Marcowa Architektura

Nowy budynek SGH, Midori House i dom w Orłowie. Do tego przegląd wyników architektonicznych konkursów u naszych sąsiadów

2025-03-03 10:43

Wszystkie budynki są piękne - mówi Adam Caruso w wywiadzie z Aleksandrą Czupkiewicz, ale czy rzeczywiście we współczesnej architekturze chodzi o poszukiwanie piękna. Dlatego konteksty w najnowszym wydaniu naszego miesięcznika zdominował temat konkursów i odpowiedź na pytanie - czy należy je traktować jak wybory miss czy raczej są dobrym barometr aktualnych nastrojów?

Nowy Strzeszyn w Poznaniu. Spacer z Arturem Celińskim

Spis treści

  1. Słowem wstępu od Redaktora naczelnego
  2. W najnowszym numerze szczególnie polecamy
  3. Konkursy architektoniczne: wybory miss czy barometr nastrojów?

Słowem wstępu od Redaktora naczelnego

Kto jest aktualnie najlepszym architektem na świecie? Zdobywca Pritzkera za 2024 rok, Riken Yamamoto? A może duet Gustav Düsing i Max Hacke, którzy zostali uhonorowani Grand Prix nagrody im. Miesa van der Rohe 2024?

Jeśli już idziemy w kierunku zdobywców najważniejszych laurów, to z pewnością trzeba wziąć pod uwagę Przemka Gawędę, który tytuł Architect of the Year zdobył nie raz, a dwa razy. I to z rzędu! W 2023 i 2024 roku zyskał uznanie w środowisku The Architect Community, opisywanym w niektórych polskich mediach jako „prestiżowe”. Aspirujący architekci chcący inspirować się realizacjami Gawędy z pewnością nie przyjmą łatwo wiadomości, że tegoroczny tytuł otrzymał za dom, który jeszcze nie istnieje. Droga na szczyt – jak widać – wiedzie różnymi ścieżkami. Może nie zawsze chodzi o jakość, ale np. o liczbę zdobywanych nagród?

Może więc – szukając najlepszych – warto przyglądać się nie tylko laureatom i laureatkom, ale też samym nagrodom architektonicznym? Po czym rozpoznać te najważniejsze? Jakie mają dla nas znaczenie? Jak wpływają na przyszłość architektury? Czy chodzi o wybór najpiękniejszych, czy może najmądrzejszych realizacji?

Kierowani tymi pytaniami ruszamy z publikacją cyklu artykułów o nagrodach i architekturze. W tym numerze, razem z Tomaszem Malkowskim, przyglądamy się sytuacji w krajach sąsiadujących z Polską. Bo choć miano najlepszego na świecie ekscytuje wszystkich, to nasi czytelnicy są równie ciekawi tego, kto i dlaczego zdobywa dziś wyróżnienia w Czechach, Niemczech czy na Łotwie.

Artur Celiński

Architektura-murator - 2025-03

i

Autor: Piotr Śliwiński z wykorzystaniem zdjęcia Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH w Warszawie, autorstwa Marcina Czechowicza <p>Kto jest aktualnie najlepszym architektem na świecie? Zdobywca Pritzkera za 2024 rok, Riken Yamamoto? A może duet Gustav Düsing i Max Hacke, którzy zostali uhonorowani Grand Prix nagrody im. Miesa van der Rohe 2024???</p> <p>Jeśli już idziemy w kierunku zdobywców najważniejszych laurów, to z pewnością trzeba wziąć pod uwagę Przemka Gawędę, który tytuł Architect of the Year zdobył nie raz, a dwa razy. I to z rzędu! W 2023 i 2024 roku zyskał uznanie w środowisku The Architect Community, opisywanym w niektórych polskich mediach jako „prestiżowe”.?Aspirujący architekci chcący inspirować się realizacjami Gawędy z pewnością nie przyjmą łatwo wiadomości, że tegoroczny tytuł otrzymał za dom, który jeszcze nie istnieje. Droga na szczyt – jak widać – wiedzie różnymi ścieżkami. Może nie zawsze chodzi o jakość, ale np. o liczbę zdobywanych nagród?</p> <p>Może więc – szukając najlepszych – warto przyglądać się nie tylko laureatom i laureatkom, ale też samym nagrodom architektonicznym? Po czym rozpoznać te najważniejsze? Jakie mają dla nas znaczenie? Jak wpływają na przyszłość architektury? Czy chodzi o wybór najpiękniejszych, czy może najmądrzejszych realizacji??</p> <p>Kierowani tymi pytaniami ruszamy z publikacją cyklu artykułów o nagrodach i architekturze. W tym numerze, razem z Tomaszem Malkowskim, przyglądamy się sytuacji w krajach sąsiadujących z Polską. Bo choć miano najlepszego na świecie ekscytuje wszystkich, to nasi czytelnicy są równie ciekawi tego, kto i dlaczego zdobywa dziś wyróżnienia w Czechach, Niemczech czy na Łotwie.</p> <p><strong>Artur Celiński</strong></p> Link: https://miesiecznik.architektura.muratorplus.pl/wydanie/is-rupV-XH9F-zNgy/

W najnowszym numerze szczególnie polecamy

Pokonkursowa dyskusja we Wrocławiu. Jakie tematy poruszano podczas dyskusji pokonkursowej na przebudowę i rozbudowę Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz jakie towarzyszyły temu emocje?

Wszystkie budynki są piękne, nawet Pałac Kultury. Adam Caruso w wywiadzie z Aleksandrą Czupkiewicz mówi o tym, jak jego zespół podchodzi do pracy z istniejącymi budynkami, i jak postrzega piękno w otaczającym świecie.

Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH w Warszawie. Mimo posługiwania się dość przewidywalnym zestawem współczesnych atrybutów architektonicznych to jedna z ciekawszych akademickich realizacji w ostatnim czasie.

Midori house / Wrocław. Widoczne na fasadzie podziały odwzorowują konstrukcję budynku i strukturę mieszkań, co może być wyrazem, tak pożądanej w architekturze, szczerości.

Dom 2 / Gdynia. Bryła domu jest zarówno powtórzeniem istniejącego tu wcześniej budynku, jak i rezultatem dążenia do prostej formy oraz starannego opracowania detali. 

Apartament w Tychach. Mieszkanie urbanistyczno-architektoniczne, w którym przejścia są jak ulice, a zakamarki jak miejskie zaułki. Za każdym rogiem czeka ikona dizajnu

Dizajn na zawsze. Marcelina Plichta-Wabnik. Jako społeczeństwo nie jesteśmy nawet w procesie myślenia o zmianie w kontekście zrównoważonego rozwoju, a co dopiero gotowości przekształcania codziennych nawyków 

Konkursy architektoniczne: wybory miss czy barometr nastrojów?

Przy okazji organizowania Życia w Architekturze postanowiliśmy przyjrzeć się najważniejszym konkursom, które odbywają się w krajach ościennych lub u trochę dalszych sąsiadów Polski. Jaka architektura zasługuje dziś na miano najlepszej? Czy i w jaki sposób w decyzjach jury widoczne są kwestie społeczne i klimatyczne?

Przeczytaj cały artykuł Tomasza Malkowskiego

----

Dziękujemy, że tu jesteś. Zobacz, co jeszcze dla Ciebie mamy:

Architektura-murator. Podcast 30/30
Michał Sikorski. Architektura z odzysku