stać się idealnym nawozem dla rosnących drzew, pozwalając na naturalne zamknięcie obiegu przyrody. Nadszedł czas, by rewolucja ekologiczna objęła także aspekty umierania. Projekt Treemetery powstał również z myślą o zmieniających się potrzebach religijnych współczesnego społeczeństwa. Jego celem jest stworzenie miejsca ostatnich pożegnań wraz ze strefą cmentarną.

Wyróżnienie Ex aequo
Temat: Horyzont – obserwatorium kinetyczne
Autorka: Adriana Sowa
Uczelnia: Politechnika Wrocławska, Wydział Architektura
Opieka naukowa: dr inż.arch. Ada Kwiatkowska

Konkurs studencki 06

i

Autor: archiwum autora

Opinia jury: Wyróżnienie przyznano za poetycką w wyrazie koncepcję i zaproponowanie innowacyjnego obiektu pozwalającego doświadczać potęgi natury.

Opis autorski (fragment):

Obserwatorium kinetyczne pozwala na doświadczenie potęgi morza i zmienności horyzontu. Architektura została zastosowana w celu podkreślenia sił natury, uwydatniając ruch fal morskich. Obiekt ukazuje trzy stany. Forma dryfująca – bierna obrazuje ruch wertykalny; aktywna – wywołuje fale pozwalając na obserwację zjawiska interferencji; statyczna – staje naprzeciw energii niesionej przez morze, ukazując rozbijającą się wodę. Obiekt otoczony jest ze wszystkich stron wodą. Aby się do niego dostać, należy dopłynąć łodzią lub wpław.

Wyróżnienie Ex aequo
Temat: Fedora – samowystarczalna jednostka zamieszkiwania w przestrzeni kosmicznej
Autor: inż. arch. Jakub Wójtowicz
Uczelnia: Politechnika Poznańska, Wydział Architektury
Opieka naukowa: dr hab. inż. arch. Sławomir Rosolski prof. nadzw. PP

Konkurs studencki 07

i

Autor: archiwum autora

Opinia jury: Jury doceniło oryginalne podejście do tematu jednostki mieszkalnej i próbę znalezienia rozwiązań zarazem uniwersalnych, jak i energooszczędnych.

Opis autorski (fragment):

W 2017 roku cały świat obiegły słowa wybitnego naukowca Stephena Hawkinga, który w programie BBC Tomorrow’s World wygłosił tezę, dającą ludzkości 100 lat na opuszczenie Ziemi. Projekt FEDORA ma na celu poruszenie tematyki przyszłości architektury w kontekście ekspansywnych tendencji ludzkości. Głównym założeniem projektu była próba stworzenia koncepcji samodzielnej jednostki mieszkalnej, pozwalającej człowiekowi na życie w każdym zakątku wszechświata.