Polecamy

2019-02-22 13:35

Najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy – wystawy w MAXXI i Muzeum Architektury we Wrocławiu, konkursy na logo stolicy architektury i Piękny Wrocław oraz wykład z cyklu Mistrzowie Architektury.

Ulica w muzeum. Wystawa

Pokazywana na wystawie praca autorstwa Anny Scalfi

i

Autor: Fot. dzięki uprzejmości Anny Scalfi/serwis prasowy Pokazywana na wystawie praca autorstwa Anny Scalfi

Wystawa The Street. Where the World is Made narodziła się w wyniku współpracy muzeum MAXXI z twórcami zorganizowanego w 2017 roku Shenzhen Bi-City Biennale of Urbanism/Architecture i stanowi rozwinięcie podjętych wówczas badań. Została skonstruowana w oparciu o kilka głównych zagadnień takich, jak publiczne działania, codzienne życie, polityka, społeczność, innowacje, a na całe wydarzenie, oprócz ponad 200 prac pokazujących ulicę jako epicentrum miejskiego życia i kreatywności obywateli, składają się również dyskusje oraz projekty site-specific poza muzeum.
Do 28 kwietnia
MAXXI, Rzym www.maxxi.art

Piękny Wrocław. Nagroda

Prezydent Wrocławia i Towarzystwo Miłośników Wrocławia ogłosiły konkurs na najlepszą realizację architektoniczną w roku 2018. To już dwudziesta dziewiąta edycja przedsięwzięcia, którego celem jest promowanie architektury stolicy Dolnego Śląska i honorowanie raz w roku szczególnie wartościowych dokonań twórczych w tej dziedzinie. Nagrody przyznawane są w następujących kategoriach: budynek użyteczności publicznej, budynek mieszkalny – wielorodzinny, budynek mieszkalny – jednorodzinny, budynek produkcyjny – przemysłowy oraz obiekt inżynierski/przestrzeń publiczna. Wręczona zostanie także nagroda specjalna autorom modernizacji obiektu historycznego. Zgłoszenia obiektu może dokonać każdy, wypełniając kartę zgłoszeniową i dostarczając ją osobiście lub pocztą do siedziby Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Rozstrzygnięcie konkursu i wernisaż wystawy pokonkursowej odbędą się w czerwcu we wrocławskim Muzeum Architektury.
Termin nadsyłania zgłoszeń 15 marca
Rozstrzygnięcie 21 czerwca
Wystawa 13 czerwca – 29 września www.bip.um.wroc.pl

Logo dla stolicy architektury. Konkurs

Rio de Janeiro, Morro Dona Marta

i

Autor: Fot. Ccarelo, Wikimedia Commons – Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Rio de Janeiro, Morro Dona Marta

W 2020 roku Rio de Janeiro stanie się pierwszą w historii Światową Stolicą Architektury, ustanowioną z inicjatywy UNESCO i Międzynarodowej Unii Architektów (UIA). Odbędzie się tam Kongres UIA i wiele innych wydarzeń odnoszących się do wyzwań, przed którymi stoją obecnie nasze miasta i kwestii zrównoważonego rozwoju. Konkurs na logo Światowej Stolicy Architektury otwarty jest dla wszystkich zainteresowanych, a wybrany znak nie zmieni się za trzy lata, gdy tytuł otrzyma kolejne miasto. Nagrody: I miejsce – 3000 EUR, II miejsce – 1500 EUR.
Termin nadsyłania prac 30 kwietnia www.uia-architectes.org

Za kulisami – architektura Fernando Menisa. Wystawa

Kościół w La Laguna,Teneryfa, projekt: Menis Arquitectos, 2007

i

Autor: Fot. serwis prasowy Wnętrze kościoła w La Laguna na Teneryfie, projekt: Menis Arquitectos, realizacja: 2007

Wystawa Backstage. Fernando Menis stanowi obszerną retrospektywę ukazującą metody projektowe hiszpańskiej pracowni Menis Arquitectos, która w Polsce zrealizowała toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki. Zaprezentowano wybrane budynki – zarówno te aktualnie projektowane, jak i ukończone w ostatnich piętnastu latach. Zobaczymy też projekty badawcze dotyczące nowych materiałów, technik czy systemów. Szczególną rolę odgrywają modele – element bardzo istotny w pracy Fernando Menisa. Są one aktualizowane w miarę rozwoju projektu, w ciągłej operacji dodawania i odejmowania wynikającej z potrzeb programu, logiki konstrukcji i zrównoważonego rozwoju.
Do 7 kwietnia
Muzeum Architektury we Wrocławiu www.ma.wroc.pl

Mistrzowie Architektury – GRAFT. Wykład

Plakat marcowego wykładu

i

Autor: Il. serwis prasowy Plakat marcowego wykładu

Najbliższy wykład z cyklu Mistrzowie Architektury wygłosi Wolfram Putz – założyciel niemieckiej pracowni GRAFT. Angielskie słowo „graft” oznacza transplantację, przeszczep narządu. Jaki ma to związek z architekturą? Codzienne życie jest kształtowane przez wiele pozornie obcych dziedzin: kulturę, architekturę, literaturę, film, sport, itp. W swoich projektach GRAFT odnajduje relacje pomiędzy tymi dziedzinami, czego efektem jest wzajemna transplantacja ich części składowych. Dzięki swojemu innowacyjnemu podejściu pracownia zyskała międzynarodowe uznanie – piszą organizatorzy wykładu. Wolfram Putz, który założył biuro GRAFT w 1998 roku z dwoma wspólnikami, był też kuratorem niemieckiego pawilonu podczas ubiegłorocznego biennale architektury w Wenecji. W ramach prowadzonego przez katowicki oddział SARP cyklu Mistrzowie Architektury prezentowane są dokonania wybitnych zagranicznych projektantów.
28 marca
Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Katowice www.sarp.katowice.pl