warszawa2.10.2014 // 14.12.2014
slajd 1 slajd 3 slajd 4 slajd 5
zobacz listę obiektów

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Wraz z budynkiem Muzeum Historii Żydów Polskich zyskaliśmy poetycki i pełen dramaturgii symbol, ikonę architektury już nie o lokalnym, ale międzynarodowym zasięgu.

Makieta Muzeum Historii Żydów Polskich
Makieta Muzeum Historii Żydów Polskich, fot. Kalbar
Muzeum Historii Żydów PolskichWarszawa, kwartał ulic Anielewicza, Zamenhofa, Lewartowskiego, Karmelickiej
AutorzyLahdelma & Mahlamäki (Finlandia), Kuryłowicz & Associates (ze strony polskiej); architekci Rainer Mahlamäki (główny projektant), Riitta Id, Maritta Kukkonen, Miguel Silva, Jukka Savolainen, Markus Wikar, Mirja Sillanpää; ze strony polskiej architekci Stefan Kuryłowicz, Ewa Kuryłowicz, Piotr Kuczyński, Marcin Ferenc, Piotr Kudelski, Paweł Grodzicki, Tomasz Kopeć, Michał Gratkowski
KonstrukcjaARBO Projekt; Arkadiusz Łoziński, Robert Fabisiak, Piotr Ziółkowski
Generalny wykonawcaPolimex-Mostostal
InwestorMiasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Inwestor zastępczy: Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta
Powierzchnia terenu12422.0 m²
Powierzchnia zabudowy4400.0 m²
Powierzchnia całkowita18368.0 m²
Kubatura123000.0 m³
Projekt2005
Data realizacji (początek)2009
Data realizacji (koniec)2013
Koszt inwestycji160 000 000 PLN

Budynek stanął na osiedlowym skwerze, w otoczeniu bloków Muranowa powstałych w latach 50. XX wieku na gruzach dzielnicy zamieszkiwanej przed wojną głównie przez społeczność żydowską. Wyłoniony w konkursie z 2005 roku projekt niewielkiej fińskiej pracowni architektonicznej pokonał koncepcje takich sław jak Daniel Libeskind, Kengo Kuma czy Peter Eisenman. Architekci zaproponowali prostą, ascetyczną bryłę z rzeźbiarsko ukształtowanymi ścianami przecinającego ją przez całą szerokość holu. Rozcięcie to tłumaczą jako nawiązanie do rozstąpienia się Morza Czerwonego, co według Biblii nastąpiło podczas wędrówki Izraelitów do Ziemi Obiecanej. Ekspresyjny hol, z jednej strony łączący się z placem poświęconym pamięci bojowników getta, z drugiej – szeroko otwierający na parkową zieleń, symbolizuje tym samym rytuał przejścia, spina owe dwa nastroje, śmierci i życia, nierozerwalnie związane z kolejami losu polskich żydów.

Wykonawca makiety: zespół PPU STANGEL 2014 – makiety, modele, miniatury

Nagrody:

2013 Nagroda Roku SARP

2013 Nagroda Roku SARP za najlepszy obiekt wzniesiony ze środków publicznych

2013 pierwsze miejsce w plebiscycie czytelników konkursu o Nagrodę Architektoniczną POLITYKI

 

Sponsorem obiektu jest Polskie Centrum Promocji Miedzi.

Muzeum Historii Żydów Polskich
Makieta Muzeum Historii Żydów Polskich, fot. Kalbar
Nagrody 25-lecia „Architektury-murator” [GALERIA] Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła uhonorować szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury.  To  twórcy, którzy stali się międzypokoleniowym wzorcem;  budynek, który przeszedł do historii, ale też niezrealizowany projekt – symbol.
Wybór jest zawsze arbitralny Jak powstawała kolekcja i jakie kryteria brano pod uwagę przy wyborze obiektów – Ewa P. Porębska
Dom handlowy VitkAc w Warszawie To budynek charakteryzujący się ponadczasową elegancją i dużą dozą pewności siebie, choć jego wyjątkowa lokalizacja wymagałaby od architekta pokory. Dobrze oddaje warsztat projektowy pracowni Stefana Kuryłowicza, który wyróżnia bezkompromisowość i odrzucenie dogmatów.
Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach Umieszczenie pod ziemią głównych przestrzeni wystawowych tego minimalistycznego muzeum bywa odczytywane jako romantyczne nawiązanie do górniczych tradycji.
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach Budynek to inteligentna architektoniczna gra z kontekstem, materią, przestrzenią i historią, niczym instrumentalna muzyka rozpisana na beton, drewno, szkło i czerwony piaskowiec. Zachwyca harmonią funkcji, formy i konstrukcji.
Wieżowiec Cosmopolitan w Warszawie Budynek wyznacza nową jakość w zabudowie ścisłego centrum, z dużą wrażliwością łącząc metropolitalne aspiracje Warszawy z jej historią, kulturą i tradycją.
20 lat architektury murator

Na stronie wykorzystano zdjęcia Marcina Czechowicza, Konrada Kalbarczyka, Jarosława Kąkola, Wojciecha Kryńskiego.