Shapes of Logic we Wrocławiu

2015-04-23 13:12

O poszukiwaniu nowych kierunków w zakresie projektowania parametrycznego i generatywnego oraz propagowaniu cyfrowej fabrykacji podczas pierwszej w Polsce międzynarodowej konferencji poświęconej architekturze parametrycznej Shapes of Logic pisze Aleksandra Czupkiewicz.

Pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja architektury parametrycznej – Shapes of Logic – odbyła się w dniach 13-15 marca we wrocławskim Muzeum Architektury. Zorganizowany przez samorząd studencki i koło naukowe LagDigiFab Politechniki Wrocławskiej cykl wykładów poprzedziły 5-dniowe warsztaty. Celem zajęć było poszukiwanie nowych kierunków w zakresie projektowania parametrycznego i generatywnego oraz propagowanie cyfrowej fabrykacji.

Uczestnicy warsztatów zostali podzieleni na trzy grupy. Adrian Krężlik i Kacper Radziszewski (stowarzyszenie Architektura Parametryczna) poprowadzili grupę zajmującą się stworzonym przez Craiga Reynoldsa Algorytmem Stada. Nadając zespołowi obiektów realistyczne, zbiorowe zachowania, podobne do tych w stadzie pingwinów czy roju pszczół, stworzyli instalacje wchodzące w interakcję z ruchem użytkowników. Pozostałe dwie grupy współpracowały przy budowie prototypu pawilonu.

Zespół Roberta Vierlingera (University of Applied Arts Vienna), poszukując optymalnych rozwiązań konstrukcyjnych przy zadanych wytycznych, wykorzystywał algorytm genetyczny, natomiast ten prowadzony przez Jana Pernecky’ego i Mateusza Zwierzyckiego (portal 3DD) bazował na biologicznych algorytmach rozwojowych i opierając się na symulacji przyrostu tkanek zajmował się generowaniem formy „obrastającej” konstrukcję projektowanego układu. Elementy składowe wydrukowano na drukarkach 3d, a efekty pracy zaprezentowano podczas konferencji.

Serię wykładów otworzyła prezentacja Roberta Vierlingera, który w swoich badaniach koncentruje się na zagadnieniach cyfrowej reprezentacji i obliczeń ewolucyjnych. Vierlinger jest współautorem dwóch plug-inów do programu Grasshopper – octopus i karamba. Obie wtyczki wykorzystywane są na przykład przy projektowaniu konstrukcji.

Cykl prezentacji podejmujących zagadnienie metodologii w projektowaniu parametrycznym rozpoczął Georgios Vlachodimos (Aristotle University of Thessaloniki), przypominając o wartości, jaką również w tej dziedzinie okazuje się współpraca między specjalistami, a dodatkowo szybki przepływ informacji między branżami (bazy danych, technologia Cloud, oprogramowanie Open Source w połączeniu z programami projektowania parametrycznego i B.I.M.). Ilija Vukorep (BTU-Cottbus) opowiedział o autorskich zajęciach z programowania komputerowego dla architektów. Zadaniem studentów jest analiza dzieła sztuki abstrakcyjnej i realizacja własnej pracy przy zastosowaniu poznanych metod. Michał Piasecki – współzałożyciel grupy CSTM – mówił o stworzonej przez nią aplikacji szyjącej meble na miarę.

Ze strony publiczności padło pytanie o indywidualny projekt krzesła, który z ergonomicznego punktu widzenia jest wyzwaniem nawet dla dizajnerów. Zespół CSTM nadal pracuje nad ulepszeniem aplikacji, natomiast w tym kontekście ważnym głosem była wypowiedź Volker Muellera (Bentley Systems Incomporated), który doceniając ogromne możliwości, jakie otwiera przed nami projektowanie parametryczne, zwrócił uwagę na rolę projektanta. Jego intuicja i wiedza nadal są kluczowe w procesie tworzenia.

Wielu słuchaczy przyciągnął wykład Alessio Erioliego i Andrei Graziano – założycieli włoskiej grupy Co-de-iT. Tematem prelekcji były m.in. osiągnięcia biologii syntetycznej, która dzięki projektowaniu parametrycznemu umożliwiła np. wydruk protez. Na koniec Romuald Tarczewski (Politechnika Wrocławska) przypomniał postać Buckminster Fullera – autora kopuły geodezyjnej, która przy niskich kosztach i minimalnym zużyciu materiału, okazała się konstrukcją zaskakująco stabilną i wytrzymałą.