Młodzi do Łodzi 2023: trwa rejestracja na 5. ogólnopolskie spotkanie architektów ≤ 40

i

Autor: Archiwum Architektury

Konfrontacje architektoniczne

Młodzi do Łodzi

2023-11-09 9:53

Ogólnopolskie konfrontacje Młodzi do Łodzi redakcja organizuje od 2003 roku. Celem przedsięwzięcia jest integracja młodego środowiska architektonicznego w Polsce oraz spojrzenie na problemy młodych architektów i architektek.

Spis treści

  1. Historia konfrontacji Młodzi do Łodzi
  2. Młodzi do Łodzi 2003
  3. Młodzi do Łodzi 2008
  4. Młodzi do Łodzi 2013
  5. Ewa P. Porębska o Młodych do Łodzi 2013 [FILM]
  6. Anna Ptaszyńska o Młodych do Łodzi 2013 [FILM]
  7. Hubert Trammer o Młodych do Łodzi 2013 [FILM]
  8. Ireneusz Asman o Młodych do Łodzi 2013 [FILM]
  9. Młodzi do Łodzi 2018
  10. Podsumowanie Młodych do Łodzi 2018 [FILM]
  11. Panel Arch(i)migranci podsumowuje Monika Arczyńska [FILM]
  12. Panel Uczenie (się) zawodu podsumowuje Artur Jerzy Filip [FILM]
  13. Panel Kobieta podsumowuje Aleksandra Czupkiewicz [FILM]
  14. Panel Narzędzia i modele pracy podsumowuje Jerzy Łątka [FILM]
  15. Panel Architektura+ podsumowuje Rafał Pieszko [FILM]
  16. Panel Lokalność podsumowuje Małgorzata Dembowska [FILM]
  17. Młodzi do Łodzi 2023
  18. Panel Trochę architektura, trochę biologia podsumowuje Paulina Grabowska [FILM]
  19. Panel O docenianiu budynków podsumowuje Iwo Borkowicz [FILM]
  20. Panel Zarządzanie podsumowuje Wojciech Fudala [FILM]
  21. Panel Sztuczna inteligencja w projektowaniu podsumowuje Kacper Radziszewski [FILM]
  22. Panel Archibełkot, czyli o popularyzacji architektury podsumowuje Łukasz Harat [FILM]
  23. Panel Współpraca podsumowuje Monika Lemańska [FILM]
  24. Panel Przepracowanie podsumowują Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska [FILM]

Historia konfrontacji Młodzi do Łodzi

Kim są, do czego dążą i jaki mają wpływ na rzeczywistość projektanci, którzy są na początku zawodowej działalności? Na to pytanie odpowiedzieć próbują uczestnicy organizowanych przez miesięcznik „Architektura-murator” ogólnopolskich konfrontacji Młodzi do Łodzi. Dotychczas odbyło się pięć edycji spotkania, w 2003, 2008, 2013, 2015 i 2023 roku. Burzliwe dyskusje, emocjonująca atmosfera pozostawiły po sobie nie tylko ulotne poczucie zawodowej wspólnoty, ale i trwałe przyjaźnie.

Młodzi do Łodzi 2003

W maju 2003 roku odbyły się pierwsze ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów przed 40 rokiem życia. Spotkanie zorganizowane zostało przez miesięcznik „Architektura-murator”. Młodzi architekci z kilkunastu polskich miast wymieniali poglądy i doświadczenia. Dwudniowej dyskusji towarzyszyła wystawa plansz odpowiadających na pytanie: Kim jestem? Plansze zostały przygotowane przez wszystkich uczestników konfrontacji. Ponadto architekci wzięli udział w trzech panelach dyskusyjnych: konfrontacje projektów, konfrontacje z rzeczywistością, konfrontacje postaw.

Dyskusja, która w trakcie konfrontacji Młodzi do Łodzi toczyła się w gronie młodych, pracujących w zawodzie architektów okazała się udaną próbą pokoleniowej odpowiedzi na pytania: Kim jesteśmy? Czego chcemy? Czy mamy wpływ?

