The State of Architecture at the Beginning of the 21st Century

i

Autor: archiwum serwisu The State of Architecture at the Beginning of the 21st Century, red. Bernard Tschumi, Irene Cheng, The Monacelli Press 2003

The State of Architecture at the Beginning of the 21st Century

2017-02-23 11:13

Książka, pod redakcją Bernarda Tschumiego i Irene Cheng, to zbiór 60 krótkich esejów, niemal manifestów, odnoszących się do teraźniejszości i poszukujących strategii na przyszłość. Zebrane są w ośmiu grupach tematycznych, wskazującą na określone zderzenia i relacje występujące w architekturze współczesnej – recenzja Magdaleny Kozień-Woźniak.

Początek nowego XXI wieku przyniósł falę rozważań o kierunkach i celach architektury. W 2003 roku odbyła się na Uniwersytecie Kolumbii wpisująca się w ten nurt konferencja, która zgromadziła kilkudziesięciu światowej sławy architektów, historyków, teoretyków, krytyków architektury. Podniesiono wiele istotnych pytań. Czy należy krytykować budynki znane raczej z tego, jak wyglądają, niż z tego, co wnoszą do architektury?

Jak oceniać architektów, którzy zajmują się konstruowaniem autobiografii zamiast rozwojem sztuki budowania? A także – czy mamy opłakiwać śmierć przestrzeni publicznej i zanik postępowych programów społecznych? Książka stanowi efekt tych przemyśleń.

Jest to zbiór 60 krótkich esejów, niemal manifestów, odnoszących się do teraźniejszości i poszukujących strategii na przyszłość. Zebrane są w ośmiu grupach tematycznych, wskazujących na określone zderzenia, relacje występujące w architekturze współczesnej: Estetyka + Urbanistyka, Polityka + Materiał, Detal + Tożsamość, Forma + Wpływ, Opakowanie + Publiczny/Prywatny, Globalizacja + Krytyka, Organizacja + Organy, Elektronika + Percepcja. Wśród autorów znaleźli się Steven Holl, Frank Gehry, Zaha Hadid, Mark Wigley. Warto poświęcić chwilę na refleksję nad sensem naszej działalności na jakże złożonym i wymagającym polu architektury. Lektura tej wciąż aktualnej i inspirującej pozycji pomoże w rozważaniach.