Architektura MuratorFilmyProjekt pomnika upamiętniającego ofiary reżimu Czerwonych Khmerów w Kambodży [FILM]

Projekt pomnika upamiętniającego ofiary reżimu Czerwonych Khmerów w Kambodży [FILM]

Projekt siedziby Sleuk Rith Institute powstał w pracowni Zaha Hadid Architects. Architektura obiektu jest swobodnym nawiązaniem do tradycyjnych kambodżańskich świątyń. Instytucja ma na celu upamiętnienie ofiar ludobójstwa z czasu rządów Czerwonych Khmerów.

Sleuk Rith Institute w Phnom Penh połączy funkcje pomnika ofiar rządów Czerwonych Khmerów z instytucją edukacyjną, muzeum i archiwum. Znajdą się tu również szkoła i biblioteka. Inicjatorem instytutu jest Youk Chhan, badacz i obrońca praw człowieka.

Projekt obiektu przygotowany przez pracownię Zaha Hadid Architects, luźno nawiązuje do architektury świątyń Imperium Angkoru. Budynek będzie się składać z pięciu wież, w których pomieszczone zostaną różnorodne funkcje instytutu. Ich oddzielne bryły wraz z wysokością będą się przeplatać, tworząc jednorodną przestrzeń. Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie 70 000 m2, a maksymalna wysokość 42,5 m.

Pod kilkoma względami koncepcja odróżnia się od futurystycznych projektów, z jakich znana jest Zaha Hadid. Między innymi ze względu na wykorzystanie rzadkiego w jej realizacjach drewna. Wyjątkowy jest również cel, jakiemu służyć będzie budowla. Szczególnie kontekście krytyki, z jaką w ostatnich miesiącach spotkała się architektka za dostarczanie projektów na zamówienie reżimów, które nie respektują praw człowieka.

Zakończenie budowy planowane jest na 2016 rok.

Tagi:
Christos Passas z Zaha Hadid Architects o nowoczesnej przestrzeni miejskiej Grupa medialna DMNTR, wydawca popularnego w Ukrainie magazynu „Dom i Wnętrze”, zaprasza na konferencję „Modern Urban Space”. Gościem specjalnym wydarzenia będzie architekt Christos Passas z brytyjskiego biura Zaha Hadid Architects. W programie także prelekcje Macieja Franty z Franta Group oraz Ostapa Ivaniva z APA Wojciechowski Architekci.
Stół Zahy Hadid za ponad 2 mln zł? Warszawska DESA Unicum wystawia stół Mesa projektu Zahy Hadid z 2007 roku. Jego cena może przekroczyć 2 mln zł.
Hyperloop. Zaha Hadid Architects dla innowacji w transporcie Hyperloop to nowy superszybki środek transportu. Nie porusza się po szynach czy jezdni, ale mknie w powietrzu, w tunelach. Projektowaniem rozwiązań dla tego futurystycznego pojazdu na terenie Włoch zajmie się słynna londyńska pracownia architektoniczna Zaha Hadid Architects.
Nowa stacja moskiewskiego metra od Zaha Hadid Architects Moskiewskie metro każdego roku przewozi 2,5 miliarda pasażerów, a ich dzienna liczba dochodzi do 10 milionów. Nową stację podziemnej kolei w Moskwie zaprojektuje londyńskie biuro Zaha Hadid Architects. W swoim zwycięskim konkursowym projekcie architekci zaproponowali innowacyjny system oświetlenia i informacji dla pasażerów.
Egzoszkielety w architekturze: projekt konstrukcji hotelu Morpheus w Makao Stalowy egzoszkielet hotelu Morpheus projektu biura Zaha Hadid Architects docenił ostatnio brytyjski Instytut Inżynierów Konstruktorów (IStructE), przyznając budynkowi główną nagrodę w kategorii Innowacje budowlane w corocznym konkursie Structural Awards. Prezentujemy szczegółowe założenia projektu egzoszkieletu, nad którym pracowali specjaliści z BuroHappold Engineering.
Wieżowiec Zahy Hadid otwarto dla publiczności Generali Tower można było odwiedzić po raz pierwszy w niedzielę 15 października 2017. Mediolańska wieża ma 170 metrów wysokości, jej budowa zakończy się na początku 2018 roku.