Podcast Miejski. Wielozmysłowe piękno architektury

i

Autor: Artur Celiński nowy odcinek Podcastu Miejskiego, w którym gośćmi Artura Celińskiego i Aleksandry Czupkiewicz są Joanna Jurga i Łukasz Wojciechowski

Podcast Miejski

Wielozmysłowe piękno architektury

2024-07-28 13:53

To rozmowa o pięknie nie tylko wizualnym, ale też tym dotykowym, dźwiękowym i smakowym w otaczającej nas przestrzeni, a w szczególności w szpitalach, toaletach publicznych i na ulicach naszych miast. Polecamy nowy odcinek Podcastu Miejskiego, w którym gośćmi Artura Celińskiego i Aleksandry Czupkiewicz są Joanna Jurga i Łukasz Wojciechowski

Kluczowym tematem tej rozmowy jest wielozmysłowe odczuwanie architektury, a więc otwarcie się na dotyk, dźwięk i smak w projektowaniu. Zamykając oczy otworzyliśmy je jednak szeroko również na to, dlaczego praktykowanie architektury w Polsce może prowadzić do depresji i co się powinno zmienić w jej nauczaniu na przyszłość. Wiele osób może więc znaleźć tu odpowiedź na pytanie "jak żyć"? 

Goście Podcastu Miejskiego

O swoich doświadczeniach z projektowaniem architektury i jej wielozmysłowością odpowiadają:

Joanna Jurga: projektantka przestrzeni, badaczka i wykładowczyni, która w centrum swoich zainteresowań i działań postawiła relację człowieka z przestrzenią i obiektami. Doradza i uczy, jak tworzyć design, który poprawia komfort życia, efektywność i dobrostan psychiczny. Specjalizuje się w rozwiązaniach wspierających poczucie bezpieczeństwa oraz projektowaniu przestrzeni do życia w izolacji. Praktykuje i propaguje ideę neuroarchitektury i designu synestetycznego – a więc takiego, który oddziałuje na wszystkie zmysły oraz spekulatywnego, czyli opartego na tworzeniu rozwiązań dla przyszłości. Łączy wiedzę o biologii człowieka z rozwiązaniami architektonicznymi, które najlepiej wspierają potrzeby i funkcje organizmu. Wyznaje zasadę, że dobrze zaprojektowana przestrzeń to taka, która pozwala komfortowo realizować przypisane jej zadania. Więcej o jej doświadczeniu można przeczytać TUTAJ.

Łukasz Wojciechowski: architekt, współzałożyciel VROA Architekci, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, prowadzi blog o architekturze niepokoje.wordpress.com, był korespondentem A10 New European Architecture, Architectural Design, Wonderland, wykładał m.in. w Deutsches Architektur Museum, Architektur Zentrum Wien, Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie, współautor Muzeum Współczesnego Wrocław i Regionalnego Centrum Turystyki Biznesowej. Jest autorem książek, m. in.: Bryk do architektury (wyd. SARP 2015), We wstecznym lusterku (Wydawnictwo Unpubleashed ,SARP Oddział we Wrocławiu 2014), Architektura racjonalnej Europy (EMG 2019)

Podcast Miejski. Architektura wychodzi na miasto

Architektura-murator wychodzi na miasto! Artur Celiński w swoich rozmowach przygląda się bieżącym i ważnym miejskim kwestiom. Razem z gośćmi nie poddaje się zbyt łatwym uproszczeniom, podważa głosy zachwytu i sprawdza sens wyrazów oburzenia. Podcast jest dostępny we wszystkich najważniejszych serwisach podcastowych - po prostu wyszukaj "Podcast Miejski".