Zaślepka na obiekt leadowy Architektura

i

Autor: Archiwum Architektury

Kim są jurorzy konkursu studenckiego Jednostka Mieszkalna Minimum?

2015-01-28 13:31

Kim są jurorzy konkursu studenckiego Jednostka Mieszkalna Minimum?

Marcin Kwietowicz - architekt, projektant i scenograf, prowadzi wraz z Grażyną Stawicką autorską pracownię architektoniczną MAK. Wśród jego najbardziej znanych realizacji są: stołeczny Pawilon Edwarda Krasińskiego (z BAR Architekts, 2008) oraz dom z pracownią artystów na Bródnie w Warszawie (z Piotrem Brzozą, 2005 - 2007), który jury konkursu Życie w Architekturze uznało za najlepszy budynek jednorodzinny w Polsce wybudowany w latach 2000 – 2012, a Fundacja Miesa van der Rohe nominowała w 2011 roku do Europejskiej Nagrody Architektonicznej. Marcin Kwietowicz projektuje też wnętrza, z których najciekawsze wydają się niewielkie luksusowe butiki Galilu, Fiu Fiu (wspólnie z Mateuszem Adamczykiem) czy La Sal w rejonie ulicy Mokotowskiej w Warszawie. Był autorem scenografii do wystawy „Maria Bartuszová. Formy przejściowe” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a także do poświęconej twórczości Artura Żmijewskiego wystawy „Pracując” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. W 2005 roku stworzył aranżację polskiego pawilonu na biennale sztuki w Wenecji. Jest współautorem wydanej w 2012 roku nakładem wydawnictwa 40 000 Malarzy książki "Lukier i Mięso. Wokół architektury w Polsce po 1989 roku".

Krzysztof Mycielski – (absolwent WA PW, dyplom wyróżniony w konkursie SARP Dyplom Roku 1996). W 1998 roku wraz z Romanem Dziedziejko, Mikołajem L. Kadłubowskim oraz Michałem Leszczyńskim założył pracownię Grupa 5 (z Mariuszem Jasińskim do 2005, Rafałem Zelentem od 2006 i Rafałem Grzelewskim od 2007 roku. ) Współautor m.in. budynku B7b na osiedlu mieszkaniowym Eko-Park (2008), biurowca Millenium Park (2008), apartamentowców w Wilanowie (2006) oraz trwającej modernizacji dworca Wrocław Główny (główny projektant: Rafał Zelent, konstrukcja: Wojciech Naziębło, autor konstrukcji Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie)

Maciej Siuda - architekt, realizuje projekty m. in. we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i na Haiti. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej, jego dyplom XYZ STRUCTURE prezentowany był m.in. w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Finalista międzynarodowego konkursu Archiprix, wyróżniony w konkursie EEAA:Present w Rumunii, nominowany do ogólnopolskiej nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego w konkursie Dyplom Roku, wyróżniony w ogólnopolskim konkursie BETON. W latach 2005 - 2007 przebywał na stypendium na Facultad de Arquitectura Politécnica de Valencia oraz w pracowni SQ Arquitectos (Valencia), w latach 2008 - 2011 architekt w biurach projektowych PO2 Arquitectos (Madryt), Sou Fujimoto Architects (Tokio) i Grupo Aranea (Alicante). Współtwórca międzynarodowych warsztatów architektonicznych IWAU. Prowadzi zajęcia w School of Form oraz na Politechnice Świętokrzyskiej. Pomysłodawca warsztatowego kolektywu Balon. Stale współprojektuje i eksperymentuje w duecie z Rodrigo Garcíą Gonzalezem. Od 2012 roku rozwija własną działalność projektową. Wybrany do grona 16 najciekawszych młodych architektów w Polsce, których pracownie Centrum Architektury i Wzornictwa w Łodzi prezentowało w ramach wystawy Awangarda Jutra. Pracownia Macieja Siudy i Rodrigo Garcíi pokazana została wśród 12 najlepszych młodych firm hiszpańskojęzycznych w ramach wystawy Freshlatino2.

Jarosław Szymański - projektant, absolwent Wydziału Architektury i Wzornictwa gdańskiej ASP, dziś prorektor ds. kształcenia i spraw studenckich na tej uczelni. Od 2002 roku prowadzi wraz z żoną, Beatą Szymańską, pracownię projektową Studio 1:1. Realizuje projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego, architektury, architektury wnętrz i wystawiennictwa. Laureat wielu nagród polskich i międzynarodowych, w tym nagrody Dobry Wzór (2006, 2010 i 2011) przyznawanej przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego oraz I. nagrody za opracowanie koncepcji wystawienniczo-scenograficznej wystawy stałej w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku (2008).

Ewa P. Porębska -  redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”, wiceprezes zarządu ZPR Media S.A., pierwszy polski juror Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe 2013, członkini Rady Ekspertów Europejskiej Nagrody dla Przestrzeni Publicznych oraz juror Światowego Festiwalu Architektury w latach 2008-2010. Członkini Rady Muzeum Architektury we Wrocławiu. Autorka licznych publikacji na temat architektury i koncepcji wielu wystaw architektonicznych, inicjatorka Kolekcji Architektury-murator dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2014). W 1998 roku otrzymała medal Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP Bene Merentibus za zasługi dla rozwoju architektury polskiej, a w 2014 roku – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.