Młodzi do Łodzi. Pierwsze ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów
Kiedy: 23-24 maja 2003 roku
Miejsce: Urząd Miasta Łodzi
Organizatorzy: Architektura-murator, Muzeum Architektury we Wrocławiu
Program merytoryczny: redaktorka naczelna Ewa P. Porębska, kierownik działu publicystyka Joanna Szperling; architekci Roman Rutkowski, Olga Sietnicka, Marek Sietnicki, Piotr Śmierzewski, Grzegorz Stiasny (moderator dyskusji konfrontacje projektów), Bartosz Czarnecki, Piotr Marciniak (pomysłodawca przedsięwzięcia), Łukasz Zagała, Krzysztof Mycielski (moderator dyskusji konfrontacje postaw), Piotr Czerwiński, Zbigniew Maćków, Jarosław Bondar, Dariusz Hyc (moderator dyskusji konfrontacje z rzeczywistością)
Projekt aranżacji wystawy: Katarzyna Baumiller, Agnieszka Kossowska
Oprawa graficzna: Marcin Kwietowicz
Patron Honorowy: Prezydent Miasta Łodzi
Patroni medialni: TVP 3 Łódź, lodz.naszemiasto.pl

Młodzi do Łodzi 2008

Drugie spotkanie z cyklu Młodzi do Łodzi odbyło się pod hasłem Globalizacja architektury. Konfrontacje 2008 zorganizowane zostały w innych warunkach niż pierwsze, z 2003 roku. Dzięki wejściu Polski do UE, bariery granic, także zawodowych, przestały formalnie istnieć. Na ile zmieniło to sytuację młodych architektów? Od starszego pokolenia, uczestniczącego w poprzednim spotkaniu, różni ich większa otwartość i znajomość świata, związane z powszechnością wyjazdów na zagraniczne uczelnie i praktykowaniem w tamtejszych pracowniach. Są architektami konkretnego czasu, rzadziej konkretnego miejsca – pisała Katarzyna Trojanek w podsumowaniu spotkania („A-m” 8/2008).

W ramach trzech paneli: Globalizacja a lokalność; Mobilność i komunikacja; Technologie, materiały, narzędzia, młodzi architekci dyskutowali o uprawianiu zawodu w różnych warunkach geopolitycznych, a także o możliwościach i ograniczeniach architektury, jakie niesie globalizacja. Uzupełnieniem konferencji była wystawa przeszło 100 plansz, na których architekci, posługując się graficzną formą, mieli odpowiedzieć na pytanie – kim są. 

Na pytanie Jak to się stało, że mi się udało, odpowiadali zaproszeni goście – Robert Konieczny (KWK  Promes), Łukasz Zagała i Przemo Łukasik (Medusa Group) oraz Tomasz Konior (Konior Studio), uczestnicy pierwszego spotkania Młodzi do Łodzi. Artykuł podsumowujący konfrontacje do pobrania TU.

Młodzi do Łodzi. Drugie ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów
Kiedy: 30-31 maja 2008 roku
Miejsce: Centrum Dydaktyczno-Konferencyjne Instytutu Europejskiego w Łodzi
Organizator: Architektura-murator
Program merytoryczny: redakcja „Architektury-murator”: redaktorka naczelna Ewa P. Porębska, redaktorka ds. organizacyjnych Katarzyna Trojanek,kierowniczka działu Technika Małgorzata Kijak-Olechnicka, prowadząca serwis internetowy Małgorzata Makowska, kierownik działu Wnętrza Grzegorz Piątek oraz architekci: Tomasz Osięgłowski, Magdalena Paryna, Grzegorz Pęczek, Dorota Sibińska, Mateusz Stolarski, Michał Stangel, Rafał Szpilkowski,Michał Wiśniewski, Aleksandra Zdziechowska
Patron Honorowy: Prezydent Miasta Łodzi
Patroni medialni: lodz.art.pl, Radio Łódź, ŁódźCity.pl

