Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_01

i

Autor: Patryk Biazik 1 | Montaż aluminiowych paneli na kopule planetarium. Na drugim planie wieżowce na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach, tzw. kukurydze, według projektu Henryka Buszko i Aleksandra Franty

Planetarium Śląskie / Chorzów

2021-10-26 16:41

Aby nie zdominować historycznej bryły planetarium, architekci zdecydowali o ukryciu nowej kubatury pod ziemią. Wyzwaniem był dobór sposobu fundamentowania, który nie stwarzałby niebezpieczeństwa uszkodzenia istniejącego budynku – o wyzwaniach związanych z realizacją Muzeum Sztuki Nowoczesnej piszą Joanna Kapturczak i Michał Kapturczak [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA Z REALIZACJI I RYSUNKI].

Historia

Budynek Planetarium Śląskiego został wzniesiony w latach 50. XX wieku według projektu krakowskiego architekta Zbigniewa Solawy. Obiekt składa się z trzech części o różnym przeznaczeniu oraz całkowicie odmiennej konstrukcji: planetarium zwieńczonego kopułą o średnicy 23 m, obserwatorium z mniejszą otwieraną kopułą o średnicy ok. 9 m oraz budynku biurowego w formie pierścienia z wewnętrznym dziedzińcem zegarowym, który łączy wszystkie części. Ze względu na posadowienie na szkodach górniczych te trzy elementy są od siebie oddylatowane. Dodatkowo budynek biurowy, z uwagi na swoją wielkość, składa się z 21 niezależnych segmentów. Pod dziedzińcem zegarowym, wewnątrz zabytkowego budynku, zaprojektowaliśmy okrągłą salę ekspozycyjną o powierzchnio blisko 500 m2, z kolei pod dwoma segmentami poprowadziliśmy łączniki do nowej części wejściowej, usytuowanej od strony południowej.

Czytaj też: Planetarium w Chorzowie - historia obiektu |

Planetarium Śląskie w Chorzowie_Consultor Architekci_02

i

Autor: Budimex 2 | Planetarium powstało w latach 50. XX wieku w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (obecnie Park Śląski) według projektu Zbigniewa Solawy

Idea

Już w trakcie tworzenia koncepcji konkursowej uznaliśmy, że najistotniejszą kwestią będzie zastosowanie takich rozwiązań, które pozwolą na zachowanie historycznej formy budynku. Zadaniem, zgodnie z regulaminem konkursu, było doprojektowanie nowej części, której kubatura miała być znacząco większa od części istniejącej. W naszych planach ta nowa część miała być oczywiście funkcjonalna, łatwo dostępna, dobrze doświetlona i świetnie skomunikowana z częścią istniejącą, ale też miała pozostać niejako w cieniu zabytku. Postanowiliśmy więc „zatopić” ją we wzgórzu, na którym został usytuowany historyczny budynek, chroniąc jednocześnie ukształtowanie terenu, zieleń i układ skarp wokół planetarium. Projektowany obiekt został precyzyjnie wpisany w rzędne terenu, a jedynym śladem przeprowadzonych działań pozostała „szczelina” wzdłuż pawilonu wejściowego, dzięki której możliwe jest jego doświetlenie.

Realizując przyjętą na początku ideę, praktycznie cała nowa część znalazła się pod ziemią, jak gdyby u stóp starego planetarium, a także pod budynkiem historycznym (co było zdecydowanie trudniejsze wykonawczo).

Czytaj też: Modernizacja i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie |

Planetarium Śląskie w Chorzowie_Consultor Architekci_04

i

Autor: Consultor Architekci 4-6 | Budynek planetarium przed przebudową

Jak to się działo?

