25 lat „Architektury-murator”

i

Autor: Archiwum Architektury

25 lat „Architektury-murator”

2019-01-25 12:02

W 2019 roku mija 25 lat od wydania pierwszego numeru „Architektury-murator”. To również rok, w którym obchodzić będziemy 30. rocznicę pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce. Od momentu powstania towarzyszyliśmy wszystkim najważniejszym wydarzeniom w naszym kraju. Poprzez architekturę pokazywaliśmy polską transformację na szerokim tle społecznym, gospodarczym, politycznym.

Na przestrzeni 25 lat na naszych łamach publikowaliśmy wywiady z politykami i wybitnymi twórcami, dyskusje aktywistów, analizy krytyków, także wiele podsumowań. W blisko trzystu numerach, na przeszło 33 000 stron miesięcznika zaprezentowaliśmy do tej pory kilka tysięcy budynków.

Nasz zespół nie zajmował się wyłącznie pracą nad gazetą. Organizowaliśmy konkursy (Życie w Architekturze, Konkurs Studencki), wystawy (Polska. Ikony Architektury, Architektura muzyką przestrzeni, Polska. Architecture), inicjowaliśmy pokoleniowe spotkania (Młodzi do Łodzi) i wiele innych wydarzeń. Z okazji naszego 20-lecia przygotowaliśmy wyjątkową wystawę makiet 25 budynków szczególnie ważnych dla polskiej transformacji Kolekcja „Architektury-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Kolekcja stała się własnością Muzeum.

Obchody 25-lecia „Architektury-murator” nie  będą wyłącznie retrospektywą. Planujemy, że w jubileuszowym roku skupimy się przede wszystkim na przyszłości, a obchody będą trwały niemal cały rok 2019. Składać się na nie będzie wiele wydarzeń – od specjalnie przygotowanych publikacji na temat przyszłości architektury wobec wyzwań XXI wieku, po realizację krótkich filmów, ukazujących zmiany, jakie zaszły w polskich miastach po 1989 roku. Zmierzymy się z architektonicznymi marzeniami, budując, wraz ze studentami trzy Obiekty niemożliwe, powstałe według projektów uznanych architektów-mentorów: Dariusza Kozłowskiego, Przema Łukasika i Jerzego Łątki.

Zorganizujemy też specjalny plebiscyt na architektoniczną osobowość 25-lecia, wskazując postaci, które wywarły największy wpływ na kształt architektury w Polsce i jej promocję, a wszystkich projektantów po 40 roku życia zaprosimy latem do Sopotu na pierwszą edycję planowanych od dawna konfrontacji pod nazwą Starzy na plaży. Liczymy, że spotkanie stanie się kolejną okazją do dyskusji o kondycji polskiej architektury, tym razem jednak w wakacyjnej, mniej formalnej atmosferze. Zwieńczeniem wydarzeń stanie się w listopadzie uroczysta gala 25-lecia, która przywoła architektoniczne wspomnienia i będzie okazją do spojrzenia w przyszłość.

Zapraszamy do śledzenia strony wydarzenia i świętowania razem z nami jubileuszu 25-lecia „Architektury-murator”. Zróbmy wspólnie krok w przyszłość!

Patroni:                                                                Partner instytucjonalny:

Partnerzy 25-lecia: