Wydział Architektury PW wraz z warszawskim kinem Iluzjon przeprowadził konkurs na przedproże kina Iluzjon. Uczestnicy mieli za zadanie zaaranżować przestrzeń wokół kina spełniającą między innymi funkcję informacyjną (repertuar i historia miejsca) i rekreacyjną z możliwością korzystania z istniejącej kawiarni. Projekty musiały oddziaływać na otaczającą przestrzeń, mieć czytelny wyraz architektoniczny i funkcjonować przez cały rok. Konkurs miał charakter zamknięty i przeznaczony był dla studentów drugiego semestru studiów inżynierskich. Studenci pracowali w dwuosobowych zespołach w ramach zajęć z kursu Projektowanie wstępne, w grupach prowadzonych przez: Jana Mazura i Dariusza Chychłowskiego, Krzysztofa Koszewskiego i Jacka Kopczewskiego, Annę Wierzbicką i Piotra Bujnowskiego, Justynę Dziedziejko i Witolda Andrzeja Orzechowskiego, Michała Brutkowskiego i Stanisława Karłowskiego, Michała Adamczyka i Mikołaja Kwiecińskiego, Agnieszkę Kwiecińską i Piotra Kudelskiego. W sumie w konkursie wzięło udział blisko 170 studentów. Sąd konkursowy w składzie: Marek Świerczyński (WA PW), Aleksander Chylak (WA PW), reżyser Robert Gliński (Filmoteka Narodowa), Tadeusz Żera (Filmoteka Narodowa), Witold Szymanik (WSC), przyznał trzy nagrody i wyróżnienie. Swoją nagrodę wręczył też mięsięcznik „A-m”.
I nagroda
Praca numer 100001
Autorzy: Julia Kazimierska, Daniel Muchin
Prowadzący: arch. Michał Brutkowski, arch. Stanisław Karłowski
Uzasadnienie jury
Nagrodę przyznano za wprowadzenie współczesnych elementów zagospodarowania, nienaruszających zabytkowej architektury budynku kina i za spójność aranżacji „przedpola” z funkcją filmoteki. OPIS AUTORSKI (FRAGMENT) Idea powstałej formy było połaczenie dwóch przeciwstawnych koncepcji. Całkowicie transparentna struktura pozwala skupić cała uwagę na estetyce architektury kina ,stanowiac jedynie dodatek do głównego obiektu.
II nagroda
Praca numer 264129
Autorzy: Weronika Krygicz, Anna Szefer
Prowadzący: arch. Michał Brutkowski, arch, Stanisław Karłowski
Uzasadnienie jury
Jury przyznało nagrodę za nienaruszanie kompozycji „przedproża”, oszczędność środków wyrazu, za koncepcję posadzki, nawiązującej do stylistyki dawnego czarno-białego kina.
Opis autorski (fragment)
W kubicznych elementach będących przestrzenną kontynuacją posadzki odnaleźć możemy miejsce odpoczynku i ekrany dotykowe informujące o historii kina i aktualnym repertuarze.
III nagroda
Praca numer 297065
Autorzy: Justyna Repko, Katarzyna Twardowska
Prowadzący: arch. Justyna Dziedziejko, arch. Witold Andrzej Orzechowski
Uzasadnienie jury
Nagrodę przyznano za oryginalną formę „przedproża” w kontekście funkcji kina, za twórcze nawiązanie do tej funkcji.
Wyróżnienie
Praca numer 777721
Autorzy: Aleksandra Giermasińska, Hubert Konarowski
Prowadzący: dr hab. arch. Anna Wierzbicka, arch. Piotr Bujnowski
Uzasadnienie jury
Nagrodę przyznano za oryginalną formę „przedproża” w kontekście funkcji kina.
Nagroda „A-m”
Praca numer 141704
Autorzy: Dominika Dydyszko, Marta Wiśniewska
Prowadzący: arch. Justyna Dziedziejko, arch. Witold Andrzej Orzechowski
Uzasadnienie jury
Nagrodę przyznano za oryginalną i spójną koncepcję „przedproża”, funkcjonalność i prostotę.