Architektura MuratorInnowacje w ArchitekturzeAktualnościGala Innowacji z Caroline Bos, współzałożycielką UNStudio

Gala Innowacji z Caroline Bos, współzałożycielką UNStudio

16 listopada podczas uroczystej Gali Innowacji poznamy laureatów w konkursie na najbardziej Innowacyjne Projekty / Realizacje i najbardziej Innowacyjne Pracownie w Polsce. Wieczór rozpocznie wykład holenderskiej architektki Caroline Bos z UNStudio.

Gala Innowacji z Caroline Bos z UNStudio

Konkurs Innowacje w architekturze ma na celu szerzenie innowacyjności w polskiej architekturze poprzez uhonorowanie nowatorskich projektów i realizacji  oraz architektów, którzy w swojej codziennej pracy wykorzystują najnowsze dostępne narzędzia i technologie lub w oryginalny sposób podchodzą do znanych zagadnień projektowych. Całoroczne przedsięwzięcie, organizowane przez redakcję miesięcznika „Architektura-murator”, będzie miało swój finał 16 listopada podczas uroczystej Gali Innowacji w Warszawie. Tego dnia poznamy laureatów w obu konkursowych kategoriach oraz zwycięzcę w plebiscycie internautów. Wieczór rozpocznie wykład holenderskiej architektki Caroline Bos z UNStudio zatytułowany: Dlaczego innowacyjność jest ważna? Podczas swojego pobytu w Warszawie projektantka poprowadzi też specjalne warsztaty, w których wezmą udział studenci i młodzi architekci, wytypowani przez Zbigniewa Maćkowa, Karolinę Ostrowską-Wawryniuk i Karola Szparkowskiego podczas zajęć Nowa prefabrykacja. Więcej informacji tu.

Caroline Bos jest współtwórczynią UNStudio odpowiadającego m.in. za tak rewolucyjne, kultowe dziś projekty, jak most Erazma w Rotterdamie, Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie czy Moebius House. Pracownia Van Berkel & Bos Architectuurbureau, którą Bos założyła w 1988 roku wraz z mężem Benem van Berkelem, w 1998 roku przekształcona została w biuro pod nazwą UNStudio (UN to United Net – połączona sieć). W 2013 roku, po wielu międzynarodowych sukcesach, UNStudio ogłosiło, że zamierza przeorganizować się w studio architektoniczne open source, w którym pracownicy będą działać w ramach czterech Platform Wiedzy: nowatorska organizacja, zrównoważona architektura, inteligentne parametry i innowacyjne materiały. Platformy stanowią podstawę nie tylko badań, ale również wewnętrznej edukacji. Oprócz obiektów architektonicznych i założeń urbanistycznych na całym świecie – od Holandii po Chiny – UNStudio projektuje dziś m.in. nowe materiały budowlane (przejrzysty beton BrightWall), tworzy z pomocą robotów instalacje artystyczne mogące w przyszłości służyć jako elementy konstrukcyjne (Gyroi, Building Holland 2016), przygotowuje wystawy w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR experience for Clerkenwell Design Week 2016), a nawet opracowuje prototypy drukowanych w 3D butów (United Nude, UNX2). W 2016 roku ukazała się książka-monografia biura Knowledge Matters. Ben van Berkel i Caroline Bos eksplorują w niej zmieniające się role i postawy architekta jako projektanta przyszłości, a także wyjaśniają rozwój Platform Wiedzy. Podczas wykładu poznamy nowe projekty UNStudio, takie jak sieć zintegrowanego metra w Dosze w Katarze, wielofunkcyjny zespół Raffles City w Hangzhou, Canaletto Tower w Londynie oraz plan zagospodarowania rejonu dworca i węzeł tranzytowy w Arnhem.

Sponsorzy główni:

Aluprof Roben Ruukki Velux

Sponsor technologiczny:

Archicad

Po co nam smart city? Czy technologie smart city są przede wszystkim spełnieniem marzeń firm informatycznych, czy też niosą ze sobą rzeczywisty potencjał zmian, pozwalając na nowo wymyślać miejskie życie? Jakie są ich wady i zalety? I w jakich dziedzinach okazują się najbardziej skuteczne?
Grzybnia w architekturze Potencjał wykorzystania grzybni w architekturze jest olbrzymi i wykracza daleko poza spektrum materiałów izolacyjnych i akustycznych oraz służących do tymczasowych zastosowań – piszą badacze z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Czy zatem szybko rosnące i całkowicie biodegradowalne mycelium może okazać się podstawowym budulcem dla nowej, ekologicznej architektury przyszłości?
Architektura low-tech: tradycja i innowacja Bądźmy świadomi, jakie są zalety naturalnego budowania. Beton możemy tylko przemielić, a ściana ze słomy może być kompostowana albo służyć dalej. Stare budynki z gliny daje się przerobić na tynki lub nawet na nową konstrukcję. W taką właśnie stronę ma iść rewolucja w budownictwie, i to już po prostu mamy. O wyzwaniach i możliwościach architektury low-tech – odkrywanej dziś w Polsce na nowo – mówią przedstawiciele Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Budownictwa Naturalnego.
Algi – biomateriał przyszłości: rozmowa z Claudią Pasquero Mikroalgi to jeden z najstarszych organizmów na naszej planecie. Są w stanie usunąć część zanieczyszczeń z przestrzeni miejskiej. Pracujemy z różnymi rodzajami mikroorganizmów. Interesuje nas, jak działają i w jaki sposób te procesy można zintegrować z architekturą – mówi Claudia Pasquero z londyńskiego biura ecoLogicStudio. Rozmową z nią otwieramy nowy cykl na łamach „A-m” – Technologie architektury przyszłości.
Innowacyjny detal poszukiwany Po raz kolejny niemieckie czasopismo DETAIL przyzna nagrody za najbardziej innowacyjne detale. Wręczana co dwa lata DETAIL Prize ma wskazywać na ich znaczenie w całościowym projekcie architektonicznym.
Innowacyjna architektura w Polsce Ogłaszając 2017 rokiem Innowacji w Architekturze, redakcja „A-m” postanowiła sprawdzić, jakiego rodzaju nowatorskie rozwiązania i technologie wykorzystują polscy architekci i w jakim celu to robią, jak udoskonalenia te mogą przekładać się na życie użytkowników architektury, a wreszcie – czy powstają w Polsce obiekty, które moglibyśmy określić mianem innowacyjnych. Podsumowujemy całoroczne wydarzenie, którego zwieńczeniem był finał konkursu na najbardziej innowacyjne pracownie, projekty i realizacje w naszym kraju – fotoreportaż z gali, prezentacja nagród i wzmianek honorowych.