Młodzi do Łodzi 2013

Trzecia edycja ogólnopolskich konfrontacji architektonicznych Młodzi do Łodzi odbyła się w zabytkowych zabudowaniach dawnej tkalni Silbersteina, zaadaptowanych na Centrum Piotrkowska 250. Trzydniowy program od rana do wieczora wypełniony był wydarzeniami – prezentacjami uczestników, wykładami i wspólnymi warsztatami. Spotkanie składało się będzie z dwóch elementów: paneli dyskusyjnych dotyczących zawodu architekta, oraz autoprezentacji wszystkich uczestników. Warunkiem uczestnictwa w konfrontacjach było wykonanie dwóch plansz w wersji elektronicznej – jednej przedstawiającej formułę pracy danej pracowni, drugiej rozwijającej temat „architektura – mój cel”. Plansza druga musiała zawierać również hasłową odpowiedź na pytania: czym jest dla mnie architektura, co jest głównym punktem moich zainteresowań i do czego dążę.

Trzecia edycja udowodniła, że nowe pokolenie architektów to neopozytywiści, żywo zainteresowani problemami współczesnego miasta i jego mieszkańców, ale niepragnący od razu wzniecać rewolucji – podsumowywał na naszych łamach Tomasz Żylski („A-m” 8/2013). Cały artykuł pt. Pokolenie płynnej nowoczesności dostępny TU.

Młodzi do Łodzi. Trzecie ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów
Kiedy: 17-19 maja 2013 roku
Miejsce: Centrum Piotrkowska 250
Organizator: Architektura-murator
Program merytoryczny: architekci i architektki: Piotr Bujas, Marlena Happach,Małgorzata Kuciewicz, Szymon Muszyński, Bartłomiej Nawrocki, Maciej Siuda, Hubert Trammer, Marcin Waloryszak, Agata Woźniczka, Anna Żmijewska wraz z redakcją „Architektury-murator
Patroni: Prezydent Miasta Łodzi, SARP oddział Łódź
Patroni medialni: Dziennik Łódzki, TVP Łódź

Ewa P. Porębska o Młodych do Łodzi 2013 [FILM]

Anna Ptaszyńska o Młodych do Łodzi 2013 [FILM]

Hubert Trammer o Młodych do Łodzi 2013 [FILM]

Ireneusz Asman o Młodych do Łodzi 2013 [FILM]

Młodzi do Łodzi 2018

Czwarta edycja konfrontacji odbyła się w sali konferencyjnej Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej mieszczącej się w byłym zespole zakładów bawełnianych Ludwika Grohmana. Warunkiem uczestnictwa było m.in. wykonanie planszy odpowiadającej na pytanie „Kim jestem?” (czym się zajmuję, do czego dążę).

Do współpracy nad przygotowaniem programu spotkania zaprosiliśmy siedmioro przedstawicieli młodego środowiska architektonicznego: Monikę Arczyńską, założycielkę biura konsultingowo-projektowego A2P2 architecture & planning, Aleksandrę Czupkiewicz, architektkę w Maćków Pracowni Projektowej, doktorantkę na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, Małgorzatę Dembowską, architektkę i urbanistkę, pracującą w pracowni WXCA, Artura Jerzego Filipa, architekta i urbanistę zajmującego się badaniem i wdrażaniem form międzysektorowego zarządzania projektami miejskimi, Jerzego Łątkę, architekta, projektanta i naukowca związanego z Zespołem Architektury Mieszkaniowej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, Rafała Pieszkę, architekta, współzałożyciela menthol architects oraz Karolinę Tunajek, pd 2010 współtworzącą z Marcinem Garbackim biuro Projekt Praga.

Pięć lat to w architektonicznej rzeczywistości okres szczególnie długi. Nie tylko dlatego, że pojawiają się zupełnie nowe trendy i zjawiska, ale też z uwagi na fakt, że uczelniane mury opuszcza kolejne pokolenie architektów, zwykle negujące zastany porządek i obowiązujące reguły gry. Tegoroczne konfrontacje Młodzi do Łodzi zdają się doskonale ilustrować tę tezę – podsumowywał Tomasz Żylski. Cały artykuł pt. Już czas na zmianę warty? można przeczytać TU.

