Park Chrobrego to największe tego typu założenie w Gliwicach. Jego budowę rozpoczęto w latach 90. XIX wieku na terenach dawnych zakładów odlewniczych i huty szkła (Kaiser Wilhelm Park). Stanowi jeden z czterech parków usytuowanych wokół koncentrycznej struktury miasta, jego XIX- i XX-wiecznej rozbudowy i nowych kwartałów okalających średniowieczny rdzeń „starego miasta”. Ten układ odróżnia Gliwice od innych miast konurbacji, powstających (często organicznie) wraz z rozwojem przemysłu. Krajobrazowe założenie zostało ukończone w latach 1913-1915 i połączone z torem kajakowym oraz kąpieliskiem, stając się jednym z najważniejszych terenów rekreacyjnych miasta. Od północy ograniczony jest rzeką Kłodnicą i przedzielony na dwie części kanałem ulgi. Sąsiaduje z kampusem Politechniki Śląskiej. Współcześnie znalazł się pomiędzy dwiema newralgicznymi arteriami tranzytowymi (przede wszystkim Trasą Średnicową), łączącymi Gliwice z Zabrzem, Rudą Śląską i Halembą. Założenie parku zachowane było w dobrym stanie, wraz z cennym starodrzewiem. Było jednak zbyt słabo utrzymane i urządzone, aby móc przyciągać mieszkańców jako miejsce rekreacji.
W Polsce w ciągu ostatniej dekady podjęto i zrealizowano wiele projektów rewitalizacji zaniedbanych przestrzeni publicznych – w tym terenów zieleni publicznej. Większość z nich wpisać można w jedną z formuł organizacji procesu projektowego: wyłaniane są w konkursach architektonicznych albo realizowane przez zarządy zieleni lub – rzadziej – architektów krajobrazu. Na wielu przykładach można stwierdzić, że wpływa to na efekty w realizacjach. W pierwszym przypadku zwykle przekłada się to znacząco na charakter i dominującą funkcję rewitalizowanych terenów, wprowadzając mocne, nierzadko kosztowne i formalistyczne elementy architektoniczne. Jest to wersja ingerencyjna. W drugim sprowadza się często do konserwacji zieleni, wyposażenia w nową małą architekturę i poprawę bezpieczeństwa/dostępności. To wersja zachowawcza.
Jednakże pojawiają się też coraz częściej realizacje, które wpisują się w formułę projektowania holistycznego – tworzenia przestrzeni wielofunkcyjnych, zachowujących jednocześnie walory przyrodnicze i krajobrazowe czy historyczne. Przykładami takich realizacji mogą być na polskim gruncie rewitalizacje parków w Iłży, Starachowicach czy Stacji Wisła w Krakowie. Sarah Chaplin w książce Curating Architecture and the City nazywa to zmianą stref nie-miejsc lub przestrzeni zdegradowanych (również zieleni publicznej) w klastry/sieci atrakcji.
Współpracujące przy projekcie pracownie Visio Architects (specjalizująca się w architekturze zrównoważonej) razem ze 44STO (projektowanie przestrzeni publicznych) opracowały trzy warianty koncepcji: współczesną, naturalną i sportową. Założono możliwie najmniejszą ingerencję w układ historyczny, by ochronić cenny drzewostan, kompozycję wnętrz i otwarć widokowych. Wykonano staranną konserwację zieleni oraz nowe nasadzenia. Przestrzeń podzielono na strefy: wejściową, wypoczynkową, dziecięcą, sportową, przyrodniczą i część do spacerów z psami. Nowa komunikacja (np. pętla edukacyjna czy dla biegaczy i drogi transwersalne) zostały wyznaczone w taki sposób, aby nie kolidować z nowymi funkcjami poszczególnych stref. Dla każdej z nich zrealizowano osobny zestaw atrakcji, m.in. linarium, bulodrom, bujaki, bule, ścieżkę zdrowia, łąkę piknikową czy platformy wielofunkcyjne. Na przecięciach historycznej sieci ścieżek utworzono place węzłowe z dodatkowymi siedziskami. W nowy program włączono charakterystyczne elementy terenowe, takie jak Mysia Górka, gdzie zaprojektowano zjeżdżalnie dla dzieci. Dostęp do parku zapewniają trzy strefy wejściowe; to od strony ul. Akademickiej i Areny Gliwice zostało podkreślone wielkowymiarowymi akcentami ażurowych ścian wykonanych z betonu architektonicznego.
Mimo mocnych nowych elementów, takich jak linarium, zachowano czytelność historycznych wnętrz krajobrazowych. Podobnie meble i mała architektura: mimo zdecydowanie współczesnego charakteru dobrze wpisują się w naturalistyczny charakter i kompozycję parku. Walorem projektu jest też czytelna i oszczędnie użyta informacja przestrzenna i bardzo dobra typografia.
