Architektura MuratorInnowacje w ArchitekturzeAktualnościGala Innowacji z Caroline Bos, współzałożycielką UNStudio

Gala Innowacji z Caroline Bos, współzałożycielką UNStudio

16 listopada podczas uroczystej Gali Innowacji poznamy laureatów w konkursie na najbardziej Innowacyjne Projekty / Realizacje i najbardziej Innowacyjne Pracownie w Polsce. Wieczór rozpocznie wykład holenderskiej architektki Caroline Bos z UNStudio.

Gala Innowacji z Caroline Bos z UNStudio

Konkurs Innowacje w architekturze ma na celu szerzenie innowacyjności w polskiej architekturze poprzez uhonorowanie nowatorskich projektów i realizacji  oraz architektów, którzy w swojej codziennej pracy wykorzystują najnowsze dostępne narzędzia i technologie lub w oryginalny sposób podchodzą do znanych zagadnień projektowych. Całoroczne przedsięwzięcie, organizowane przez redakcję miesięcznika „Architektura-murator”, będzie miało swój finał 16 listopada podczas uroczystej Gali Innowacji w Warszawie. Tego dnia poznamy laureatów w obu konkursowych kategoriach oraz zwycięzcę w plebiscycie internautów. Wieczór rozpocznie wykład holenderskiej architektki Caroline Bos z UNStudio zatytułowany: Dlaczego innowacyjność jest ważna? Podczas swojego pobytu w Warszawie projektantka poprowadzi też specjalne warsztaty, w których wezmą udział studenci i młodzi architekci, wytypowani przez Zbigniewa Maćkowa, Karolinę Ostrowską-Wawryniuk i Karola Szparkowskiego podczas zajęć Nowa prefabrykacja. Więcej informacji tu.

Caroline Bos jest współtwórczynią UNStudio odpowiadającego m.in. za tak rewolucyjne, kultowe dziś projekty, jak most Erazma w Rotterdamie, Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie czy Moebius House. Pracownia Van Berkel & Bos Architectuurbureau, którą Bos założyła w 1988 roku wraz z mężem Benem van Berkelem, w 1998 roku przekształcona została w biuro pod nazwą UNStudio (UN to United Net – połączona sieć). W 2013 roku, po wielu międzynarodowych sukcesach, UNStudio ogłosiło, że zamierza przeorganizować się w studio architektoniczne open source, w którym pracownicy będą działać w ramach czterech Platform Wiedzy: nowatorska organizacja, zrównoważona architektura, inteligentne parametry i innowacyjne materiały. Platformy stanowią podstawę nie tylko badań, ale również wewnętrznej edukacji. Oprócz obiektów architektonicznych i założeń urbanistycznych na całym świecie – od Holandii po Chiny – UNStudio projektuje dziś m.in. nowe materiały budowlane (przejrzysty beton BrightWall), tworzy z pomocą robotów instalacje artystyczne mogące w przyszłości służyć jako elementy konstrukcyjne (Gyroi, Building Holland 2016), przygotowuje wystawy w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR experience for Clerkenwell Design Week 2016), a nawet opracowuje prototypy drukowanych w 3D butów (United Nude, UNX2). W 2016 roku ukazała się książka-monografia biura Knowledge Matters. Ben van Berkel i Caroline Bos eksplorują w niej zmieniające się role i postawy architekta jako projektanta przyszłości, a także wyjaśniają rozwój Platform Wiedzy. Podczas wykładu poznamy nowe projekty UNStudio, takie jak sieć zintegrowanego metra w Dosze w Katarze, wielofunkcyjny zespół Raffles City w Hangzhou, Canaletto Tower w Londynie oraz plan zagospodarowania rejonu dworca i węzeł tranzytowy w Arnhem.

Sponsorzy główni:

Aluprof Roben Ruukki Velux

Sponsor technologiczny:

Archicad

Innowacyjny detal poszukiwany Po raz kolejny niemieckie czasopismo DETAIL przyzna nagrody za najbardziej innowacyjne detale. Wręczana co dwa lata DETAIL Prize ma wskazywać na ich znaczenie w całościowym projekcie architektonicznym.
Innowacyjna architektura w Polsce Ogłaszając 2017 rokiem Innowacji w Architekturze, redakcja „A-m” postanowiła sprawdzić, jakiego rodzaju nowatorskie rozwiązania i technologie wykorzystują polscy architekci i w jakim celu to robią, jak udoskonalenia te mogą przekładać się na życie użytkowników architektury, a wreszcie – czy powstają w Polsce obiekty, które moglibyśmy określić mianem innowacyjnych. Podsumowujemy całoroczne wydarzenie, którego zwieńczeniem był finał konkursu na najbardziej innowacyjne pracownie, projekty i realizacje w naszym kraju – fotoreportaż z gali, prezentacja nagród i wzmianek honorowych.
W stronę innowacyjnej prefabrykacji – relacja z warsztatów Tematem ostatnich warsztatów studenckich, które odbyły się w ramach naszej tegorocznej inicjatywy Innowacje w architekturze było opracowanie różnych, typologii zamieszkiwania w oparciu o prefabrykację i modułowość. Udział w zajęciach prowadzonych przez Zbigniewa Maćkowa z pewnością stanowił dla uczestników bezcenną lekcję pracy zespołowej i kreatywnego myślenia, jednak tym razem na autorów najlepszych projektów czekała dodatkowa premia – zaproszenie na specjalne spotkanie z Caroline Bos z UNStudio. Publikujemy relację z warsztatów w Warszawie i prace wytypowane przez prowadzących.
"Dlaczego innowacyjność jest ważna?" - pełen wykład Caroline Bos [FILM] Holenderska architektka z UNStudio porusza temat innowacyjności jako kluczowego narzędzia w procesie projektowym poprzez pryzmat ukończonych realizacji pracowni. Wykład został wygłoszony 16 listopada podczas gali konkursu "Innowacje w Architekturze".
Podsumowanie konkursu "Innowacje w Architekturze". FOTORELACJA Przedstawiamy galerię zdjęć z gali rozdania nagród "Innowacje w Architekturze", będącej zwieńczeniem inicjatywy organizowanej przez "Architekturę-murator".
Relacja z okrągłego stołu w Ambasadzie Królestwa Niderlandów Podczas dyskusji, która odbyła się w ramach wydarzenia "Innowacje w Architekturze", zebrani architekci z Polski i Holandii oraz przedstawiciele władz Warszawy próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak rozwiązania z innowacyjnych projektów powstałych za granicą można przeszczepić na polski grunt.