Młodzi do Łodzi. Czwarte ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów
Kiedy: 18-19 maja 2018 roku
Miejsce: sala konferencyjna Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przy ul. Tymienieckiego 22G
Program merytoryczny: redaktorka naczelna Ewa P. Porębska, redaktorka działu Kolumny studenckie Beata Tylec; architekci i architektki: Monika Arczyńska, Artur Jerzy Filip, Aleksandra Czupkiewicz, Jerzy Łątka, Karolina Tunajek, Rafał Pieszko, Małgorzata Dembowska
Organizator: Architektura-murator

Podsumowanie Młodych do Łodzi 2018 [FILM]

Panel Arch(i)migranci podsumowuje Monika Arczyńska [FILM]

Panel Uczenie (się) zawodu podsumowuje Artur Jerzy Filip [FILM]

Panel Kobieta podsumowuje Aleksandra Czupkiewicz [FILM]

Panel Narzędzia i modele pracy podsumowuje Jerzy Łątka [FILM]

Panel Architektura+ podsumowuje Rafał Pieszko [FILM]

Panel Lokalność podsumowuje Małgorzata Dembowska [FILM]

Młodzi do Łodzi 2023

Piąta edycja konfrontacji odbyła się pod hasłem Razem: razem dla architektury, środowiska, razem dla społeczeństwa, a rozmawialiśmy m.in. o współpracy, zarówno na poziomie organizacji zawodowych, jak i kontaktów z przedstawicielami innych dyscyplin czy branż, podjęliśmy temat sztucznej inteligencji w projektowaniu, problemów i wyzwań związanych z prowadzeniem własnej działalności architektonicznej, a także szeroko rozumianej popularyzacji architektury i wpływu biologii na projektowanie. Do współtworzenia programu tradycyjnie zaprosiliśmy wybranych liderów i liderki młodego środowiska architektonicznego w Polsce:

Iwa Borkowicza, architekta prowadzącego poznańskie JEJU.studio, Wojciecha Fudalę, architekta prowadzącego autorską pracownię architektoniczną, członka zarządu katowickiego oddziału SARP, gdzie pełni rolę kuratora cyklu wykładów „Mistrzowie Architektury”, Paulinę Grabowską, architektkę prowadzącą biuro NAS-DRA Conscious Design, Łukasza Harata, urbanistę i socjologa, członka zarządu kolektywu antyRAMA, Monikę Lemańską, architektkę w pracowni WXCA, Barbarę Nawrocką i Dominikę Wilczyńską, architektki prowadzące wspólnie studio Miastopracownia, współzałożycielki Balu architektek, inicjatywy podejmującej temat kobiet w architekturze oraz Kacpra Radziszewskiego, architekta, współzałożyciela firmy Designbotic. Szczegółowe omówienie poszczególnych dyskusji i warsztatów opublikowaliśmy w artykule Karoliny Matysiak Młodzi do Łodzi. Redefinicja dyscypliny.

Młodzi do Łodzi. Piąte ogólnopolskie konfrontacje młodych architektów
Kiedy: 26-27 maja 2023 roku
Miejsce: Fabryka Sztuki, ul. Tymienieckiego 3
Organizator: Architektura-murator
Program merytoryczny: Iwo Borkowicz, Wojciech Fudala, Paulina Grabowska, Łukasz Harat, Monika Lemańska, Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska, Kacper Radziszewski, Tomasz Żylski wraz z redakcją „Architektury-murator”

Panel Trochę architektura, trochę biologia podsumowuje Paulina Grabowska [FILM]

Panel O docenianiu budynków podsumowuje Iwo Borkowicz [FILM]

Panel Zarządzanie podsumowuje Wojciech Fudala [FILM]

Panel Sztuczna inteligencja w projektowaniu podsumowuje Kacper Radziszewski [FILM]

Panel Archibełkot, czyli o popularyzacji architektury podsumowuje Łukasz Harat [FILM]

Panel Współpraca podsumowuje Monika Lemańska [FILM]

Panel Przepracowanie podsumowują Barbara Nawrocka i Dominika Wilczyńska [FILM]