Projekt jest dobrym przykładem formuły, którą można nazwać rewitalizacją 2.0. Zakłada ona nie tylko przywrócenie i ochronę walorów przyrodniczych, lecz także wykorzystanie potencjału do stworzenia miejsca (placemaking) stanowiącego nowy landmark miasta.
Założenia autorskie
Jednym z podstawowych założeń projektu było stworzenie modelowego (rekreacyjno–sportowego) parku, który poprzez zastosowane środki stara się jak najlepiej odpowiedzieć na szeroko rozumiane zagadnienia zrównoważonego rozwoju. Poszukiwano innowacyjnych rozwiązań o ekstremalnej trwałości materiałów (korzystnych z punktu widzenia nie tylko estetyki użytkowej, lecz także analizy LCA). Przez całe dekady z powodu postępującej degradacji obszar starego parku w Gliwicach był w coraz mniejszym stopniu wykorzystywany. Nadrzędnym celem rewitalizacji było więc przywrócenie mu znaczenia na mapie miasta jako jednego z ważniejszych terenów otwartych i największego urządzonego terenu zielonego w ścisłym centrum w bezpośredniej bliskości całorocznych obiektów sportowych i widowiskowych.
Projekt zakładał maksymalne zachowanie istniejącej roślinności i wartościowego drzewostanu. Dodatkowo pojawiło się wiele nowych nasadzeń drzew oraz mniejszych roślin (wyłączne gatunków rodzimych), a ich usuwanie ograniczono tylko do tzw. wycinki pielęgnacyjnej. Celem projektantów było zachowanie największych wartości istniejącego parku, m.in. jego dzikiego charakteru, nieregularnej kompozycji z gęstymi nasadzeniami czy skrzyżowań ścieżek o czytelnym przebiegu oraz wzbogacenie go o różnorodne miejsca integracji przewidzianych dla różnych grup społecznych. Wielokryterialnie rozpatrywano też większość zastosowanych rozwiązań: przykładowo wszystkie nowe ścieżki wykonane są w technologii utwardzonego jasnego tłucznia granitowego, w związku z czym (zgodnie z tzw. praktykami zielonymi oraz wymogami zamawiającego) stanowią nawierzchnię w 100% przepuszczalną, o wysokim SRI, co minimalizuje przy okazji ingerencję w rozbudowany system korzeniowy drzewostanu. Od strony ul. Akademickiej przy głównych ścieżkach niewielkie place wejściowe z masywnymi witaczami i bramami świetlnymi mają na celu naprowadzenie odwiedzających do wyjścia oraz stworzenie pewnego rodzaju buforu pomiędzy samą ulicą oraz zacisznym parkiem i górką saneczkową.
Rafał Schurma
Czytaj też: Rewitalizacja lasu / Iława |
Park Chrobrego
Gliwice, ul. Akademicka
Autorzy: visio architects and consultants, 44STO
architekci Rafał Schurma, Rafał Topór
architektki krajobrazu Marta Gocek, Ewa Twardoch
Architektura, generalny projektant: visio architects and consultants
Architektura krajobrazu: 44STO
Konstrukcja: VA Construction, Adrian Kucypera
Generalny wykonawca: PRUiM Gliwice
Inwestor: MZUK – Miejski Zarząd Usług Komunalnych
Powierzchnia terenu: 10,1341 ha
Powierzchnia użytkowa: 10 ha
Powierzchnia całkowita: 10 ha
Projekt: 2016-2017
Realizacja: 2018
Koszt inwestycji: 7,8 mln zł
Założono możliwie najmniejszą ingerencję w układ historyczny
Przestrzeń podzielono na strefy: wejściową, wypoczynkową, dziecięcą, sportową, przyrodniczą i do spacerów z psami
Meble i mała architektura mimo zdecydowanie współczesnego charakteru dobrze wpisują się w naturalistyczny charakter i kompozycję parku
The Chrobry Park is the largest green area in Gliwice, a city in the industrial region of Upper Silesia. Initiated in the 1890s, its landscaping lasted up to the outbreak of WWI. The historic park layout has been mostly preserved, together with clumps of old trees, but neglected for many years it was no longer an attraction, despite its location next to the campus of the Silesian Technical University and the River Kłodnica. The revalorization of the park was conducted in a holistic way, with minimum intervention into natural, landscaping and historic qualities. The entire park was divided into zones: entrance, recreational, natural, for children, for sports; areas for dog walking and tracks for bikers complete the layout. The intersections of paths were enlarged and furnished with benches and tables; despite their modern forms they are well harmonized with the historic landscaping. A picnic meadow and a hill with slides for children attract families.