Wykonanie nowych kubatur pod istniejącym budynkiem, nie było łatwe. Warunki gruntowe są na tyle skomplikowane, że trzeba było wykonać dwa pierścienie palisady ze zbrojonych pali VDW o średnicy około 40 cm i maksymalnej głębokości do 15 m, zarówno po obwodzie zewnętrznym, jak i wewnętrznym budynku. Ze względu na parcie gruntu te dwie palisady połączono ściągami stalowymi w rozstawach co około 5 m. Nie wszędzie jednak wykorzystanie pali było możliwe. Niebezpieczeństwo uszkodzenia istniejącego budynku spowodowało, że palownica nie mogła wykonywać prac bezpośrednio przy nim, dlatego w miejscach, gdzie nowy budynek przylegał do historycznego, należało znaleźć inne sposoby fundamentowania. Pracując wspólnie, projektant konstrukcji Jan Drzewiecki i architekt Michał Kapturczak przedstawili prototypowe rozwiązanie. Najpierw należało pogłębić piwnice, aby umożliwić dostęp dla sprzętu realizującego mikropale, na nich wykonano ruszty żelbetowe, pod istniejącymi fundamentami. Powstała konstrukcja, w której na zatopionych w gruncie mikropalach leży ruszt, następnie stare fundamenty budynku i wreszcie cały budynek historyczny. Wybrana konstrukcja pozwoliła na wykonanie wykopu aż do ścian istniejącego budynku, bez ryzyka uszkodzenia zabytku. Można było zapewnić bezpośrednią komunikację między starą i nową częścią, ograniczyć teren przeznaczony na inwestycję, zachować istniejące drzewa, zieleń i przestrzeń parku.

Ukłonem w kierunku ekologii było też zastosowanie dużych ilości materiałów z recyklingu, np. szkła piankowego, które wybraliśmy jako główny materiał termoizolacyjny. Jego właściwości mechaniczne pozwoliły na wyeliminowanie mostków termicznych i zastosowanie izolacji pod płytą budynku. Mamy tu w zasadniczej części bardzo czysty i logiczny schemat: konstrukcja budynku jest od wewnątrz – akumuluje ciepło, z zewnątrz zastosowano hydroizolację, a od strony gruntu – termoizolację. A zatem tak jak w termosie, materiał termoizolacyjny został umieszczony od zewnątrz i nigdzie nie jest przerwany. W miejscach, gdzie ze względu na formę (np. przewieszone zadaszenia) takie rozwiązanie nie było możliwe, zastosowaliśmy łączniki termiczne.

Cały budynek zaprojektowano jako wysoce energooszczędny – na granicy pasywności. Właściwie mógłby zostać nazwany zeroenergetycznym, gdyby nie konieczność zapewnienia właściwej ilości powietrza dla osób przebywających w budynku. Aby ograniczyć straty, główne transfery wentylacyjne zaprojektowano poniżej płyty fundamentowej, w warstwie termoizolacji – szkła piankowego. Poniżej tej strefy umieszczono jeszcze wymiennik gruntowy, który wstępnie przygotowuje powietrze – latem chłodzi, zimą podgrzewa. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa: poniżej termoizolacji, okresowo nawet poniżej wód gruntowych, gdzie wymiana ciepła pomiędzy gruntem a przepływającym w wymienniku powietrzem jest duża. Gwarantuje to jego dużą wydajność – co było dla nas ważne – a także oszczędność miejsca i ochronę zieleni i samego parku.

Planetarium Śląskie w Chorzowie_Consultor Architekci_05

i

Autor: Consultor Architekci 4-6 | Budynek planetarium przed przebudową

Forma

Zgodnie z przyjętą ideą uszanowania zabytkowej kubatury nowe obiekty zaprojektowaliśmy w formie prostych linii. Zrezygnowaliśmy z kontynuowania historycznych okrągłych, miękkich form. Rozróżnienie kształtów pozwala dawnym formom zachować swoją odrębność. Z kolei nowe obiekty, prawie w całości ukryte pod ziemią, taktownie i dyskretnie uzupełniają zastaną kompozycję. Taka koncepcja uwidacznia czytelność etapów rozbudowy i tym samym wydziela i ochrania formę historycznego planetarium. Podsumowując, istniejący układ przestrzenny wzbogaciliśmy o nowoczesną formę świetlistego fundamentu, który pozwala odbierać istniejący obiekt już nie tylko jako mocną centralną bryłę usytuowaną wśród zieleni, ale także jako pewnego rodzaju „astronomiczne, kosmiczne miasto z błyszczącymi kopułami” czy „statek kosmiczny”, który przenosi nas w inne, odległe przestrzenie.

