Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu

i

Autor: Maciej Lulko Na terenie dawnych Glinianek-Szacht pomiędzy osiedlem Świerczewo i Fabianowo powstała w ramach projektu obywatelskiego wieża widokowa na planie trójkąta

Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu

2019-07-16 12:37

W ramach obywatelskiego projektu powstała wieża z widokiem na teren dawnej cegielni, który dzięki sukcesji naturalnej zmienił się w unikalny zespół krajobrazowy z czterdziestoma stawami oraz różnorodną fauną i florą, pisze Urszula Forczek-Brataniec.

Mieszkańcy mieli do wyboru koło, kwadrat i trójkat. Wybrali trójkąt i był to bardzo dobry wybór. Na terenie zespołu dawnych glinianek, zwanym Szachtami lub po prostu Gliniankami, pomiędzy osiedlem Świerczewo i Fabianowo powstała w ramach projektu obywatelskiego wieża widokowa na planie trójkąta.

Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu 6

i

Autor: Maciej Lulko Północno-wschodni bok wieży otwiera się ku centrum miasta. Przedpole stanowi opanowany przez przyrodę teren stawów — dawnych glinianek wzdłuż potoku Junikowskiego

Zastosowanie tej formy pozwala na pełny ogląd pięknej panoramy. Północno-wschodni bok wieży otwiera się ku centrum miasta. Przedpole stanowi opanowany przez przyrodę teren stawów — dawnych glinianek powstałych wzdłuż potoku Junikowskiego. Są to pozostałości cegielni, których kilkanaście pracowało tu od XIX w., aż po lata 90 wieku XX.

Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu 7

i

Autor: Maciej Lulko Wieża ma wysokość ponad 25 metrów

Budowa wieży widokowej to kolejny krok w stronę udostępnienia walorów tego malowniczego miejsca. Pólnocno-wschodni bok wieży otwiera się ku centrum miasta, a przedpole tego widoku stanowią otoczone zielenią stawy. Boki trójkąta uciekają w tył zgodnie z regułą ostrych kątów. Dzięki temu sąsiednie krawędzie balustrady nie ograniczają panoramy, a tym samym otwierają szeroki widok pozbawiony zakłóceń. Idea otwartego widoku zdaje się przyświecać projektantom również w ogólnej koncepcji obiektu. Od momentu wejścia na pierwszy stopień schodów prowadzących na wieżę, prospekt nie zostaje zaburzony żadną przeszkodą. Wprowadzona do wewnątrz konstrukcja uwalnia zewnętrzny obrys od elementów pionowych mogących go przesłonić. Raz położywszy rękę na balustradzie, nie musimy jej odrywać, aż do wejścia na taras widokowy na szczycie i możemy tym samym chłonąć zmieniającą się perspektywę panoramy. Oprócz ujęcia horyzontalnego konstrukcja wieży oferuje również wgląd wertykalny. Ażurowa struktura schodów i spoczników, pozwalająca sięgnąć wzrokiem podstawy, stwarza intrygującą perspektywę podczas wejścia i zejścia z wieży. Pełna powierzchnia podłogi tarasu widokowego kończy ten dynamiczny spektakl i kieruje uwagę w stronę dalekiego widoku horyzontalnego. Wstęga balustrady oplatająca wieżę trzema bokami nadaje całości lekki charakter. Ażurowa forma zbudowana z pionowych listewek działa w dwójnasób. Z jednej strony buduje bezpieczną barierę, z drugiej zapewnia pewien stopień transparentności balustrady.

Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu 8

i

Autor: Maciej Lulko Wprowadzona do wewnątrz konstrukcja uwalnia zewnętrzny obrys od elementów pionowych mogących go przesłonić

Miejsce lokalizacji wieży wyznaczył najpiękniejszy widok. Projektanci za pomocą drona przebadali dostępną przestrzeń pod względem zakresu panoramy. Analiza obrazów z „lotu ptaka” wskazała miejsce usytuowane na krawędzi zespołu stawów, pozwalające objąć wzrokiem cała ich powierzchnię. Wysokość 25 m powoduje, że wieża jest również widoczna z zewnątrz. Jawi się ona jako wertykalna, ażurowa rzeźba i stanowi nowy znak krajobrazowy zaznaczając w panoramie Poznania park Świerczewo-Glinianki. Forma obiektu widziana z daleka zapowiada przyjemny dotyk drewna, ale użytym materiałem okazuje się kompozyt drewnopodobny. Wybór trwalszego i tańszego materiału drewnopodobnego nie wymagającego konserwacji pozwolił dodatkowo wprowadzić wyposażenie korzystne z punktu widzenia dostępności obiektu, które umożliwia bezpieczne użytkowanie go przez całą dobę.

Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu 9

i

Autor: Maciej Lulko Drewniane balustrady oplatające wieżę nadają całości lekki charakter

Wieża jest kolejnym elementem procesu udostępniania tego terenu do celów turystycznych i rekreacyjnych. Powstała tu ścieżka rowerowa, pomost nad Stawem Rozlanym, ławki kosze i nasadzenia drzew. Sukcesywna realizacja projektów różnych autorów pozbawia je niestety spójności estetycznej. Wątpliwości budzi również dobór i forma wprowadzonej wzdłuż ścieżek zieleni w postaci gęstego szpaleru utworzonego z jarzębu, nie występującego naturalnie na tym terenie. Zdecydowany charakter jaki kształtuje tu przyroda podkreślony niegdyś formami jej ochrony w postaci użytków ekologicznych powinien być w procesie adaptacji kontynuowany. Uzupełniające formy zieleni ze względów przyrodniczych i estetycznych należałoby dostosować do zastanych siedlisk wprowadzając spójne z obecnymi układy i gatunki.

Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu 10

i

Autor: Maciej Lulko Widok wieży z żabiej perspektywy

Pomysł na zbudowanie wieży został zgłoszony przez radę osiedla do programu Poznański Budżet Obywatelski w 2016. Uzyskał wtedy prawie 3,5 tys. głosów, co świadczy o wielkim zaangażowaniu mieszkańców. Po wskazaniu do realizacji Zarząd Zieleni Miejskiej na podstawie przetargu wybrał projektantów. Przedstawiciele osiedli Świerczewo i Fabijanowo mieli możliwość konsultacji powstającego projektu, wielokrotnie spotykając się z projektantami. To jeden z wielu udanych projektów powstałych jako oddolna inicjatywa.

Dynamicznie rozwijająca się społeczność miejska dostrzega brak parków, ścieżek rowerowych i urządzonych miejsc rekreacyjnych. Projekty miejskie zgłaszane w całym kraju w ramach budżetów obywatelskich w wielu przypadkach dotyczą właśnie miejsc spędzania wolnego czasu na wolnym powietrzu. Poznański teren dawnych cegielni ma jeszcze wiele do zaoferowania. Dzisiaj, w większości zajęty przez przyrodę stanowi wielką szansę dla rozwoju ciągłego systemu zieleni miasta.

Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu 11

i

Autor: Maciej Lulko Ażurowa struktura schodów i spoczników tworzy ciekawą grę cieni i prześwitów

Założenia autorskie

Pomysł budowy wieży na Szachtach w Poznaniu był inicjatywą rad Osiedli Świerczewo i Fabianowo-Kotowo. Szachty to miejsce wyjątkowe, z bogactwem roślinności, stawów, ptactwa. Miejsce posadowienia wieży zostało wybrane po przeprowadzeniu analiz widokowych za pomocą drona. Powstało kilka koncepcji spośród których wybrano pomysł najbardziej wpasowujący się w kontekst otoczenia. Obiekt został wzniesiony na stalowej konstrukcji, na planie trójkąta równobocznego o długości boku 8 m. Całość opiera się na trzonie zlokalizowanym w centrum rzutu.

Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu 12

i

Autor: Maciej Lulko Na tarasie widokowym umieszczono informacje o elementach krajobrazu

Całkowita wysokość wieży to 25.6 m, taras widokowy znajduje się na wysokości 22 m. Trzon i balustrady zostały wyłożone deskami kompozytowymi. Pionowy i półprzezierny układ desek sprawia, że wieża wtapia się w otoczenie. Równomierny, trójkątny układ dwunastu biegów ułatwia wspinaczkę po 120 stopniach wieży. Na szczycie znajduje się przestronny taras. Umożliwia obserwację licznych gatunków ptaków zamieszkujących tereny Szachtów. Z wieży widać również pozostałości po byłej cegielni, w której wypalano cegły do budowy „twierdzy Poznań”. Wieża jest w nocy oświetlona, wyposażona w miejski monitoring, a otoczenie wyłożono, w zgodzie z duchem miejsca, cegłami klinkierowymi. Za ten projekt Poznań otrzymał nagrodę w VIII edycji konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce, przyznawaną przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. TOYA DESIGN

Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu 2

i

Autor: archiwum pracowni Sytuacja. Oznaczenia: 1 – Duża Arena; 2 – Wieża widokowa na Szachtach
Metryka

Wieża widokowa na Szachtach

Poznań, ul. Mieleszyńska

Autorzy: TOYA DESIGN, architekci Tomasz Wojtkowiak, Justyna Kiełczewska-Stawicka, Natalia Wojciechowska, Anna Sędecka

Architektura krajobrazu: TOYA DESIGN

Konstrukcja: K3 studio

Generalny wykonawca: Mosty Poznań sp. z o.o.

Inwestor: Miasto Poznań

Powierzchnia terenu: 2100 m2

Powierzchnia zabudowy: 28 m2

Wysokość: 25,6 m

Projekt: 2016

Realizacja: 2018

Koszt inwestycji: 1 300 000 PLN

Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu 3

i

Autor: archiwum pracowni Przekrój A-A
Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu 4

i

Autor: archiwum pracowni Rzut poziomu 0 - wejście na wieże
Wieża widokowa na Szachtach w Poznaniu 5

i

Autor: archiwum pracowni Rzut poziomu tarasu
The Panoramic Tower in Poznań

Inhabitants of two Poznań neighborhoods decided to use the participatory budgeting process to have a panoramic tower built in a green area with clay pit ponds along a stream. The ponds are remnants of a dozen or so brick factories operating here since the 19th cent. until the 1990s. The green area now serves for recreation and tourism, with bike paths, piers on ponds and benches. The place where the tower was constructed was selected for its unobstructed views; architects used a drone and then analyzed pictures it took. The inhabitants chose a triangular-plan design; the north-east side of the triangle opens toward the center of the city. The tower is 25.6m high, and the equilateral triangle’s side is 8m long. The structural steel core and railings are faced with composite boards, the stairs and landings are made of steel grating; only the top terrace has a non-transparent floor. At night the tower is lit, so can be safely climbed. The concrete foundation of the tower is surrounded by an area paved with clinker brick.