Maszyny architektury. Wystawa
Komputery wspomagając projektowanie, a także wizualizację projektów, stały się „maszynami architektonicznymi”. Począwszy od lat 60. XX wieku a kończąc na współczesności, ekspozycja The Architecture Machine opowiada historię rewolucji cyfrowej w architekturze w czterech rozdziałach: komputer jako maszyna do rysowania, narzędzie do projektowania, medium do opowiadania historii i platforma interaktywna. Prezentacji, której kuratorką jest Teresa Fankhänel, towarzyszy obszerna publikacja.
Do 10 stycznia
Architekturmuseum der TU München, Pinakothek der Moderne
www.architekturmuseum.de
SunRoof dla domu przyszłości. Konkurs
Zadanie w międzynarodowym konkursie Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020 polega na zaprojektowaniu wizjonerskiego, nowoczesnego domu z dachem solarnym SunRoof przy użyciu platformy BIMobject. Poza technologią SunRoof 2 in 1, uczestnicy muszą uwzględnić w projekcie kwestie bilansu energetycznego, dostępności dla osób niepełnosprawnych, seniorów i dzieci, wykorzystanie materiałów przyjaznych środowisku oraz rozwiązania zmniejszające zużycie wody i pozwalające na jej retencję. W konkursie mogą wziąć udział architekci, absolwenci kierunków architektonicznych, studenci ostatniego roku studiów inżynierskich/licencjackich (studia I stopnia) oraz studenci studiów magisterskich (dwuletnie studia magisterskie II stopnia). Zwycięzcy otrzymają nagrody o łącznej wartości 4000 euro. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ambasady Szwecji w Polsce, a jego organizatorem jest firma Sr International Services. Termin nadsyłania prac
30 listopada
www.contest.sunroof.se
Warszawa w Budowie. Festiwal
Tegorocznym tematem festiwalu Warszawa w Budowie jest wspólnota, społeczne relacje i potrzeby mieszkańców stolicy. Do stworzenia programu zaproszono mikrospołeczności. Nasze hasło to Coś wspólnego. Aby odnaleźć COŚ, musimy zmierzyć się z wieloma pytaniami. Czy możliwe jest życie wspólnotowe przy zachowaniu prywatności? W jaki sposób – wobec postępującej w czasie pandemii nieufności – rozumieć gościnność? Jakie remedium na pogłębiające się podziały społeczne proponują artyści? – piszą kuratorzy Tomasz Fudala i Natalia Sielewicz.
Do 17 stycznia
Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa
https://wwb12.artmuseum.pl/pl
Bauhaus we Wrocławiu. Wystawa
W 2019 roku obchodziliśmy setną rocznicę założenia Bauhausu – uczelni, która swoim nowatorskim systemem kształcenia wywarła wpływ na niemal wszystkie dziedziny sztuki. Przygotowaną przez ifa – Institut für Auslandsbeziehungen Stuttgart wystawę Cały świat to Bauhaus, po prezentacji m.in. w Warszawie, zobaczyć można we Wrocławiu. Podzielona na osiem stref tematycznych, pokazuje różnorodne aspekty twórczości nauczycieli i uczniów szkoły. Jest zaproszeniem do odkrywania proponowanych przez Bauhaus rozwiązań na rzecz nowoczesnego podejścia do architektury, przedmiotów codziennego użytku czy malarstwa i sztuk scenicznych. Kurator: Boris Friedewald.
Do 29 listopada
Muzeum Architektury we Wrocławiu
www.ma.wroc.pl
Osiedle społeczne. Wystawa
Pokazywana na osiedlu Koło w Warszawie wystawa W poszukiwaniu idei osiedla społecznego stanowi część większego projektu inspirowanego koncepcją Heleny Syrkus. Punktem wyjścia dla naszych rozważań jest idea osiedla społecznego sformułowana i promowana przez tę polską architektkę i teoretyczkę. Była to realna odpowiedź na niedostatki mieszkaniowe II RP, ale jednocześnie nowoczesny i uniwersalny sposób myślenia o architekturze, o jej społecznych powinnościach. Interesuje nas jak idea ta broni się po niemal osiemdziesięciu latach – piszą kuratorzy projektu: Aleksandra Kędziorek, Michał Mioduszewski, Łukasz Strzelczyk i Artur Trojanek. Na wystawę złożyły się relacje mieszkańców osiedla Koło, zdjęcia i dokumenty, ale także prace artystów. Dopełnieniem całości jest Laboratorium idei, w którym mają być w przyszłości wypracowywane nowe koncepcje funkcjonowania osiedli, adekwatne do aktualnych potrzeb i możliwości.
Do 1 grudnia
Wolskie Centrum Kultury, Warszawa
www.wck-wola.pl