Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_01

i

Autor: © Iwan Baan 1 | Surową i minimalistyczną w wyrazie bryłę ożywiają wertykalne ogrody ze śródziemnomorską roślinnością

Stone Garden / Bejrut

2020-11-25 11:36

Charakterystycznym elementem budynku jest rzemieślniczo wykończona fasada, na której zamontowano donice z typową dla Bejrutu roślinnością śródziemnomorską - pisze Radosław Stach.

Historia współczesna Bejrutu, stolicy Libanu, przepełniona jest okresami wyniszczeń wojennych, kryzysami politycznymi i ekonomicznymi. Ostatnio do tego obrazu dołączył także tragiczny w skutkach wybuch w bejruckim porcie, gdzie składowano krajowe zapasy żywności. Burzliwe przemiany i katastrofy naturalne wpisane są w ten region i jego stolicę od tysięcy lat, jak w mało który na świecie. Miasto było siedmiokrotnie niszczone, co stworzyło symboliczne oraz fizyczne warstwy pamięci czasów świetności i upadków, poczynając od okresu cesarstwa rzymskiego, przez krwawą wojnę domową zakończoną w 1990 roku, po konflikt izraelsko-libański w 2006 roku (w wyniku którego zbombardowana została znaczna część miasta).

Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_02

i

Autor: © Iwan Baan 2 | Obiekt zlokalizowany jest w północnej części Bejrutu, w sąsiedztwie portu, w którym w lipcu 2020 roku doszło do eksplozji saletry amonowej

Eklektyzm religijny, historyczny oraz mieszanka wpływów europejskich (w szczególności francuskich) silnie odzwierciedlają się w architekturze. W sferze geometrycznej kilkusetletnie budowle występują obok współczesnych biurowców czy budynków rezydencyjnych z często nielegalną dobudówką (okres wojny domowej był również czasem dynamicznego ożywienia branży budowlanej, w którym nie zważano na regulacje prawne). W sferze emocjonalnej wciąż widoczne są na każdym kroku pozostałości po wojnie domowej – ślady po kulach, opustoszałe wieżowce, stała obecność armii w przestrzeni publicznej. Elementem spajającym jest beżowy kolor lokalnego piaskowca, z którego nadal powstaje wiele budynków.

Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_03

i

Autor: © Iwan Baan 3 | Widok od strony północnej

W podobnym tonie wydaje się definiować miejsce Lina Ghotmeh, architektka urodzona w Bejrucie. Jej projekt bloku mieszkalnego Stone Garden emanuje minimalistycznym, niemalże brutalistycznym podejściem do kubatury. Poprzez zastosowanie charakterystycznych skosów w bezpośredni sposób odwołuje się do lokalnych regulacji budowlanych. Obiekt od strony południowej oraz wschodniej sprawia wrażenie wysokiej fortecy, której efekt potęgują nieregularnie rozmieszczone małe okna oraz minimalistyczna w wyrazie surowa fasada. Od strony północnej, z widokiem na morze, budynek otwiera się na horyzont wielkoformatowymi przeszkleniami oraz zielenią wypełniającą niemalże każdą wnękę i taras.

Czytaj też: Wieżowce Bosco Verticale w Mediolanie |

Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_10

i

Autor: © Iwan Baan 10 | Widok od strony południowo-zachodniej

Położony w centralnej części miasta wieżowiec, o łącznej powierzchni 6413 m2, zaprojektowany został dla prywatnego inwestora – Mina Image Center – jako budynek rezydencyjno-wystawowy. Jego centralną część stanowi galeria wraz z biurami oraz kawiarnią. Poniżej galerii znajduje się wielopoziomowy parking podziemny z zapleczem technicznym charakterystycznym dla Bejrutu (generatory prądu oraz system uzdatniania wody). Parking umiejscowiono również nad galerią, co wynika z bardzo stromego ukształtowania terenu. Kondygnacje 4-8 wypełniają apartamenty (dwa na każdym piętrze) wraz ze wspólną przestrzenią dwukondygnacyjnego atrium. Poziomy 9-11 to apartamenty jednopiętrowe z tarasami. Całość wieńczy dwupoziomowy penthouse.

Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_11

i

Autor: © Takuji Shimmura 11 | Widok od strony wschodniej

Konstrukcja

Również z technicznego punktu widzenia budynek stanowi bardzo racjonalne i minimalistyczne w środkach rozwiązanie. System sztywnych ścian oporowych łączą płyty stropowe z kablobetonu w kondygnacjach nadziemnych (umożliwiając smuklejszą i lżejszą konstrukcję płyt stropowych) oraz system standardowych żelbetowych stropów w kondygnacjach podziemnych. Wyzwanie konstrukcyjne stanowiła głównie lokalizacja na terenie sejsmicznym (strefa 3) oraz system połączenia wewnętrznych atriów porośniętych roślinnością. Tworzą one zmienną w przekroju przestrzeń wspólną pomiędzy kondygnacjami i stanowią połączenie dla 4 apartamentów (dwóch na każdej kondygnacji).

Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_12

i

Autor: © Joe Lahdou 12 | Lina Ghotmeh obok budynku Stone Garden

System konstrukcyjny opiera się wyłącznie na masywnych ścianach oporowych i pozwala na definiowanie fasady mniejszymi otworami – oknami – w sposób nieregularny, co z kolei umożliwia swobodny rozkład obciążeń na fasadzie stanowiącej część systemu nośnego budynku. Grubość elewacji zmienia się w zależności od jej orientacji. Od południa jest cieńsza, z oknami w ograniczonej liczbie i wielkości. Od północy, gdzie dzięki orientacji na morze uzyskuje naturalną ochronę przed przegrzewaniem, wielkość i liczba okien jest wyraźnie większa. Jednocześnie zwiększa się znacząco sama grubość fasady, dochodząc miejscami nawet do 1 m. Pozwala to na wgłębienie się otworów okiennych w elewację i daje w ten sposób ochronę przed nagrzewaniem pomieszczeń od strony zachodniej. Dodatkowa grubość jest także usztywnieniem podziurawionej oknami konstrukcji – warstwa nośna fasady składa się wyłącznie ze specjalnej mieszanki żelbetu i dodatków zwiększających jego wodoszczelność oraz dekarbonizację. Substancje chroniące przed karbonatyzacją betonu – naturalnym procesem powstającym w wyniku reakcji z dwutlenkiem węgla, powodującym utratę zasadowości oraz w konsekwencji korozję stali zbrojeniowej – zostały użyte zarówno na tynku zewnętrznym, jak i wewnętrznym.

Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_14

i

Autor: © Iwan Baan 14 | Kolorystyka bloku została tak dobrana, aby nawiązywać do otaczających go zabudowań

Masywność północnych ścian dodatkowo pozwoliła na wbudowanie w parapety ogromnych donic, w które niezależnie od orientacji wyposażono niemalże każde duże okno. Wypełniają one przestrzeń pomiędzy zewnętrzną częścią fasady a wewnętrzną warstwą wykończeniową. Bujna, typowa dla Bejrutu roślinność śródziemnomorska stała się charakterystycznym elementem założenia, wyróżniającym się na tle surowej bryły. Paletę materiałów dopełniają izolacyjne okna z powłokami niskoemisyjnymi i systemem antracytowych ram Tilt & Turn z ukrytymi uchwytami.

Czytaj też: Pierwsza zielona mieszkaniówka? – o Evergreen 365 w Poznaniu Tomasz Mielczyński |

Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_16

i

Autor: © Takuji Shimmura 16 | Widok na port z tarasu apartamentu zlokalizowanego na najwyższej kondygnacji (obiekt w trakcie budowy, stan sprzed eksplozji)

Wspomniana wcześniej surowa i minimalistyczna w wyrazie bryła była przedmiotem drobiazgowych analiz i testów przy ścisłej współpracy z wykonawcą. Po blisko 40 testach zdecydowano o rozwiązaniu pozwalającym na wyeliminowanie jakichkolwiek łączeń i o ostatecznym zastosowaniu tynku. Jego grubość dochodzi do 6 cm, co pozwoliło na plastyczne modelowanie jego wyrazu. Budynek wydaje się mieć dwie skale. Obserwowany z daleka wygląda, jakby był niedokończony i wielobarwny, co w naturalny sposób nawiązuje do innych budynków w mieście. Z bliska, wśród gęstej zabudowy tego fragmentu miasta, nabiera dodatkowego charakteru – fasada widziana z dołu tworzy płaską horyzontalną przestrzeń. Założeniem architektki było wzmocnienie tego wrażenia poprzez potraktowanie fasady tak, aby przypominała fakturą pole przygotowane pod siew. Nierówności linii nie są wynikiem skomplikowanych algorytmów parametrycznych, ale pracy lokalnych artystów-rzemieślników. Specjalnie na potrzeby projektu stworzono matrycę o długości 3 m i profilu o głębokości do 3 cm. Ręczne nakładanie oraz obróbka ponad 5000 m2 powierzchni fasady trwała cały rok.

Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_17

i

Autor: © Lina Ghotmeh — Architecture 17, 18 | Wykończenie elewacji zostało wykonane ręcznie przez rzemieślników – specjalnie na potrzeby projektu stworzono trzymetrową matrycę nadającą fasadzie charakterystyczną fakturę

Budynek, nad którym prace rozpoczęto w 2010 roku, oddano do użytku w 2020 roku, chwilę przed wybuchem saletry amonowej w lokalnym porcie. Pomimo zniszczeń powstałych w wyniku eksplozji w budynku uszkodzone zostały jedynie niektóre elementy w jego dolnej części, m.in. szklenie, stolarka itp. – obiekt stał się „fortecą” i schronieniem dla mieszkańców.

Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_18

i

Autor: © Lina Ghotmeh — Architecture 17, 18 | Wykończenie elewacji zostało wykonane ręcznie przez rzemieślników – specjalnie na potrzeby projektu stworzono trzymetrową matrycę nadającą fasadzie charakterystyczną fakturę
Metryka

Budynek rezydencyjno-wystawowy Stone Garden Bejrut, Liban

Autorzy: Lina Ghotmeh — Architecture

Autorzy koncepcji: Lina Ghotmeh — Architecture (2016-2020), Dorell.Ghotmeh.Tane (2010-2016)

Współpraca: Batimat Architects

Konstrukcja: CODE Consultants & Designers

Inwestor: RED Property Developmen

Deweloper: Pegel Lebanon

Powierzchnia budynku: 6413 m2

Projekt: 2011

Realizacja: 2020

Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_19

i

Autor: © Takuji Shimmura 19 | Budynek piaskową kolorystyką nawiązuje do okolicznych zabudowań
Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_20

i

Autor: © Takuji Shimmura 20, 23 | W obiekcie zastosowano izolacyjne szklenie z powłokami niskoemisyjnymi i systemem antracytowych ram uchylnych Tilt & Turn z ukrytymi uchwytami
Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_22

i

Autor: © Ieva Saudergaite 22 | Budowa tarasu na poziomie +12
Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_23

i

Autor: © Takuji Shimmura 20, 23 | W obiekcie zastosowano izolacyjne szklenie z powłokami niskoemisyjnymi i systemem antracytowych ram uchylnych Tilt & Turn z ukrytymi uchwytami
Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_24

i

Autor: © Takuji Shimmura 24 | Na elewacjach zastosowano tynk o grubość do 6 cm, pokryty mieszanką chroniącą przed karbonatyzacją betonu
Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_25

i

Autor: © Iwan Baan 25, 27| Dzięki zastosowaniu od strony północnej fasad o grubości 80 cm można było zamontować w nich donice z roślinnością (o grubości fasady)
Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_27

i

Autor: © Lina Ghotmeh — Architecture 25, 27| Dzięki zastosowaniu od strony północnej fasad o grubości 80 cm można było zamontować w ich donice (o grubości fasady) z roślinnością
Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_28

i

Autor: © Lina Ghotmeh 28-30 | W wyniku eksplozji, do której doszło 4 sierpnia 2020 w bejruckim porcie, zniszczeniu uległo wiele okolicznych budynków. W Stone Garden podmuch zniszczył niedawno zamontowane okna, ale konstrukcja budynku pozostała nienaruszona
Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_29

i

Autor: © Joe Lahdou 28-30 | W wyniku eksplozji, do której doszło 4 sierpnia 2020 w bejruckim porcie, zniszczeniu uległo wiele okolicznych budynków. W Stone Garden podmuch zniszczył niedawno zamontowane okna, ale konstrukcja budynku pozostała nie została naruszona
Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_30

