Architektura podwyższonej konieczności

i

Autor: Archiwum Architektury

Architektura wyższej konieczności

2016-01-29 18:31

Szwedzkie Virserum Art Museum organizuje trzecie międzynarodowe triennale architektury zrównoważonej i społecznie odpowiedzialnej pod hasłem Architecture of Necessity. Jego częścią będzie wystawa wybranych projektów nadesłanych przez architektów, inwestorów, budowniczych i samorządy. Termin zgłoszeń upływa 11 marca.

Organizatorzy triennale czekają na projekty architektoniczne i urbanistyczne, zgodne z manifestem Architecture of Necessity, powstałe w latach 2013-2016, ale niekoniecznie zrealizowane, w szczególności takie, które odnoszą się do rewitalizacji miast, modernizacji tkanki mieszkalnej, w tym osiedli z lat 60. i 70. XX wieku, oraz pomysłów na innowacyjne, elastyczne budynki mieszkaniowe.

Laureaci, w liczbie od trzech do pięciu, otrzymają kwotę 1200 euro, zaprezentują swoje prace na wystawie i podczas Wood Summit Småland (organizatorzy zwracają koszty podróży i noclegu). Wstępna selekcja jest bezpłatna, natomiast autorzy projektów zakwalifikowanych na ekspozycję zobowiązani są do zapłaty 250 euro.

W dwu dotychczasowych edycjach triennale w 2010 i 2013 roku wzięło udział ponad 400 prac z 40 krajów. Do tej pory nagrodzono m.in. bibliotekę Liyuan w Huairou w Chinach (projekt: Li Xiaodong), ekologiczny budynek biurowy Watermark/One Angel Lane w Londynie z ogrodem warzywnym (Fletcher Priest Architects), szkołę w Pakistanie (Roswag Architekten) i plan odbudowy po trzęsieniu ziemi miasta Christchurch w Nowej Zelandii (Gehl Architects). Impreza organizowana jest w ramach projektu WOOD 2016.

Termin zgłoszeń: 11 marca 2016Wystawa prac: 15 maja – 4 grudnia 2016Wood Summit Småland: 29-30 czerwca 2016Miejsce: Virserum Art Museum, Virserum, Szwecja

Informacje: www.virserumskonsthall.com