Czytaj też: Obserwatorium na Śnieżce |

Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_06

i

Autor: Consultor Architekci 4-6 | Budynek planetarium przed przebudową

Kopuły

Najbardziej widocznym elementem budynku były i miały pozostać kopuły. Ta z chorzowskiego planetarium jest jedną z większych w Europie. Chcieliśmy ich kubatury jeszcze dodatkowo wzmocnić i zaakcentować. Ich wykończenie od początku nie miało być rozwiązane w standardowy sposób, np. blachą na rąbek stojący. Miało być unikatowe, lekkie, nowoczesne, kosmiczne, spójne z formą planetarium, no i oczywiście szczelne. Gabaryty podziałów wybraliśmy w taki sposób, aby nawiązywały do rozwiązań z lat 50., ale same detale są już zupełnie nowe i autorskie.

Pokrycie składa się z płaskich elementów wykonanych z blachy aluminiowej o grubości 2 mm, nitowanych do podkonstrukcji – rusztu z profili aluminiowych. Każdy kolejny panel jest lekko uniesiony względem poprzedniego, co dodaje lekkości i wprowadza ciekawe efekty odbić i załamań światła. Wykonanie pokrycia aluminium było ostatnim etapem w modernizacji kopuły. Wcześniej trzeba było przygotować istniejącą konstrukcję do renowacji. Został usunięty stary materiał izolacyjny – pianobeton. Cienka żelbetowa kopuła o grubości jedynie 8 cm została wzmocniona torkretem. Wówczas rozpoczęła się żmudna praca mocowania szpilek do montażu podkonstrukcji pokrycia. Można powiedzieć, że kopułę bardziej uszyliśmy czy utkaliśmy, niż zbudowaliśmy. Ze względu na stan konstrukcji szpilki mocowano na przelot. Praca wymagała wielkiej cierpliwości i dokładności. Pod każdą szpilkę musiał zostać wykonany otwór, przez który należało od strony wewnętrznej przełożyć szpilkę, osadzić ją na żywicę, zabezpieczyć kauczukiem przed kondensacją wody, od strony zewnętrznej z kolei – założyć podkładkę i nakrętki. Tych otworów wykonano tysiące – w czasie otworowania kopuła wyglądała jak durszlak albo może bardziej jak niebo z gwiazdami. Gdy wykonawca przystąpił do realizacji otworów u szczytu kopuły, gdzie odległości pomiędzy nimi były bardzo niewielkie, patrząc w górę, czuliśmy lekkie mrowienie w plecach. Po zamocowaniu szpilek na kopułę nałożono warstwy paroizolacji, termoizolacji, hydroizolacji w systemie żywic poliuretanowych i wtedy kopuła zmieniła swój kolor na żółty. Montaż samego rusztu i okładzin aluminiowych wymagał jeszcze większej dokładności – wymiary każdej blaszki musiały być zweryfikowane na budowie – kopuła ma kilkadziesiąt lat i nie jest idealnie symetryczna. Ze względu na poziom nad terenem i jej formę prace były wykonywane przez robotników mających uprawnienia alpinistyczne.

Nowe kopuły planetarium mają być punktem charakterystycznym, widocznym z samolotu i okien wieżowców. Wybrany rodzaj pokrycia dematerializuje przestrzeń. W kopułach odbija się kosmos – niebo, słońce, gwiazdy. Przybliża i uwypukla nurtujące wszystkich pytanie – gdzie i kim jesteśmy w odniesieniu do większej skali.

Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_07

i

Autor: Consultor Architekci 7 | Pod projektowanym budynkiem umieszczono wymiennik gruntowy

Funkcja

Nowe wejście do budynku zaprojektowaliśmy w taki sposób, aby było dobrze widoczne z różnych stron i nie stanowiło konkurencji dla historycznego wejścia. Budynek istniejący, do którego dostęp możliwy jest wysokimi schodami, skontrastowaliśmy z otwartym, dostępnym z poziomu terenu przeszklonym pawilonem. Przed wejściem zaproponowaliśmy niewielkie forum z zielenią – miejsce, gdzie latem można przysiąść i wypić kawę z widokiem na historyczną, połyskującą kopułę. Wszystkie dachy o powierzchni ponad 2000 m2 stały się teraz zielonymi polanami, na których możemy poleżeć na kocu, podziwiać gwiazdy i otoczenie.

Obie części obiektu – istniejąca i projektowana – stanowią jedną całość, ale mogą też funkcjonować samodzielnie. Powiązano je panoramiczną windą usytuowaną przy zachodniej ścianie dziedzińca zegarowego. Umożliwia ona dostęp do obu budynków dla osób niepełnosprawnych. Nowy obiekt składa się z trzech części: przeszklonej formy pawilonu wejściowego, sali wystaw nr 1 – sali astronomia, usytuowanej pod wewnętrznym dziedzińcem istniejącego budynku i doświetlonej świetlikiem w miejscu dawnej fontanny oraz sali wystaw nr 2 – sali wystaw meteorologia i sejsmologia, usytuowanej od strony wschodniej projektowanego budynku, ukrytej pod gruntem i doświetlonej od strony zielonego amfiteatru.

Strefy zwiedzania rozwiązaliśmy w formie otwartych przestrzeni, w których ulokowane są poszczególne urządzenia. Zapewnia to łatwość wprowadzania zmian i zmiany atrakcji w trakcie użytkowania. Park nauki właśnie powstaje, montowane są pierwsze urządzenia: będzie tu platforma do wstrząsów, na której odczujemy trzęsienie ziemi, symulatory lotu w kosmos, camera obscura na możliwie najdelikatniejszej wieży, komory, w których odczujemy zmiany klimatu. Będzie ciekawie i mądrze.

Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_08

i

Autor: Consultor Architekci 8, 9, 12 | Ze względu na trudne warunki gruntowe wykonano dwa pierścienie palisady ze zbrojonych pali VDW (o średnicy 40 cm) i maksymalnej głębokości do 15 m, po obwodzie zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym budynku. Ze względu na parcie gruntu, palisady połączono ściągami stalowymi w rozstawach co ok. 5 m

„Głowa puchnie”

Nie była i nie jest to łatwa inwestycja. Mimo minimalistycznej formy i narzucenia sobie ograniczonej liczby materiałów trzeba było rozwiązać ogrom różnorodnych tematów – od renowacji stiuków, posadzek lastrykowych, pałacowych rozwiązań wnętrzarskich z gzymsami i ryzalitami, przez kamieniarkę, trudne prace ziemne, kopuły, tarasy, zielone dachy, konstrukcje żelbetowe, beton architektoniczny i prace w aluminium. W tym kontekście jeszcze bardziej istotna jest dobra współpraca pomiędzy wykonawcą, inwestorem, architektem i inspektorami i wzajemne uszanowanie tego, że dla każdego tematów jest tyle, że... „głowa puchnie”.

Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_09

i

Autor: Consultor Architekci 8, 9, 12 | Ze względu na trudne warunki gruntowe wykonano dwa pierścienie palisady ze zbrojonych pali VDW (o średnicy 40 cm) i maksymalnej głębokości do 15 m, po obwodzie zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym budynku. Ze względu na parcie gruntu, palisady połączono ściągami stalowymi w rozstawach co ok. 5 m
Biogramy

Joanna Kapturczak (dyplom WAPP 1998), Michał Kapturczak (dyplom WAPP 1999).

Architekci od 1999 roku prowadzą poznańską pracownię architektoniczną Consultor, projektującą m.in. obiekty mieszkaniowe, budynki użyteczności publicznej i opracowania urbanistyczne. Ich najważniejsze realizacje to: Centrum Kulturalno- -Rekreacyjne przy Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (z Anitą Horowską, 2015), rewitalizacja kościoła w Tarnowie Podgórnym (2014), rozbudowa Filharmonii Śląskiej w Katowicach, I nagroda (2014), Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie, I nagroda (z Sylwią Hudowicz-Jeśko i Pawłem Jeśko, 2011) czy biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu (2009).

Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_10

i

Autor: Consultor Architekci 10, 13 | Pod dziedzińcem, wewnątrz zabytkowego budynku, zaprojektowano okrągłą salę ekspozycyjną o powierzchni blisko 500 m 2
Metryka

Planetarium Śląskie

al. Planetarium 4, Chorzów

Autor budynku historycznego: Zbigniew Solawa

Autorzy przebudowy: Consultor Architekci

Konstrukcja: Bud-Ekspert

Projekt instalacji: Trim-Tech Tryjanowski - Ratajczak - Mazurkiewicz (sanitarna); Zbigniew i Maria Łuczak -Maprowy (elektryczna)

Wykonawca kopuły: metalDOMUS PRO

Generalny wykonawca: Budimex

Nadzór autorski: Wudimex

Inwestor: Województwo Śląskie

Pow. całkowita: 7200 m2

Projekt: 2017

Realizacja: 2022

Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_12

i

Autor: Consultor Architekci 8, 9, 12 | Ze względu na trudne warunki gruntowe wykonano dwa pierścienie palisady ze zbrojonych pali VDW (o średnicy 40 cm) i maksymalnej głębokości do 15 m, po obwodzie zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym budynku. Ze względu na parcie gruntu, palisady połączono ściągami stalowymi w rozstawach co ok. 5 m
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_13

i

Autor: Wudimex 10, 13 | Pod dziedzińcem, wewnątrz zabytkowego budynku, zaprojektowano okrągłą salę ekspozycyjną o powierzchni blisko 500 m 2
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_17

i

Autor: Consultor Architekci 17 | Obiekt składa się z trzech części o odmiennej konstrukcji: planetarium zwieńczonego kopułą o średnicy 23 m, obserwatorium z otwieraną kopułą o średnicy ok. 9 m oraz budynku biurowego w formie pierścienia z wewnętrznym dziedzińcem zegarowym
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_18

i

Autor: Consultor Architekci 18 | Wszystkie elewacje poddano renowacji
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_19

i

Autor: Consultor Architekci 19 | Przeszklony pawilon wejściowy wchodzący w skład nowej części planetarium

Trudne warunki gruntowe wymusiły wykonanie dwóch pierścieni palisady zarówno po obwodzie zewnętrznym, jak i wewnętrznym budynku

Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_20

i

Autor: Wudimex 20 | Proces mocowania szpilek do montażu podkonstrukcji pokrycia na wcześniej oczyszczoną konstrukcję kopuły. Podczas renowacji usunięto stare materiały izolacyjne – pianobeton, a zaledwie 8-centymetrową żelbetową kopułę wzmocniono torkretem
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_21

i

Autor: Consultor Architekci 21 | Nowa przestrzeń wystawowa (sala astronomia) usytuowana pod wewnętrznym dziedzińcem istniejącego budynku i doświetlona świetlikiem w miejscu dawnej fontanny
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_22

i

Autor: Consultor Architekci 22, 23 | Kopuła przed montażem pokrycia z blachy aluminiowej
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_23

i

Autor: Consultor Architekci 22, 23 | Kopuła przed montażem pokrycia z blachy aluminiowej
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_25

i

Autor: Consultor Architekci 25 | Przekrój przez kopułę. Oznaczenia: 1 – blacha aluminiowa, 2 mm, mocowana na nity do profili kapeluszowych; 2 – hydroizolacja; 3 – deskowania; 4 – istniejąca konstrukcja pokrywy; 5 – blacha wewnętrzna (wymiana); 6 – dylatacja
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_27

i

Autor: Patryk Biazik 27, 28 | Budynek istniejący, do którego dostęp możliwy jest wysokimi schodami, skontrastowano z dostępnym z poziomu terenu przeszklonym pawilonem
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_28

i

Autor: Patryk Biazik 27, 28 | Budynek istniejący, do którego dostęp możliwy jest wysokimi schodami, skontrastowano z dostępnym z poziomu terenu przeszklonym pawilonem

Kopuły pokryto elementami z blachy aluminiowej nitowanymi do podkonstrukcji. Dzięki uniesieniu kolejnych paneli względem siebie uzyskano lekkość i wprowadzono ciekawy efekt odbić światła

Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_29

i

Autor: Patryk Biazik 29 | Obiekt w trakcie budowy – stan z września 2021 roku
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_30

i

Autor: Consultor Architekci Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_31

i

Autor: Consultor Architekci Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_32

i

Autor: Consultor Architekci Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_33

i

Autor: Consultor Architekci Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_34

i

Autor: Consultor Architekci Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_35

i

Autor: Consultor Architekci Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_36

i

Autor: Consultor Architekci Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_37

i

Autor: Consultor Architekci Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_38

i

Autor: Consultor Architekci Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_39

i

Autor: Consultor Architekci Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_40

i

Autor: Budimex Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_41

i

Autor: Patryk Biazik Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_42

i

Autor: Patryk Biazik Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_43

i

Autor: Patryk Biazik Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_44

i

Autor: Patryk Biazik Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_45

i

Autor: Patryk Biazik Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_46

i

Autor: Patryk Biazik Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_47

i

Autor: Patryk Biazik Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_48

i

Autor: Patryk Biazik Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_49

i

Autor: Patryk Biazik Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_50

i

Autor: Patryk Biazik Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_51

i

Autor: Patryk Biazik Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_52

i

Autor: Patryk Biazik Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_53

i

Autor: Patryk Biazik Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_54

i

Autor: Patryk Biazik Przebudowa i rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie, proj. Consultor Architekci
Planetarium Śląskie w Chorzowie_Consultor Architekci_03

i

Autor: Consultor Architekci 3 | Przekrój przez planetarium (na niebiesko oznaczone są elementy nowo projektowane) Link: https://cdn.galleries.smcloud.net/t/photos/gf-jhgJ-E1aY-uRW6_planetarium-slaskie-w-chorzowie-consultor-architekci-03.jpeg
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_11

i

Autor: Consultor Architekci 11 | Skan inwentaryzacyjny budynku wykonany metodą skanowania 3d Link: https://cdn.galleries.smcloud.net/t/photos/gf-tig2-7iR2-C9V5_planetarium-slaskie-w-chorzowie-consultor-architekci-11.jpeg
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_14

i

Autor: Consultor Architekci 14 | Rzut rozłożenia rusztu i mikropali. Oznaczenia: 1 ‑ odsadzki do usunięcia po wykonaniu rusztu; 2 – góra rusztu; 3 – zbrojona podbudowa fundamentów; 4 – łącznik; 5 – podpory (mikropale) Link: https://cdn.galleries.smcloud.net/t/photos/gf-DzNz-58o1-oG5k_planetarium-slaskie-w-chorzowie-consultor-architekci-14.jpeg
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_15

i

Autor: Consultor Architekci 15, 16 | Fragment przekroju przejścia pod budynkiem istniejącym. Oznaczenia: 1 – ruszt żelbetowy; 2 – podpory (mikropale); 3 – istniejący zabytkowy budynek; 4 – projektowany łącznik Link: https://cdn.galleries.smcloud.net/t/photos/gf-YaDH-zCHs-cJj5_planetarium-slaskie-w-chorzowie-consultor-architekci-15.jpeg
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_16

i

Autor: Consultor Architekci 15, 16 | Fragment przekroju przejścia pod budynkiem istniejącym. Oznaczenia: 1 – ruszt żelbetowy; 2 – podpory (mikropale); 3 – istniejący zabytkowy budynek; 4 – projektowany łącznik Link: https://cdn.galleries.smcloud.net/t/photos/gf-qZGw-yfBh-mECV_planetarium-slaskie-w-chorzowie-consultor-architekci-16.jpeg
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_24

i

Autor: Consultor Architekci 24 | Detal przekroju przez kopułę. Oznaczenia: 1 – panele z blachy aluminiowej, 2 mm, anodyzowane (wykończenie naturalne aluminium jasne, lustrzane); 2 – profil aluminiowy; 3 – śruba; 4 – istniejąca konstrukcja kopuły Link: https://cdn.galleries.smcloud.net/t/photos/gf-rc2f-LFuK-8FdK_planetarium-slaskie-w-chorzowie-consultor-architekci-24.jpeg
Planetarium Slaskie w Chorzowie_Consultor Architekci_26

i

Autor: Consultor Architekci 26 | Nowe pokrycie kopuł wykonano z blachy aluminiowej (gr. 2 mm), nitowanej do rusztu z profili aluminiowych. Każdy kolejny panel jest lekko uniesiony względem poprzedniego Link: https://cdn.galleries.smcloud.net/t/photos/gf-C1te-HCzg-scLL_planetarium-slaskie-w-chorzowie-consultor-architekci-26.jpeg