Polecamy

2019-06-14 13:19

Najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy: Wystawa "Terapia dla planety", konkurs Fasada Roku 2019, festiwal Gdynia Design Days, konferencja "Na styku lądu i wody", wystawa "Skopje - architektura solidarności".

Gdynia Design Days. Festiwal

Jednym z wydarzeń GDD2019#POLARYZACJA będzie wystawa Print ‘n paste studia UAU, które z użyciem druku 3D stworzy obiekty z takich surowców, jak piasek, liście czy skoszona trawa

i

Autor: fot. UAU/serwis prasowy Podczas GDD2019#POLARYZACJA zobaczymy m.in. wystawę Print ‘n paste studia UAU

Hasłem 12. edycji GDD jest Polaryzacja. Słowo to wyklucza nijakość i brak zaangażowania. Tylko dialog osób pewnych swoich przekonań daje możliwość wyznaczenia nowatorskich strategii. Wypracujemy metody działania w designie i biznesie dla spolaryzowanej rzeczywistości. Poszukamy alternatywnych materiałów przyjaznych środowisku, przeanalizujemy wykorzystanie sztucznej inteligencji i ludzkiego ciała jako źródła surowców, a także zadamy pytanie o znaczenie empatii i wiedzy o zdrowiu w designie – zapowiadają organizatorzy.
6-14 lipca Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Gdynia
www.gdyniadesigndays.eu

Fasada Roku 2019. Konkurs

Trwa dwunasta edycja konkursu Fasada Roku. Architekci, inwestorzy oraz wykonawcy, będący autorami bądź właścicielami obiektu, na elewacji którego zastosowano kompletną technologię Baumit, mogą dokonać jego zgłoszenia poprzez wypełnienie formularza elektronicznego dostępnego na stronie konkursowej. Organizatorzy czekają na zgłoszenia w następujących kategoriach: Budynek jednorodzinny nowy, Budynek wielorodzinny nowy, Budynek po termomodernizacji, Budynek niemieszkalny i Budynek zabytkowy po renowacji. Obiekty wyróżnione nagrodą główną wystartują w międzynarodowej odsłonie konkursu Baumit Life Challenge, której gala finałowa odbędzie się w czerwcu 2020 roku w Walencji. Dodatkowo trwa głosowanie internautów – do 31 października mogą oni wskazać swoich faworytów poprzez oddanie głosu na stronie konkursowej. Każdy internauta ma pięć głosów, po jednym w każdej kategorii.
Termin nadsyłania zgłoszeń 30 września
Zakończenie głosowania internautów 31 października
www.fasadaroku.pl

Terapia dla planety. Wystawa

Klasy szkolne dla dzieci uchodźców, EAHR, Jordania

i

Autor: Fot. Martina Bo Rubino/serwis prasowy Klasy dla dzieci uchodźców, EAHR, Jordania, 2017

Ziemia wymaga intensywnej terapii. Wywołane przez człowieka katastrofy ekologiczne i społeczne stwarzają groźbę, że wkrótce nie będzie się nadawać do zamieszkania. Wystawa Critical Care. Architecture for a Broken Planet pokazuje, jak architektura i urbanistyka mogą przyczynić się do naprawy przyszłości oraz podtrzymania życia planety i jej mieszkańców – piszą Angelika Fitz i Elke Krasny, kuratorki wiedeńskiej ekspozycji. Pokazały na niej 21 przykładów dowodzących, że architektura i planowanie nie muszą służyć kapitałowi i opierać się na wyzysku.
Do 9 września Architekturzentrum Wien
www.azw.at

Skopje – architektura solidarności. Wystawa

Skopje, ulica Marszałka Tito po strzęsieniu ziemi, lipiec 1963

i

Autor: fot. serwis prasowy Skopje, ulica Marszałka Tito po strzęsieniu ziemi, lipiec 1963

Wspólna wystawa MCK i Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopju (MSU) to pierwsza w Polsce prezentacja fenomenu odbudowy tego miasta po trzęsieniu ziemi w 1963 roku. Powstała z inspiracji Ambasady RP w Skopju, wspomagającej badania nad udziałem Polaków w rekonstrukcji, i opowie m.in. o Adolfie Ciborowskim, który nadzorował odbudowę, Stanisławie Jankowskim, kierowniku polskiego zespołu, o Tygrysach, autorach gmachu MSU: Wacławie Kłyszewskim, Jerzym Mokrzyńskim i Eugeniuszu Wierzbickim, ale też o planie śródmieścia Japończyka Kenzō Tange. Dzięki nim Skopje stało się jednym z nowocześniejszych miast Europy.
10 lipca – 20 października Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków
www.mck.krakow.pl

Na styku lądu i wody. Konferencja

Grafika konferencji

i

Autor: il. serwis prasowy Identyfikacja wizualna konferencji

Trzecia edycja International Conference on Amphibious Architecture, Design and Engineering ICAADE 2019 stanowić będzie część szerokiej dyskusji na temat dostosowywania środowiska życia człowieka do zmian klimatu, tworząc otwarte forum dla przedstawicieli różnych środowisk. Architekci oraz urbaniści z całego świata zaprezentują najnowsze osiągnięcia z obszaru kształtowania środowiska zbudowanego na styku lądu i wody. Przedstawione zostaną między innymi projekty budynków pływających i amfibijnych czy propozycje zagospodarowania terenów wodnych i zalewowych. Specjalnymi gośćmi tegorocznej edycji ICAADE będą architekci: Koen Olthuis, założyciel Waterstuodio.NL, Richard Coutts, lider Baca Architects oraz Saif Ul Haque, szef Saif Ul Haque Sthapati.
Termin rejestracji z niższą opłatą 15 lipca
Konferencja 13-16 października Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej
www.icaade.org