Dwuetapowy konkurs na projekt obiektu władze Warszawy zorganizowały w 2010 roku. Na potrzeby bezdomnej dotychczas miejskiej orkiestry przeznaczono zabudowania dawnego Instytutu Weterynaryjnego z przełomu XIX i XX wieku przy ul. Grochowskiej 272. Uczestnicy mieli m.in. zaprojektować salę koncertową dla 1800 widzów oraz zaproponować adaptację zabytkowego obiektu do nowych funcji.
Założono bowiem, że cały zespół stanie się nowym lokalnym centrum edukacyjno-kulturalnym, umożliwiającym również prowadzenie zajęć muzycznych dla dzieci i młodzieży oraz kursów mistrzowskich dla symfoników. Jury pod przewodnictwem Bohdana Paczowskiego za najlepszą uznało pracę austriackiej pracowni Atelier Thomas Pucher.
Zgodnie z regulaminem, bryłę sali koncertowej projektanci zaproponowali na tyłach głównego budynku, całe założenie otoczyli natomiast betonowym, nieco uniesionym nad ziemią murem. To rozwiązanie budziło największe dyskusje, dlatego w zaprezentowanym publicznie w styczniu tego roku wielobranżowym projekcie koncepcyjnym, będącym uszczegółowieniem i rozwinięciem zwycięskiej pracy, architekci zaproponowali zawieszoną trzy metry nad poziomem gruntu ażurową, stalowo-aluminiową ramę z ukrytymi w jej wnętrzu schodami prowadzącymi na taras spacerowy na szczycie.
Nowy budynek, skrywający największą salę koncertową w Polsce, otrzymać ma formę sześcianu. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie 24 245 m2. Dzięki przeszkleniom w parterze wnętrze głównej sali będzie można zobaczyć także z przestrzeni otaczającego parku. W historycznych obiektach znajdzie się m.in. studio nagraniowe, sala konferencyjna oraz pomieszczenia przeznaczone na zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych.
Budowa siedziby Sinfonii Varsovii jest jednym z flagowych projektów Programu Rewitalizacji Pragi i finansowana będzie w całości z budżetu m.st. Warszawy. Stołeczne władze zakładają, że zakończenie pierwszego etapu inwestycji nastąpi wiosną 2020 roku. Wówczas mają zostać udostępnione trzy budynki frontowe od strony ul. Grochowskiej. Otwarcie samej sali koncertowej planowane jest na 2022 rok. Polskim partnerem austriackiej pracowni jest Grupa 5 Architekci. Za akustykę głównej sali odpowiada berlińska firma Müller-BBM GmbH, wspierana przez zespół Kahle Acoustics z Brukseli, a za konstrukcję i instalacje obiektu – Buro Happold.
Zakończenie realizacji: 2022