Monika Sosnowska, Zmęczony pokój, 2005, wystawa w Sigmund Freud Museum, Wiedeń

i

Autor: fot. Gerald Zugmann/dzięki uprzejmości artystki oraz Fundacji Galerii Foksal, Galerie Gisela Capitain/serwis prasowy Monika Sosnowska, Zmęczony pokój, 2005, wystawa w Sigmund Freud Museum, Wiedeń

Polecamy

2020-08-27 12:29

Polecamy najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy, m.in. nowe wystawy w Muzeum Architektury we Wrocławiu, Zachęcie i Muzeum Woli w Warszawie oraz Łódź Design Festiwal.

Wielka przemiana Woli. Wystawa

Wola w procesie transformacji, okolice Ronda Daszyńskiego, 2018

i

Autor: fot. Marta Baranowska/serwis prasowy Wola w procesie transformacji, okolice Ronda Daszyńskiego, 2018

Na warszawskiej Woli niczym w soczewce skupiają się zmiany w krajobrazie, które nastąpiły po 1989 roku, nie tylko w stolicy, ale również w innych polskich miasta. Na wystawie Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 roku zobaczymy, jakie piętno na tutejszej zabudowie odcisnęła „wolna amerykanka” lat 90. i jak wolski przemysł ustąpił miejsca drapaczom chmur tworzącym warszawskie city. Kuratorką ekspozycji, której towarzyszyć ma m.in. cykl debat z udziałem działaczy społecznych, architektów i inwestorów, jest Patrycja Jastrzębowska.

9 września – 25 marca

Muzeum Woli, Warszawa

www.muzeumwarszawy.pl

Mistrzowie Architektury. Wykład

Z uwagi na pandemię katowicki cykl Mistrzowie Architektury pozostaje w formule online. Pierwszymi jesiennymi prelegentami będą Takaharu i Yui Tezuka – założyciele japońskiej pracowni Tezuka Architects. Działający w Tokio duet architektów nie podąża w swoich projektach za nowoczesnymi technologiami, skupia się raczej na prawdziwym znaczeniu, jakie niesie ze sobą bycie człowiekiem – piszą organizatorzy cyklu z katowickiego oddziału SARP. Najbardziej znaną realizacją biura Tezuka Architects jest Fuji Kindergarten, uznane za najlepsze przedszkole świata i nagrodzone m.in. RAIC International Prize 2017. Zlokalizowany na dachu budynku owalny taras pełni rolę placu zabaw, pozwalając dzieciom biegać i bawić się na świeżym powietrzu. Wykład japońskich projektantów będzie stanowić część międzynarodowej, interdyscyplinarnej konferencji Senses in Architecture, Urban Landscaping and Design – SAUL 2020. By wziąć w nim udział, trzeba się zarejestrować na całą konferencję.

24 września

Rejestracja

https://saul-katowice.pl/conference/registration/

Progres w Łodzi. Festiwal

Grafika festiwalu

i

Autor: il. serwis prasowy Grafika festiwalu

14. edycja Łódź Design Festival odbędzie się pod hasłem PROGRES! Wybraliśmy słowo, które w języku polskim ma szerszy zakres znaczeniowy niż rozwój i postęp. Zwraca uwagę na zmianę jakościową, a nie ilościową. Kluczowe jest dla nas poszukiwanie tych przedmiotów i sposobów ich wytwarzania, które rzeczywiście zmieniają rzeczywistość w sposób jakościowy. Nie wytwarzamy więcej, nie wytwarzamy taniej, tylko wytwarzamy w sposób zupełnie nowy – tłumaczą organizatorzy. Tym razem w związku z pandemią festiwal będzie miał charakter „hybrydowy” – przeniesie się do internetu oraz różnych miejsc na terenie Łodzi.

17-20 września

www.lodzdesign.com

Topografie modernizmu. Wystawa

Monika Sosnowska, Zmęczony pokój, 2005, wystawa w Sigmund Freud Museum, Wiedeń

i

Autor: fot. Gerald Zugmann/dzięki uprzejmości artystki oraz Fundacji Galerii Foksal, Galerie Gisela Capitain/serwis prasowy Monika Sosnowska, Zmęczony pokój, 2005, wystawa w Sigmund Freud Museum, Wiedeń

Wystawa zatytułowana Monika Sosnowska to pierwsza tak duża monograficzna prezentacja dorobku znanej artystki zorganizowana w Polsce i przygotowana specjalnie dla warszawskiej Zachęty. Na przykładzie zebranych prac Sosnowskiej, w których konsekwentnie poddaje ona rewizji tradycje modernistyczne w architekturze, można prześledzić przemiany jej twórczości, od inspiracji charakterystycznym kodem stylu międzynarodowego, przez nowe odczytanie powojennych utopii architektonicznych, po fascynację konstrukcjami kratownicowymi Władimira Szuchowa. Kuratorką ekspozycji jest Maria Brewińska.

Do 25 października

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa

www.zacheta.art.pl

Ludzki wymiar architektury. Wystawa

Wrocławska pracownia SRDK Archicom Studio Śródka zaprasza widzów w podróż po najważniejszych miejscach stolicy Dolnego Śląska. Na wystawę MNIE TU NIE MA Ludzki wymiar architektury składają się historie zbudowane na kanwie spójnej filozofii projektowej, której Dorota Jarodzka-Śródka i Kazimierz Śródka pozostają wierni od ponad 30 lat. Nasza ekspozycja jest opowieścią o społecznej roli architekta, o Wrocławiu, o perypetiach pewnego pokolenia i o wierności głęboko zakorzenionym przekonaniom. Zawsze wierzyliśmy, że architektura ma sens wtedy, gdy projekt został zrealizowany, a przestrzeń tętni życiem mimo że nas, architektów, już tam nie ma – tłumaczą autorzy. Historia zaczyna się 1986 roku, kiedy to para pasjonatów – absolwentów wydziału architektury Politechniki Wrocławskiej – postanawia założyć jedną z pierwszych w Polsce prywatnych pracowni architektonicznych.

Do 6 września

Muzeum Architektury we Wrocławiu

www.ma.wroc.pl

Grafika wystawy

i

Autor: il. serwis prasowy Grafika wystawy