warszawa2.10.2014 // 14.12.2014
slajd 1 slajd 3 slajd 4 slajd 5
zobacz listę obiektów

Dom handlowy VitkAc w Warszawie

To budynek charakteryzujący się ponadczasową elegancją i dużą dozą pewności siebie, choć jego wyjątkowa lokalizacja wymagałaby od architekta pokory. Dobrze oddaje warsztat projektowy pracowni Stefana Kuryłowicza, który wyróżnia bezkompromisowość i odrzucenie dogmatów.

Makieta domu handlowego VitkAc w Warszawie
Makieta domu handlowego VitkAc w Warszawie
Fot.: Marcin Czechowicz
Budynek handlowo-usługowy Wolf Bracka z domem mody vitkAcWarszawa, ul. Bracka róg Al. Jerozolimskich
AutorzyKuryłowicz & Associates, architekci Stefan Kuryłowicz, Jacek Świderski, Marta Chrzanowska, Adam Sarnacki, Marcin Ferenc, Piotr Kuczyński
Współpraca autorskaarchitekci Anna Łaszkiewicz, Tomasz Kopeć (projekt wykonawczy)
Architektura wnętrzKuryłowicz & Associates
KonstrukcjaBiuro Projektów Konstrukcji Budowlanych KIP
Generalny wykonawcaBilfinger Infrastructure S.A.
InwestorWolf Immobilien Polen, oddział Wolf Bracka
Projekt2003-2011
Data realizacji (początek)2008
Data realizacji (koniec)2011

Pierwszy od lat nowy dom towarowy w Warszawie, a jednocześnie jedno z ostatnich dzieł pracowni zrealizowanych pod osobistym kierunkiem nieżyjącego już Stefana Kuryłowicza, reprezentujące pełnię dojrzałości twórczej architekta. Budynek stanął w samym centrum miasta, na rogu Alej Jerozolimskich i ulicy Brackiej, wzbudzając kontrowersje zarówno ekstrawagancką czernią elewacji, jak i epatującymi luksusem wnętrzami, gdzie swoje sklepy mają najdroższe i najbardziej ekskluzywne marki, ale też tym, że pod jego realizację rozebrano późnomodernistyczny pawilon handlowy z lat 60., ceniony za wyjątkowe walory artystyczne i funkcjonalne. Do sąsiedniej zabudowy obiekt nawiązuje w sposób przewrotny. W zaokrąglonych narożnikach można dopatrzyć się analogii do pobliskiego domu towarowego Smyk z lat 40. XX wieku, a w pionowych podziałach elewacji – do monumentalizmu znajdującego się obok gmachu Banku Gospodarstwa Krajowego z lat 30. Wpisując się w wielkomiejski charakter Alej Jerozolimskich, budynek radykalnie zmienia oblicze ścisłego centrum.

Wykonawca makiety: zespół PPU STANGEL 2014 – makiety, modele, miniatury

Nagrody:

2011 Finalista konkursu o Nagrodę Architektoniczną POLITYKI

2013 Nominacja do nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe

Ściana Wschodnia w Warszawie Ściana Wschodnia - nowoczesne centrum na miarę lat 60. - była pierwszym tak złożonym funkcjonalnie zespołem zabudowy o kubaturze ponad 600 000 metrów kwadratowych.
20 lat architektury murator

Na stronie wykorzystano zdjęcia Marcina Czechowicza, Konrada Kalbarczyka, Jarosława Kąkola, Wojciecha Kryńskiego.