Architektura MuratorInicjatywyMłodzi do Łodzi 2013: podsumowanie drugiego dnia konfrontacji. 18 maja 2013

Młodzi do Łodzi 2013: podsumowanie drugiego dnia konfrontacji. 18 maja 2013

Podsumowujemy drugi dzień spotkania Młodzi do Łodzi 2013 i trzy dzisiejsze panele dyskusyjne

Młodzi do Łodzi 2013, dzień drugi - panele dyskusyjne
Młodzi do Łodzi 2013, dzień drugi - panele dyskusyjne

Zakończył się drugi dzień ogólnopolskich konfrontacji architektonicznych Młodzi do Łodzi 2013
Kim jest współczesny architekt, jakie ma cele zawodowe i w jaki sposób uczyć dziś architektury – między innymi nad tymi problemami zastanawiali się uczestniczy drugiego dnia organizowanych przez miesięcznik „Architektura-murator” ogólnopolskich konfrontacji architektonicznych Młodzi do Łodzi.

Podczas pierwszego spotkania Młodzi do Łodzi w 2003 roku słychać było narzekania, że architekci zarabiają mniej niż ich klienci. Architekci pracowali wówczas głównie dla najbogatszych Polaków. Dziś wielu z nas pracuje dla lokalnych społeczności, dla ludzi o dochodach znacznie mniejszych niż nasze, zarabiając przy tym mniej niż nasi koledzy dziesięć lat temu. Pięć lat temu mówiłem w Łodzi, iż polskie społeczeństwo nie interesuje się architekturą, gdyż architekci nie interesują się problemami społeczeństwa. Od tego czasu sytuacja diametralnie się zmieniła. Zainteresowanie architekturą w polskim społeczeństwie jest ogromne, a i coraz więcej architektów interesuje się problemami społeczeństwa – mówił Hubert Trammer, wykładowca politechniki lubelskiej.

Charakterystyczną cechą naszego pokolenia jest to, że na początku zakres projektów, w których możemy brać udział jest dość ograniczony. Dlatego tak ważne, żeby młode pracownie łączyły się razem i pracowały nad danym zagadnieniem wspólnie. To zresztą tendencja, która dziś wyraźnie zarysowuje się też zagranicą. Sprzyja jej rozwój nowych technologii i internet, który umożliwił nam pracę na odległość – mówił Maciej Siuda.

Chcemy być filozofami, urbanistami, socjologami, mamy święte przekonanie, że jesteśmy najlepsi we wszystkim. Tymczasem powinniśmy nauczyć się współpracować z innymi grupami zawodowymi – apelował z kolei Łukasz Wojciechowski. Podczas spotkania dyskutowano też o odpowiedzialności architekta.

Zauważyłam, że mówiąc o architekturze, używamy różnych słów – piękno, misja, ale też kreowanie marki czy produkt. Każdy z nas szuka na swej drodze balansu między tymi pojęciami. Projektując budynki, musimy jednak pamiętać, że nie tworzymy ich tylko dla inwestora, ale też dla mieszkańców, którzy przez kolejne lata będą codziennie go mijać. Na tym właśnie polega nasza odpowiedzialność – stwierdziła Marlena Happach ze stowarzyszenia Odbolkuj. Spotkanie tego dnia zakończył wernisaż wystawy prac wszystkich uczestników zorganizowany w ramach łódzkiej Nocy Muzeów.

Czytaj także:
relacja z pierwszego dnia spotkania Młodzi do Łodzi 2013
podsumowanie pierwszego dnia
relacja z drugiego dnia spotkania Młodzi do Łodzi 2013
podsumowanie drugiego dnia
relacja z trzeciego dnia konferencji i podsumowanie Młodzi do Łodzi 2013

Młodzi do Łodzi 2018 - Lokalność Jak realizować pomysły w ramach działań oddolnych? Czy architekt-urzędnik może więcej niż architekt-aktywista? Prowadząca panel: Małgorzata Dembowska
Młodzi do Łodzi 2018 - Arch(i)migranci Polski rynek pracy. Wyjeżdżać? Wracać? Czy jesteśmy przygotowani na przyjęcie architektów-obcokrajowców? Prowadząca panel Arch(i)migranci - Monika Arczyńska
Młodzi do Łodzi 2018 - fotorelacja Zakończyliśmy naszą czwartą edycję - dziękujemy wszystkim uczestnikom. Zobaczcie, jak dyskutowaliśmy, debatowaliśmy i dzieliliśmy się wiedzą 18-19 maja w Łodzi!
Młodzi do Łodzi - dlaczego warto? Michał Stangel Dlaczego warto wziąć udziął w MdŁ - opowiada założyciel pracowni ARCA, Michał Stangel.
Młodzi do Łodzi - dlaczego warto? Hubert Trammer Jeszcze dwa dni na wysyłanie plansz! Dlaczego warto wziąć udziął w MdŁ - opowiada architekt i wykładowca Hubert Trammer.
Poznajcie tematy paneli dyskusyjnych! Prezentujemy opisy siedmiu paneli dyskusyjnych oraz biogramy panelistów czwartej edycji konfrontacji Młodzi do Łodzi!