Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach
Budynek to inteligentna architektoniczna gra z kontekstem, materią, przestrzenią i historią, niczym instrumentalna muzyka rozpisana na beton, drewno, szkło i czerwony piaskowiec. Zachwyca harmonią funkcji, formy i konstrukcji.

Realizacja biblioteki to wspólne przedsięwzięcie dwóch katowickich uniwersytetów: śląskiego i ekonomicznego. Obiekt stanął wśród chaotycznej zabudowy uczelnianego kampusu w centrum miasta. Jeden z jego autorów, Piotr Śmierzewski, w latach 90. uczeń i współpracownik uznanego austriackiego architekta Dietmara Eberle, podobnie jak on uważa, że architektura powinna być głęboko przemyślaną wypowiedzią na temat miejsca. Projektując gmach wspólnie z Dariuszem Hermanem i Wojciechem Subalskim, nie odniósł się jednak do kontekstu i tożsamości Katowic bezpośrednio. Obiekt wyraża je intuicyjnie, w sposób poetycki i abstrakcyjny. Czerwony kolor elewacji pojawia się jako ekwiwalent tradycyjnie stosowanej na Śląsku cegły, układ i rozstaw okien to ukłon w stronę charakterystycznych dla miasta modernistycznych realizacji z lat 60., a także reminiscencja mieszczących się w bibliotece książek. Jednak najbardziej wyrazista jest w tym budynku zasada, według której rozplanowano wnętrza – oparta na powtarzalności i modularności pozwala łatwo zorientować się w przestrzeni i odnaleźć poszukiwany dział z książkami.
Wykonawca makiety: Pracownia Świętego Józefa
Nagrody:
2011 Nagroda Roku SARP za najlepszy obiekt wzniesiony ze środków publicznych
2011 Nagroda Architektoniczna POLITYKI 2011 BRYŁA ROKU 2011 2011 Grand Prix oraz nagroda w kategorii Obiekt Roku w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego
2012 Budynek Roku portalu ArchDaily w kategorii muzea i biblioteki
2012 Grad Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce
2000-2012 w konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE
2013 Krótka lista w konkursie o nagrodę Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe
