Architektura MuratorBiblioteka2011Architektura-Murator 7/2011
Architektura-murator
nr 7/2011
Zdjęcie wstępne

W bieżącym numerze publikujemy wyniki kolejnego, 12. już konkursu studenckiego „Architektury-murator”. Biorąc pod uwagę, że w sumie wzięło w nim udział przeszło 6000 studentów, postanowiliśmy przyjrzeć się zawodowym losom przynajmniej niektórych uczestników i laureatów dotychczasowych edycji. Dziś większość z nich odnosi kolejne sukcesy – są właścicielami architektonicznych biur, zajmują się grafiką, pracą naukową i dydaktyczną; ale są wśród nich także animatorzy kultury i muzycy. Szkicowy portret uczestników – w wykonaniu współorganizatora konkursu Krzysztofa Zięby – na stronie 82 naszego miesięcznika.

Ewa P. Porębska

Spis treści
 • INFORUM
 • Polskie metropolie pod lupą

  Wszechobecne rankingi i zestawienia na temat jakości życia, poziomu rozwoju czy atrakcyjności inwestycyjnej poszczególnych miast i regionów są dziś nie tylko źródłem wiedzy, ale też instrumentem gry o ich konkurencyjność. Najnowszy raport dotyczący 11 polskich metropolii opracowali analitycy z firmy audytorsko-doradczej PwC. Ich zdaniem przed naszymi miastami nigdy w historii nie rysowały się szanse tak ogromne, a jednocześnie tak realne jak dziś.

  Autor tekstu: Dawid Hajok, il. Agata Malinowska

 • KONKURS
 • Konkurs studencki „Architektury-murator” Organizowany przez naszą redakcję od 1998 roku konkurs studencki  jest obecnie w Polsce jednym z najbardziej popularnych w swojej kategorii i jedynym odbywającym się cyklicznie przez kolejne lata. Zadanie stawiane młodym projektantom zmieniało się za każdym razem, zawsze jednak dotyczyło miasta i form architektonicznych wpisanych w jego kontekst. W tym numerze prezentujemy prace nagrodzone w tegorocznej edycji i sylwetki kilkunastu z licznego grona jego laureatów, którzy dziś prowadzą już własne pracownie, zwyciężają w międzynarodowych konkursach, są krytykami architektury, ale też rysownikami czy muzykami.    

  Autor tekstu: Krzysztof Zięba, fot. KALBAR, laureaci XII edycji konkursu pt. Piknik w mieście

 • TECHNIKA
 • Architektura poprzez technikę. Metropol Parasol – drewniany pawilon w Sewilli
  (Autorzy: J. MAYER H. Architects)

  Obiekt powstał w ramach projektu rekompozycji sewilskiego Plaza de la Encarnación. Wysoka na 28 metrów drewniana konstrukcja tworzy ażurowe zadaszenie o rozmiarach 75 x 150 metrów nad wyniesioną posadzką. Na samej górze znalazł się taras widokowy i restauracja, a pod powierzchnią placu funkcje usługowe oraz muzeum archeologiczne z ruinami zabudowy z czasów rzymskich. W celu zabezpieczenia drewna wykorzystano specjalną technologię dodatkowej impregnacji powierzchniowej – pokryto je natryskowo 2-3 milimetrową warstwą dwukomponentowego poliuretanu.

  Autor tekstu: Maciej Lewandowski, na podstawie materiałów od biur J. MAYER H. Architects, Arup oraz Finforest Merk,  fot. Metropol Parasol 48_©Hufton+Crow 

 • OKŁADKA
 • Choć pochodząca z Płotów Ada Buchholc (ur. 1987) dopiero w tym roku obroniła dyplom (serię plakatów do pierwszych zagranicznych seriali emitowanych w TVP po upadku PRL) na Wydziale Grafiki Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, jej ilustracje już od dawna można oglądać na łamach m.in. „Przekroju”, „Bluszczu”, „Newsweeka”, „Twojego Stylu”, „GaGi” i „Res Publiki Nowej”. Oprócz grafiki wydawniczej i projektowania plakatów rysuje komiksy; jej prace można było oglądać w ubiegłym roku  na indywidualnych wystawach w Poznaniu (w Gazeta Cafe oraz w Coffilii) Warszawie (Ilustracja PL 2010) i Krakowie (Krótkie historie 2010). Ostatnio inspirują ją obrazy Johna Wesleya, komiksy Igora Hofbauera, amerykański pop-art oraz twórczość artystów polskiej szkoły plakatu. Nie wyobraża sobie życia bez morza i muzyki The Smiths. Mieszka i pracuje w Poznaniu.
  www.buchholc.blogspot.com