i

Autor: © Joe Lahdou 28-30 | W wyniku eksplozji, do której doszło 4 sierpnia 2020 w bejruckim porcie, zniszczeniu uległo wiele okolicznych budynków. W Stone Garden podmuch zniszczył niedawno zamontowane okna, ale konstrukcja budynku pozostała nie została naruszona
Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_31

i

Autor: © Lina Ghotmeh 31 | Widok na zniszczony port

Siła eksplozji w bejruckim porcie była tak ogromna, że zniszczeniu uległy również okna w budynku Stone Garden oddalonym od portu o około 1 km

Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_32

i

Autor: © Iwan Baan 32 | Hol wejściowy – w obiekcie oprócz apartamentów zaprojektowano galerię, bibliotekę, kawiarnię i parking
Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_33

i

Autor: © Iwan Baan 33 | Widok z pokoju dziennego jednego z apartamentów
Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_04

i

Autor: © Lina Ghotmeh — Architecture 4 | Rzut parteru
Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_05

i

Autor: © Lina Ghotmeh — Architecture 5 | Rzut kondygnacji +1
Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_06

i

Autor: © Lina Ghotmeh — Architecture 6 | Rzut kondygnacji +4
Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_07

i

Autor: © Lina Ghotmeh — Architecture 7 | Rzut kondygnacji +12. Oznaczenia do rys. 4-7: 1 – hol wejściowy; 2 – parking; 3 – winda samochodowa; 4 – pomieszczenie techniczne; 5 – galeria; 6 – kawiarnia; 7 – biblioteka; 8 – toaleta; 9 – szatnia; 10 – pokój dzienny; 11 – jadalnia; 12 – sypialnia; 13 – kuchnia; 14 – recepcja
Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_08

i

Autor: © Lina Ghotmeh — Architecture 8 | Przekrój A-A
Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_09

i

Autor: © Lina Ghotmeh — Architecture 9 | Przekrój B-B
Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_13

i

Autor: © Lina Ghotmeh — Architecture 13 | Schemat elewacji: a) południowa; b) północna; c) zachodnia; d) wschodnia
Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_14

i

Autor: © Lina Ghotmeh — Architecture 15 | Detal przekroju przez zielone atrium. Oznaczenia: 1 – beton zbrojony z mieszankami wodoszczelnymi; 2 – okapnik; 3 – metalowy sufit podwieszany; 4 – zestaw szklenia izolacyjnego: szkło hartowane 6 mm, komora międzyszybowa wypełniona powietrzem 16 mm; szkło laminowane niskoemisyjne; 5 – frez; 6 – poręcz ze stali nierdzewnej; 7 – izolacja termiczna; 8 – malowany profil aluminiowy; 9 – zestaw szklenia nieprzeziernego: szkło hartowane 6 mm (lakierowane na tylnej powierzchni w kolorze szarym), komora międzyszybowa wypełniona powietrzem 16 mm, szkło laminowane niskoemisyjne; 10 – trawa; 11 – ziemia; 12 – warstwa ochronna; 13 – kruszywo kamienne; 14 – wylewka cementowa; 15 – geowłóknina
Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_21

i

Autor: © Lina Ghotmeh — Architecture 21 | Przekrój przez zielony taras na dachu, poziom +12
Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_26

i

Autor: © Lina Ghotmeh — Architecture 26 | Detal przekroju przez fasadę. Oznaczenia: 1 – ręcznie wykonany zewnętrzny tynk z mieszanką antykarbonizacyjną; 2 – frez; 3 – okapnik; 4 – trawa; 5 – warstwa ochronna i antykarbonizacyjna; 6 – ziemia; 7 – warstwa ochronna; 8 – kruszywo kamienne; 9 – wylewka cementowa; 10 – geowłóknina; 11 – beton zbrojony z mieszankami wodoszczelnymi; 12 – warstwa wykończeniowa podłogi; 13 – malowany tynk cementowy; 14 – stalowy profil natynkowy; 15 – zestaw szklenia izolacyjnego w aluminiowej ramie; 16 – wzmacniający profil aluminiowy; 17 – membrana wodoszczelna; 18 – nienośna ściana betonowa