writ

i

Autor: archiwum serwisu Widok od ulicy Pawła na budynek byłej wytwórni żarówek, stan przed przebudową. Fot. serwis prasowy konkursu na WRiTV

Wydział Radia i Telewizji w Katowicach: od konkursu do realizacji – Tomasz Żylski

2018-02-28 16:48

Kluczową decyzją architektów, mającą wpływ na kształt całego projektowanego zespołu, było zachowanie historycznego budynku, który w warunkach konkursu dopuszczano do wyburzenia – pisze Tomasz Żylski.

Konkurs na projekt nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego zorganizowały wspólnie władze uczelni oraz lokalny oddział SARP. Rozstrzygnięto go na początku 2011 roku. Jury pod przewodnictwem architekta Andrzeja Grzybowskiego za najlepszą uznało pracę biura Grupa 5 Architekci i hiszpańskiego studia BAAS arquitectura. Na planowanej pod inwestycję działce przy ul. św. Pawła znajdował się niewielki historyczny budynek dawnej fabryki żarówek, który w warunkach konkursu przeznaczono pod wyburzenie. Architekci postanowili go jednak zachować, wkomponowując w nową bryłę od strony ulicy i przeznaczając na bibliotekę.

Nie ma dla nas znaczenia, czy istniejący obiekt posiada jakąkolwiek wartość architektoniczną. Zawsze możemy wykorzystać potencjał materiałowy lub plastyczny w nim tkwiący. Należy zrozumieć, że proces tworzenia miasta to nie tabula rasa, początek od zera, a nasza ingerencja nigdy nie będzie ostatnia – pisali w opisie pracy. W powstałej w ten sposób kubaturze przewidziano większą część programu, dzięki czemu skrzydło wewnętrzne jest niższe i lepiej zharmonizowane z sąsiednią zabudową kwartałową, udało się też wygospodarować przestrzeń pod obszerne patio, doświetlające przy okazji pomieszczenia niższych kondygnacji. Patio w założeniu stanowić ma centrum życia wydziału, organizując komunikację wewnętrzną pomiędzy salą projekcyjną, holem głównym, salami wykładowymi, pracowniami i biblioteką. Z uwagi na fakt, że budynek otaczają kamienice i oficyny ze skomplikowanym układem podwórek, mniejszych dziedzińców powstało znacznie więcej. Architekci wykorzystali je do wzmocnienia osi widokowych oraz jako rodzaj klinów napowietrzających. Po podpisani kontraktu na dalsze prace projektowe do zespołu dołączyło katowickie Biuro Projektowe Małeccy. Budowa rozpoczęła się w 2014 roku. Obiekt oficjalnie otwarto w październiku ubiegłego roku, ale studenci mają tam rozpocząć zajęcia dopiero w marcu.