warszawa2.10.2014 // 14.12.2014
slajd 1 slajd 3 slajd 4 slajd 5
zobacz listę obiektów

Osiedle Górczewska Park w Warszawie

Jedna z najciekawszych niskobudżetowych inwestycji mieszkaniowych ostatnich lat. Dzięki inteligentnie zastosowanej typizacji i nawiązaniu do stylu międzynarodowego osiedle charakteryzuje się wyjątkowymi efektami przestrzennymi i plastycznymi.

Makieta osiedla Górczewska Park w Warszawie
Makieta osiedla Górczewska Park w Warszawie
Fot.: Marcin Czechowicz
Osiedle Górczewska ParkOsiedle Górczewska Park
AutorzyJEMS Architekci – architekci Olgierd Jagiełło, Maciej Miłobędzki, Marcin Sadowski, Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Wojciech Kotecki, Paweł Majkusiak
Współpraca autorskaarchitekci Marcin Citko, Paweł Gozdyra, Justyna Kościańska, Paulina Myszka, Mariusz Olszewski, Maciej Rydz, Anna Świderska, Aleksandra Targońska
KonstrukcjaLGL sp. z o.o.
Generalny wykonawcaJ.W. Construction Holding S.A.
InwestorJ.W. Construction Holding S.A.
Powierzchnia terenu37500.0 m²
Powierzchnia zabudowy10850.0 m²
Powierzchnia użytkowa45500.0 m²
Powierzchnia całkowita93450.0 m²
Kubatura281300.0 m³
Projekt2006-2007
Data realizacji (początek)2008
Data realizacji (koniec)2010

W dzisiejszej rzeczywistości ekonomicznej budowa tanich, funkcjonalnych mieszkań przy jednoczesnej dbałości o wysoki poziom architektury i przestrzeni wokół uchodzi za szczyt wyrafinowania. W przypadku osiedla Górczewska Park projektantom udało się go osiągnąć. Odwołując się zarówno do języka form stylu międzynarodowego, jak i jego najważniejszych cech – typizacji i standaryzacji, stworzyli zespół elegancki i przyjazny mieszkańcom. Oryginalny wyraz architektoniczny budynków uzyskano nie dzięki skomplikowanym detalom czy drogim materiałom, ale poprzez swobodną kompozycję kilku typów okien i loggii na elewacjach. Na wąskiej działce o długości niemal kilometra stanęło 12 obiektów o pięciu różnych rzutach. Ich meandryczny układ pozwolił na wykreowanie dwóch rodzajów przestrzeni. Z jednej strony powstały otwarte na ulicę półpubliczne dziedzińce, z drugiej dostępne tylko dla mieszkańców podwórka z placami zabaw i boiskami do koszykówki. Zadbano też o specjalnie zaprojektowane miejsca na wózki dziecięce i stojaki rowerowe.

Wykonawcy makiety: Kuba Morkowski, Adam Perka

Nagrody:

2010 Wyróżnienie specjalne w konkursie Nagroda Roku SARP

Makieta osiedla Górczewska Park w Warszawie
Makieta osiedla Górczewska Park w Warszawie
Fot.: Marcin Czechowicz
Nagrody 25-lecia „Architektury-murator” [GALERIA] Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła uhonorować szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury.  To  twórcy, którzy stali się międzypokoleniowym wzorcem;  budynek, który przeszedł do historii, ale też niezrealizowany projekt – symbol.
Wybór jest zawsze arbitralny Jak powstawała kolekcja i jakie kryteria brano pod uwagę przy wyborze obiektów – Ewa P. Porębska
Dom handlowy VitkAc w Warszawie To budynek charakteryzujący się ponadczasową elegancją i dużą dozą pewności siebie, choć jego wyjątkowa lokalizacja wymagałaby od architekta pokory. Dobrze oddaje warsztat projektowy pracowni Stefana Kuryłowicza, który wyróżnia bezkompromisowość i odrzucenie dogmatów.
Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach Umieszczenie pod ziemią głównych przestrzeni wystawowych tego minimalistycznego muzeum bywa odczytywane jako romantyczne nawiązanie do górniczych tradycji.
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach Budynek to inteligentna architektoniczna gra z kontekstem, materią, przestrzenią i historią, niczym instrumentalna muzyka rozpisana na beton, drewno, szkło i czerwony piaskowiec. Zachwyca harmonią funkcji, formy i konstrukcji.
Wieżowiec Cosmopolitan w Warszawie Budynek wyznacza nową jakość w zabudowie ścisłego centrum, z dużą wrażliwością łącząc metropolitalne aspiracje Warszawy z jej historią, kulturą i tradycją.
20 lat architektury murator

Na stronie wykorzystano zdjęcia Marcina Czechowicza, Konrada Kalbarczyka, Jarosława Kąkola, Wojciecha Kryńskiego.